Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμψηφισμός επιστροφής φόρου με χρέη στο τσμεδε


kikonas

Recommended Posts

Και μένα μου το κανανε πέρυσι...

Το θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν γίνεται το αντίθετο.

π.χ. Να έχει να εισπράτει μια επιχείρηση επιστροφή ΦΠΑ, αλλά να μην μπορεί να το συμψηφίζει με ασφαλιστικές εισφορές εργαζομένων.

 

Τα έχουμε πει ο μεγαλύτερος αρχιμαφιόζος σε αυτη τη χώρα είναι το ίδιο το κράτος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα. Αντιμετωπίζει κάποια/ος συνάδελφος το πρόβλημα με τις μικροδιαφορές που προκύπτουν από συμψηφισμούς επιστροφής φόρου με χρέος προς ΕΦΚΑ;

Εξηγώ με ένα παράδειγμα. Έστω 350€ επιστροφή φόρου και 100€ δόση ρύθμισης προς ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ. Συμψηφίζονται 3 μηνιαίες δόσεις, άρα 300€, συνεπώς περισσεύουν 50€. Αυτό γίνεται κάθε χρόνο (5η χρονιά για μένα φέτος), με αποτέλεσμα να έχω 200-300€ σε κάποια μαύρη τρύπα. Το έχω συζητήσει στο ΤΣΜΕΔΕ, το βλεπουν και στην καρτέλα μου, κάνω κάθε χρόνο αίτηση επιστροφής αλλά ούτε χρήματα λαμβάνω ούτε έστω συμψηφίζονται με επόμενες δόσεις της ρύθμισης. Γνωρίζω έναν ακόμα συνάδελφο με το ίδιο πρόβλημα. Το έχει λύσει μήπως κάποια/ος συνάδελφος;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, flesh said:

Καλημέρα. Αντιμετωπίζει κάποια/ος συνάδελφος το πρόβλημα με τις μικροδιαφορές που προκύπτουν από συμψηφισμούς επιστροφής φόρου με χρέος προς ΕΦΚΑ;

Εξηγώ με ένα παράδειγμα. Έστω 350€ επιστροφή φόρου και 100€ δόση ρύθμισης προς ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ. Συμψηφίζονται 3 μηνιαίες δόσεις, άρα 300€, συνεπώς περισσεύουν 50€. Αυτό γίνεται κάθε χρόνο (5η χρονιά για μένα φέτος), με αποτέλεσμα να έχω 200-300€ σε κάποια μαύρη τρύπα. Το έχω συζητήσει στο ΤΣΜΕΔΕ, το βλεπουν και στην καρτέλα μου, κάνω κάθε χρόνο αίτηση επιστροφής αλλά ούτε χρήματα λαμβάνω ούτε έστω συμψηφίζονται με επόμενες δόσεις της ρύθμισης. Γνωρίζω έναν ακόμα συνάδελφο με το ίδιο πρόβλημα. Το έχει λύσει μήπως κάποια/ος συνάδελφος;

H ΔΟΥ βλέπει πως έχετε οφειλή στο ασφαλιστικό ταμείο και στέλνει σε αυτό την επιστροφή του φόρου εισοδήματος. Το ασφαλιστικό ταμείο είναι υποχρεωμενο να συμψηφήσει το ποσό αυτό με την οφειλή σας . Αν υπάρχει ρύθμιση το αφαιρεί από τις τελευταίες δόσεις. Πολλές φορές τα σφαλιστικά ταμεία δεν πραγματοποιούν τον συμψηφισμό αυτόν. Θα πάτε λοιπόν στο ταμείο σας και θα υποβάλλεται αίτηση (με πρωτόκολλο ) για να σας δώσουν αναλυτική απάντηση ....

 

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά έγραψες με πιο πλήρη τρόπο όσα ήδη είχα αναφέρει κι εγώ. Αίτηση με πρωτόκολο έχω υποβάλει στο ταμειο (ΤΣΜΕΔΕ) 4 φορές (χρονιές), έχω δώσει και τραπεζικό λογαριασμό που μου ζητήθηκε και χρήματα δεν έχω λάβει. Θα το κάνω για 5η φορά μέσα στη βδομάδα και θα ενημερώσω αν ενδιάφερεται καποιος/α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.