Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κόστος επί τοις % Μπετών


DIMITRIS1969

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος σε ισόγεια κατοικία 80τμ χωρίς υπόγειο +40 τμ σοφίτα πόσο % σε ποσοστό εξόδων είναι τα μπετά?πχ εαν το σπίτι είναι στο 100% τα μπετά είναι 20%

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Tι ναι αυτά που ρωτάς Δημήτρη;  μήπως θες να πιάσεις πουθενά μποσικο τον εργολάβο σου;;;

 

Οπως και να'χει δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό ακριβής. Ο τέρρυ απο πάνω μπορει να βγάζει το σπίτι με Χ μπετά, εγώ με Χ+10μ3, ο Ψ με Χ+15μ3. Κρίνονται το ποσο ασχολείται με τα στατικά ο καθένας, τι εμπειρία έχει και και και. Το ιδιο με τα σίδερα.

 

Οπότε δες τι θα πληρώσεις σύμφωνα με τις προμετρημένες και επιμετρημένες ποσότητες, δες ποσο θα βγεί το σπίτι και κάνε αναγωγή.

 

Ασε που θεωρητικά πάλι δεν υπολογίζεται...τοιχοποία; με τι τουβλα; μονή/διπλη με μόνωση, τι πάχος, θερμοπρόσοψη κατευθείαν; πλακάκια, μαρμαρα; γρανίτες; πατητη τσιμεντοκονία; μπλα μπλα μπλα.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω θα ελεγα 17,452%

Ευτυχώς δεν μένω στα Χανιά

 

 

Απαπαπαπα Terry... Με σοφίτα γίνεται 18,637582648%. :D

Εξυπνοοοοοοοοοο

 

 

αν βαλεις αδεια ενσημα (φαση 1) σκαψιμο μπετα μπετατζη σιδερα φελιζολια εγω θα ελεγα 30%

Ευχαριστώ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εξυπνοοοοοοοοοο

 

Αγαπητέ μου φίλε,να με συγχωρείς αν σε προσέβαλλα.

 

Σε αυτό που ρώτησες,απάντησε ο Kane με τον καλύτερο και πιο αναλυτικό τρόπο. Καλή τύχη και καλη συνέχεια στην ανέγερση της οικοδομής.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Tι ναι αυτά που ρωτάς Δημήτρη;  μήπως θες να πιάσεις πουθενά μποσικο τον εργολάβο σου;;;

 

Οπως και να'χει δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό ακριβής. Ο τέρρυ απο πάνω μπορει να βγάζει το σπίτι με Χ μπετά, εγώ με Χ+10μ3, ο Ψ με Χ+15μ3. Κρίνονται το ποσο ασχολείται με τα στατικά ο καθένας, τι εμπειρία έχει και και και. Το ιδιο με τα σίδερα.

 

Οπότε δες τι θα πληρώσεις σύμφωνα με τις προμετρημένες και επιμετρημένες ποσότητες, δες ποσο θα βγεί το σπίτι και κάνε αναγωγή.

 

Ασε που θεωρητικά πάλι δεν υπολογίζεται...τοιχοποία; με τι τουβλα; μονή/διπλη με μόνωση, τι πάχος, θερμοπρόσοψη κατευθείαν; πλακάκια, μαρμαρα; γρανίτες; πατητη τσιμεντοκονία; μπλα μπλα μπλα.

Συμφωνώ μαζί σου η ερώτηση μου δεν έχει συγκεκριμένη απάντηση,εμπειρική απάντηση όμως μπορεί  και να έχει 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από 18% έως 20% περίπου.

Αλλάζει αν είναι μονοκατοικία ή τμήμα πολυωρόφου οικοδομής και ανάλογα  με το είδος κατασκευής.

+ εσκαφες 6% περίπου.

Είναι μεσοσταθμικα φυσικά αυτά για Αττική με σημαντικές αποκλίσεις ανα κτίριο. (πχ ενδεικτικά άλλο το κτίριο να έχει όλο επένδυση με πέτρα κι άλλο να είναι συμβατικό, άλλο ένα κτίριο να έχει πολλά εξτρά από εγκαταστάσεις κι άλλο να είναι στεγνό ή με τα ελάχιστα Αλλάζουν από περιοχή σε περιοχή, σεισμική ζώνη ακόμα και ευχέρεια πρόσβασης κλπ

Αλλάζουν αν κάνεις αυτεπιστασία κι άλλο καλή και επιστάμενη επίβλεψη με επιλεγμένα συνεργεία.

 

Γενικα με στατιστικά απέφυγε σαν ο διάολος το λιβάνι να βγάλεις συμπεράσματα τι θα πληρώσεις από μόνος σου διότι θα εφαρμόσεις την μπακαλική μέθοδο.

 

Τελικά. Κάνε αυτό που σου λέει ο ΚΑΝΕ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από 18% έως 20% περίπου.

Αλλάζει αν είναι μονοκατοικία ή τμήμα πολυωρόφου οικοδομής και ανάλογα  με το είδος κατασκευής.

+ εσκαφες 6% περίπου.

Είναι μεσοσταθμικα φυσικά αυτά για Αττική με σημαντικές αποκλίσεις ανα κτίριο. (πχ ενδεικτικά άλλο το κτίριο να έχει όλο επένδυση με πέτρα κι άλλο να είναι συμβατικό, άλλο ένα κτίριο να έχει πολλά εξτρά από εγκαταστάσεις κι άλλο να είναι στεγνό ή με τα ελάχιστα Αλλάζουν από περιοχή σε περιοχή, σεισμική ζώνη ακόμα και ευχέρεια πρόσβασης κλπ

Αλλάζουν αν κάνεις αυτεπιστασία κι άλλο καλή και επιστάμενη επίβλεψη με επιλεγμένα συνεργεία.

 

Γενικα με στατιστικά απέφυγε σαν ο διάολος το λιβάνι να βγάλεις συμπεράσματα τι θα πληρώσεις από μόνος σου διότι θα εφαρμόσεις την μπακαλική μέθοδο.

 

Τελικά. Κάνε αυτό που σου λέει ο ΚΑΝΕ

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.