Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα πτυχιούχων μηχανικών Ανακαίνισης και Αποκατάστασης κτηρίων


Ananas

Recommended Posts

Η μαγική λέξη είναι σ υ ν ε ρ γ α σ ί α . Δεν εθελοτυφλώ γνωρίζω τις γνώσεις μου και τις δυνατότητες μου Barracuda & m kalliou (και μιλώ σε προσωπικό επίπεδο δεν εκπροσωπώ του συναδέλφους μου). Δεν με ενδιαφέρει και δεν το θέλω να μπω σε ‘’χωράφια’’ που δεν κατέχω. Θέλω να εργαστώ, να δουλέψω και δεν το θεωρώ ντροπή ούτε τσιγκουνεύομαι τις νόμιμες αμοιβές να ζητήσω συνεργασία από ένα Π.Μ ή οποιονδήποτε άλλον συνάδελφο. Ακόμη και όλα τα επ. δικαιώματα να μου έδιναν από την στιγμή που δεν υπάρχει το κατάλληλο γνωστικό υπόβαθρο σε όλα , και δεν είναι δυνατόν να είμαστε παντογνώστες, φυσικά και δεν θα έκανα πειράματα και θεωρώ πως κάνεις υπεύθυνος επαγγελματίας δεν θα έκανε πειραματισμούς ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να κάνει σε ένα επάγγελμα με τέτοιο αντίκτυπο. Όσο για τα ‘’απαράδεκτα’’ που μετριούνται δυστυχώς με ανθρώπινες ζωές πιστεύω πως δεν συμβαίνουν επειδή δεν έχουν κατανεμηθεί σωστά τα επ. δικαιώματα κάθε σχολής σε σχέση με το γνωστικό τους επίπεδο αλλά έχουν τις ρίζες στους βαθύτερα , στην αλλοτρίωση που διέπει τις κοινωνίες μας , την υποταγή του ανθρώπου στο χρήμα που πυροδοτεί – μίζες - απάτες – κτλ.

Γι’ αυτό μου φαντάζει τόσο περιττή η αντιπαράθεση ΑΕΙ –ΤΕΙ

Και για να επανέρθω στα προαναφερόμενα μου θέλω να δουλέψω! Δεν είναι άδικο να μην έχω επ. δικαιώματα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και για να επανέρθω στα προαναφερόμενα μου θέλω να δουλέψω! Δεν είναι άδικο να μην έχω επ. δικαιώματα?

 

Φυσικά και είναι άδικο. Και για σένα και για όλους εμάς που τόσα χρόνια προσπαθούμε να εργαστούμε χωρίς επ. δικαιώματα στην ίδια μας τη χώρα. Δυστυχώς απέναντί μας έχουμε μια πανίσχυρη συντεχνία που φροντίζει για τη διαιώνιση της επαγγελματικής μας ομηρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντιλογος σου GeorgeS στο γιατι οι αποφοιτοι αυτης της σχολης δεν μπορουν να εχουν δικαιωματα σε στατικες μελετες ειναι γιατι οι ΜΠΔ πηραν δικαιωματα μηχανολογου?

Και επιτελους εχετε επαγγελματικα δικαιωματα πληρως καθορισμένα και σε μελετες και σε κατασκευες και σε δημοσια εργα, γιατι επιμενεις οτι δεν εχετε?

Οι πραγματικα αδικημενοι ειναι οι αποφοιτοι αυτης της σχολης γιατι αλλα τους ταξανε και βρηκανε οτι δεν εχουν κανενα επαγγελματικο δικαιωμα. Υπαρχει ελλειμα γνωσης και τεχνικης στο συγκεκριμενο αντικειμενο ωστε επαγγελματικα πρεπει να κατοχυρωθουν αμεσα και να βγουνε στην παραγωγη,το θεμα τους σηκωνει μηνυσεις παντου.

Οι υπολοιποι ξερατε σε τι σχολες σπουδαζετε και ποια ειναι τα δικαωματα σας, προσωπικη μου γνωμη υπερ-αρκετα και δυσαναλογα με τις σπουδες ιδιαιτερα παλαιοτερων αποφοιτων.

Αν νομιζεις GeorgeS οτι προσφερεις κατι στο προβλημα των αποφοιτων του τμηματος Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτιρίων κανεις λαθος, το να βαζεις στο ιδιο καζανι το δικιο αυτων των παιδιων με τις οποιες απαιτησεις των υπολοιπων, εστω και απο αυτο το βημα, τους βλαπτεις

Link to comment
Share on other sites

@m_vasso

Πού θέλεις να εργαστείς, στον ιδιωτικό τομέα ή στο δημόσιο;

Θέλεις να ασχοληθείς με μελέτες, επιβλέψεις ή/και κατασκευές;

Θέλεις να ανοίξεις δικό σου γραφείο ή να δουλέψεις σε τεχνικό γραφείο/εταιρεία ως υπάλληλος;

Δώσε μας να καταλάβουμε τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και πού ακριβώς είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

 

Οι υπολοιποι ξερατε σε τι σχολες σπουδαζετε και ποια ειναι τα δικαωματα σας, προσωπικη μου γνωμη υπερ-αρκετα και δυσαναλογα με τις σπουδες ιδιαιτερα παλαιοτερων αποφοιτων.

