Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διόρθωση κλίσης ράμπας υπόγειου πάρκινγκ


seventh_heaven

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Στην πολυκατοικία στην οποία μένω, έχω δική μου θέση στάθμευσης σε υπόγειο γκαράζ, την οποία δε μπορώ να εκμεταλλευτώ επειδή αφενός έχω αυτοκίνητο σχετικά χαμηλό και με μακρύ μεταξόνιο και αφετέρου η ράμπα πρόσβασης έχει πολύ απότομη κλίση. Το αποτέλεσμα είναι το αυτοκίνητο να βρίσκει στο κάτω μέρος περίπου όπως στο σχήμα που επισυνάπτω.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι λόγω περιορισμένων διαστάσεων (και πιθανόν και λόγω άλλων περιορισμών) είναι δύσκολη η διόρθωση της κλίσης με κάποιο ορθόδοξο τρόπο (εξομάλυνση των καμπυλών και ξανά επίστρωση με τα κατάλληλα υλικά κλπ).

 

Θα μπορούσα στο χαμηλό σημείο που βρίσκουν οι πίσω ρόδες (μπαίνω με την όπισθεν), να βάλω σαμαράκια σαν αυτά που χρησιμοποιούνται στους δρόμους για μείωση ταχύτητας; Είναι δόκιμη λύση που την έχετε δει/χρησιμοποιήσει;

 

Μια πρώτη άποψη θα ήθελα για να δω αν αξίζει να προχωρήσω στο επόμενο βήμα (μετρήσεις κλπ.).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-97178-0-97196800-1442406486_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα,

το έλυσες τελικά το πρόβλημα?

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα στο σπίτι μου και σκεφτόμουν και εγώ τα σαμαράκια που ανέφερες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχετε υποχρέωση πρωτίστως να ελέγξετε από τα εγκεκριμένα σχέδια του φακέλλου της οικοδομικής άδειας του ακινήτου σας, τη "μορφή και την κλίση" της εγκεκριμένης ράμπας.....  Υποθέτω ότι, μάλλον κάτι δεν πάει καλά.... Κατά πάσα πιθανότητα, δηλαδή, στο ακίνητό σας υφίσταται αυθαιρεσία! Ό,τι κι αποφασίσετε να κάνετε στη συνέχεια, οφείλετε να το κάνετε εκδίδοντας την απαραίτητη άδεια από την οικεία πολεοδομία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 29/6/2019 at 12:12 ΜΜ, nikos_kats said:

Καλημέρα,

το έλυσες τελικά το πρόβλημα?

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα στο σπίτι μου και σκεφτόμουν και εγώ τα σαμαράκια που ανέφερες!

Όχι. Αγόρασα ένα ζεύγος σαμαράκια τέτοιου τύπου, αλλά δυστυχώς το πρόβλημα δε λύθηκε. Στη συνέχεια συνέβησαν διάφορα και δε μπόρεσα να το ψάξω παραπάνω.

On 12/7/2019 at 10:03 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Έχετε υποχρέωση πρωτίστως να ελέγξετε από τα εγκεκριμένα σχέδια του φακέλλου της οικοδομικής άδειας του ακινήτου σας, τη "μορφή και την κλίση" της εγκεκριμένης ράμπας.....  Υποθέτω ότι, μάλλον κάτι δεν πάει καλά.... Κατά πάσα πιθανότητα, δηλαδή, στο ακίνητό σας υφίσταται αυθαιρεσία! Ό,τι κι αποφασίσετε να κάνετε στη συνέχεια, οφείλετε να το κάνετε εκδίδοντας την απαραίτητη άδεια από την οικεία πολεοδομία.

 

 

Χωρίς να έχω ελέγξει τα σχέδια, θεωρώ πως το πρόβλημα υφίσταται από το γεγονός ότι το σπίτι είναι χτισμένο σε κατωφέρεια και με δεδομένο περιορισμό ύψους δόμησης, ο κατασκευαστής εξάντλησε κάθε όριο. Αυτό, σε συνδυασμό με το αυτοκίνητό μου (χαμηλό και με μακρύ μεταξόνιο), δημιουργούν το πρόβλημα. Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων με SUV και μικρομεσαία ή μικρά αυτοκίνητα πόλης, εννοείται ότι μπαινοβγαίνουν χωρίς πρόβλημα.

Edited by seventh_heaven
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.