Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Rania Milioni

Recommended Posts

καλησπέρα 

 

Θέλω να βάψω την γερανογέφυρα της μάντρας με τα οικοδομικά υλικά κάποιο άλλο χρώμα εκτός του πορτοκαλοκίτρινου που είναι το σύνηθες.Γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιο θεσμικό πλαίσιο που να μου το απαγορεύει η κάποιο αντίστοιχο φεκ να με παραπεμψεται

                    

                                                                                    Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Για χρώμα δε θυμάμαι κάτι, δες σε αυτό :

A.O. 15085 / 593 (F.E.K. 1186 / B' / 25-08-2003) - KANONISMOS ELEGXWN ANYPSWTIKWN MHXANHMATWN

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει αλλά δεν αναφέρει κάτι για χρώμα . Σε ποια υπηρεσία θα μπορούσα να απευθυνθώ για να ώστε να είμαι σίγουρα πως δεν παραβιαζω κάποιο νόμο προτού την βάψω ?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

βλέπω γκρι και ασπρο τα οποια δεν ειναι χρωματα επικυνδινοτητας επισης εχω παρει τηλεφωνο απο το υπεχωδε μεχρι τα γραφεια οικοδομικου κανονισμου κανεις δεν ξερει να μου απαντησει .

Link to comment
Share on other sites

δε ρωτάς και τον κατασκευαστή?

κάτι μπορεί να ξέρει από προδιαγραφές.

 

εσύ τι χρώμα θες να τη βάψεις και γιατί?

Link to comment
Share on other sites

μα ο κατασκευαστης δεν  στελνει "αβαφη" την γερανογεφυρα...

 

άλλο ειναι να γραφούν επανω  τα στοιχεια της επιχειρησης...

Link to comment
Share on other sites

ασφαλώς και δε τη στέλνει άφαβη. τα στοιχεία της επιχείρησης δε θεωρούνται αλλαγή χρώματος!

 

υπάρχει κάποια άδεια λειτουργίας για το μηχάνημα? γράφει πάνω χρώμα? (όπως στα αυτοκίνητα ας πούμε).. πιθανώς η διαδικασία να είναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποια νομική δέσμευση ως προς το χρώμα.

Το συνηθέστερο χρώμα (και σωστά) είναι το κίτρινο, που σημαίνει προσοχή - κίνδυνος.

Αν δε σε ενοχλεί βάψε την κίτρινη. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και την επωνυμία της επιχείρησης, αλλά να κυριαρχεί το κίτρινο φόντο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.