Αν νομιζεις GeorgeS οτι προσφερεις κατι στο προβλημα των αποφοιτων του τμηματος Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτιρίων κανεις λαθος, το να βαζεις στο ιδιο καζανι το δικιο αυτων των παιδιων με τις οποιες απαιτησεις των υπολοιπων, εστω και απο αυτο το βημα, τους βλαπτεις

 

 

Αγαπητέ Barracuda, το δίκιο αυτών των παιδιών βρίσκεται παρέα με το δίκιο όλων των πτυχιούχων μηχανικών ΤΕΙ που στερούνται επαγγελματικών δικαιωμάτων. Το δίκιο αυτών των παιδιών είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το δίκιο όλων των μηχανικών ΤΕΙ, δηλαδή, δομικών έργων, έργων υποδομής, ηλεκτρολόγων, μηχανολόγων, ενεργειακών μηχανικών, αυτοματιστών, μηχανικών αεροσκαφών κλπ κλπ. Αυτό που βλάπτει αυτά τα παιδιά, δεν είναι ότι τους βάζω εγώ ή ο οποιοσδήποτε στο ίδιο καζάνι. Βρίσκονται ήδη στο ίδιο καζάνι με εμάς και το ξέρουν πολύ καλά. Οι όποιες προσπάθειες διαχωρισμού του προβλήματος των πτυχιούχων μηχανικών του εν λόγω τμήματος από το πρόβλημα των υπολοίπων μηχανικών ΤΕΙ θα μου επιτρέψεις να πω ότι εξυπηρετούν μόνο τα συμφέροντα αυτών που πολεμούν αυτό το τμήμα. Και αυτοί αγαπητέ μου δεν είναι οι υπόλοιποι μηχανικοί των ΤΕΙ οι οποίοι στηρίζουν το τα αιτήματα του τμήματος. Είναι η γνωστή συντεχνία και τα παρακλάδια της των οποίων εκτιμώ ότι ασπάζεσαι τις απόψεις τους.

 

Οι αποδείξεις εδώ. Όταν το συγκεκριμένο τμήμα προσπάθησε να αναβαθμιστεί και να εκσυγχρονίσει το πρόγραμμα σπουδών του, κάποιοι, προσέφυγαν μέχρι και στο Συμβούλιο της Επικρατείας για να το εμποδίσουν. Αυτοί οι κάποιοι δεν είναι άλλοι από το ΤΕΕ και τα παρακλάδια του. Να και η απόφαση του ΣτΕ που δικαίωσε το ΤΕΙ Πάτρας και το τμήμα.

 

http://www.it-eetema.gr/arxikh/apok.pdf

 

Οι "εχθροί" λοιπόν του τμήματος να αναζητηθούν στις τάξεις της γνωστής συντεχνίας που εδώ και χρόνια συκοφαντεί και το συγκεκριμένο τμήμα αλλά και τα υπόλοιπα τμήματα μηχανικών ΤΕ και μαζί όλους εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αφού δεν θέλουμε λοιπόν να μιλήσουμε για τα δικαιώματα του εν λόγω τμήματος κα αναλωνόμαστε σε χιλιοειπωμενα πράγματα το παρόν κλειδώνεται

 

Για λόγους πληρότητας να πω απλώς οτι γνωρίζω οτι ενστάσεις για τα δικαιώματα (κυρίως ως προς τα στατικά αλλά όχι μόνο) του συγκεκριμένου τμήματος δεν έχουν μόνο οι διπλωματουχοι μηχανικοί αλλά και οι τεχνολόγοι συνάδελφοι των δομικών έργων

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και Κύριοι

 

Μετά από αίτημα μέλους ξανανοίγω το θέμα. Έχω μεταφερει σε άλλο θέμα τις εκτός θέματος δημοσιεύσεις.

 

Θερμή παράκληση: Μείνετε εντός θέματος και σε κόσμια πλαίσια.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ fresh start λοιπόν.

Ας το πάμε λίγο ανάποδα. Αφού το αρμόδιο όργανο του ΥΠΕΠΘ, ΣΑΤΕ, πρότεινε αυτά τα επαγγελματικά δικαιώματα, ποιος πιστεύει ότι έχει το δικαιώμα να τα αμφισβητεί; Δεν είναι αυτονόητο ότι αφού το όργανο αυτό συγκροτήθηκε για αυτό το σκοπό, να έχει πιο σφαιρική γνώμη από τον καθένα;

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις m_vasso απάντησε στα ερωτήματα που έθεσα παραπάνω για να καταλάβουμε όλοι ποια είναι τα εμπόδια στην επαγγελματική σου καριέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.