Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τιμή Ζώνης σε χωριό, πως την βρίσκω;


Recommended Posts

Έχω αγορασμένο πρόγραμμα για τις αντικειμενικές αξίες.

 

Αλλά και από εδώ: http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/Polites/documents_Antikeimenikes/magnisia.pdf

 

στη σελίδα 45

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Ναι!

Μάλλον είχα βρει παλαιότερο πίνακα αντικειμενικών αξιών και δεν τα είχε καθόλου τα Λεχώνια.

Σε ευχαριστώ  πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κάποια εποχή βλέπαμε τις Τιμές Ζώνης που ισχύουν σε μιά περιοχή από τις αποδείξεις της ΔΕΗ / στο ΤΑΠ. Δεν είναι σωστό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

Οι τιμές που χρησιμοποιεί η ΔΕΗ δεν ξέρω από που προκύπτουν αλλά δεν ταυτίζονται πάντα με τις τιμές ζώνης που ισχύουν για τον 4178.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Και να συμπληρώσω οτι ο λογος ειναι, οτι ο ν.4178 δεν λαμβανει υπόψη στις παραμέτρους υπολογισμου του προστιμου τις ισχυουσες-τρεχουσες τιμες ζωνης.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση.

:confused:

Περαιτέρω ψάχνω για τις Τιμές Ζώνης που πρέπει να θεωρήσω για τον υπολογισμό προστίμου.

(Οι Εφορίες και οι Πολεοδομίες κάνουν το δύσκολο). Διαβάζω τους Πίνακες Αντικειμενικών Αξιών του 2008 από το gsis. Ως Τιμή Ζώνης εννοείται η Τιμή Εκκίνησης;

Συγκεκριμένα ψάχνω

  •      την οδό Ποιήσεως 9 στη Νεοχωρούδα Δήμου Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης, εντός οικισμού και
  •      την Παραλία Βρασνών Δήμου Αγίου Γεωργίου Θεσσαλονίκης

Ό,τι δεήσετε :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δες στα παρακάτω για το πρώτο που ψάχνεις. Σε κάθε link δες και τις δύο-τρεις επόμενες σελίδες του.

 

1) http://www.michanikos.gr/topic/23817-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AE-%CE%B6%CF%8E%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%AF%CE%BF%CF%85/page-99?hl=%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CF%87%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B1&do=findComment&comment=741881

 

2) http://www.michanikos.gr/topic/35817-%CE%9122-%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%AE-%CE%B6%CF%8E%CE%BD%CE%B7%CF%82/page-20?hl=%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CF%87%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B1&do=findComment&comment=725822

 

edit:

3) Δες και το συνημμένο. Είναι δουλειά συναδέλφου από το forum. Δυστυχώς μου διαφεύγει ποιανού. Για λόγους ευταξίας και απόδοσης του "ευχαριστώ" αν κάποιος (ή ο ίδιος) το αναγνωρίζει παρακαλώ θερμά να αναφέρει το όνομά του.

 

edit (ξανά)  :grin: :

Είναι του Yian από εδώ.

Διάγραμμα 4178 για Τ.Ζ.Ηπειρωτικής Ελλάδας Κρήτης Εύβοιας..pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση.

:confused:

Περαιτέρω ψάχνω για τις Τιμές Ζώνης που πρέπει να θεωρήσω για τον υπολογισμό προστίμου.

(Οι Εφορίες και οι Πολεοδομίες κάνουν το δύσκολο). Διαβάζω τους Πίνακες Αντικειμενικών Αξιών του 2008 από το gsis. Ως Τιμή Ζώνης εννοείται η Τιμή Εκκίνησης;

Συγκεκριμένα ψάχνω

  •      την οδό Ποιήσεως 9 στη Νεοχωρούδα Δήμου Ωραιοκάστρου Θεσσαλονίκης, εντός οικισμού και
  •      την Παραλία Βρασνών Δήμου Αγίου Γεωργίου Θεσσαλονίκης

Ό,τι δεήσετε :shock:

Εντός-εκτός για Νεοχωρούδα 500€.

 

Εντός εκτός για Βρασνά 500€.

 

Για τα περαιτέρω υπάρχει σχετικό νήμα για ερωτήσεις περί τιμών ζώνης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Akis73, έχεις αποκτήσει ειδικότητα !!!

Για τα Βρασνά, οκ, συμφωνούμε αδιαμφησβήτητα.

ΓΙα τη Νεοχωρούδα, πήρα εν τω μεταξύ τηλέφωνο σε συμβολαιογράφο και μου είπε ότι ναι μεν δεν υπάρχει ΑΠΑΑ, αλλά υπάρχει μεικτό σύστημα αντικειμενικών αξιών, άλλη δηλαδή για το οικόπεδο και άλλη για το κτίσμα. Μου σύστησε το Ελάχιστο κόστος εκκίνησης 690 !! :confused:

 

Σας ευχαριστώ πολύ πάντως όλους, μάλλον θα εμπιστευθώ τους συναδέλφους μου γιατί οι μηχανικοί έχουν πάντα την καλύτερη αντίληψη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.