Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποιηση κατασκευων με έκδοση άδειας ΚΑΙ πληρωμη προστιμου


Recommended Posts

Σε οικόπεδο όπου υπάρχει μια σειρά από κατασκευές (αποθηκες, κατοικιες, υποστεγα) γίνεται ενταξη στον 4178 με τον εξής τρόπο:

Ένα μέρος του (τις κατοικιες) τις τακτοποιούμε με έκδοση άδειας νομιμοποίησης

Για τις υπόλοιπες κατασκευές πληρώνεται το πρόστιμο που τους αναλογεί

Το σύνολο των κατασκευών υπερβαίνει την επιτρεπόμενη δόμηση. Για τον λόγο αυτό από την Πολεοδομία ισχυρίζονται οτι δεν μπορώ να προχωρήσω με την άδεια νομιμοποίησης γιατί το σύνολο των κατασκευών ξεπερνά την επιτρεπόμενη δόμηση

Με παραπέμπουν σε άρθρα του ΝΟΚ για την προσθήκη οπου αναφέρεται οτι προμετραται το σύνολο των κατασκευών νομίμως και αυθαιρέτως κατασκευασμένων. Με την διαφορά οτι δεν έχω προσθήκη σε ένα οικόπεδο οπου τα υφιστάμενα κτίσματα (νομιμα και αυθαιρετα) ξεπερνουν την δόμηση. Έχω νομιμοποίηση.

Καμια άδεια δεν ειχε εκδοθεί για το οικόπεδο μεχρι σημερα

Επίσης με παραπέμπουν στην εγκυκλιο 1/12 

αυτο που βρηκα σχετικό ειναι το κομματι που λεει: 

"Στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών, που τµήµα τους έχει υπαχθεί στην παρ. 2, του άρθρου 26 (για έκδοση οικοδοµικής άδειας νοµιµοποίησης) και το υπόλοιπο τµήµα στο άρθρο 24 (µε καταβολή του ενιαίου ειδικού προστίµου) κατά την έκδοση της οικοδοµικής άδειας αποτυπώνονται οι χώροι που έχουν υπαχθεί στη ρύθµιση και το διάγραµµα κάλυψης αναφέρεται στα πραγµατοποιηµένα µεγέθη και τη σχέση τους µε τους ισχύοντες όρους και περιορισµούς δόµησης, σύµφωνα µε την παρ. 3, του άρθρου 23, του ν.1577/85. Σε κάθε περίπτωση η διαδικασία υπαγωγής στη ρύθµιση του ν. 4014/11 αυθαιρέτων κατασκευών πρέπει να έχει περαιωθεί πριν την έκδοση της οικοδοµικής άδειας."

 

Ερμηνεια δικη μου:

μιλαει για αναφορα και μιλαει και για τη "σχεση" με τους όρους δομησης. Κατα συνέπεια αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο οι κατασκευες να ξεπερνουν τους ορους δομησης και απλά να απαιτείται να το αναφερεις

 

Κανω καποιο λαθος στις ερμηνειες? ή εχουν δικιο και δεν μπορω να τα νομιμοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

Η νομιμοποίηση είναι έκδοση άδειας δόμησης.

Δεν είναι απαραίτητο να ανατρέχουν στις προσθήκες. Υπάρχει το "αρμόδιο" άρθρο 4.

6.     Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση ή ενημέρωση της άδειας δόμησης είτε μετά από την έκδοση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας για τις εργασίες των παραγράφων 2 και 3 του παρόντος άρθρου. Στις περιπτώσεις νομιμοποίησης αυθαιρέτων εργασιών της παραγράφου 3 εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας μόνο με την υποβολή τεχνικής έκθεσης. Μετά την έκδοση ή αναθεώρηση της παραπάνω άδειας δόμησης, η κατασκευή παύει να είναι αυθαίρετη και κατεδαφιστέα. Πρόστιμο αυθαίρετης κατασκευής δεν επιβάλλεται σε περίπτωση αναθεώρησης άδειας δόμησης, που βρίσκεται σε ισχύ, εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου.

και αν δεν αρκεί ... στις Τ.Ο. συνεχίζει :

Σε κάθε περίπτωση δεν επιτρέπεται έκδοση άδειας δόμησης σε ακίνητο με αυθαίρετες κατασκευές που δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν, δεν έχουν εξαιρεθεί από κατεδάφιση, δεν έχει ανασταλεί η κατεδάφισή τους με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις περί αυθαιρέτων ή δεν έχουν κατεδαφιστεί.

 

Βλέπω ότι σίγουρα έχεις το 1ο και το 3ο. Αν θέλεις διαλέγεις και το 4ο.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν επι πλεον χαρακτηριστικά ότι εαν για παραδειγμα ειχα καποιες κατασκευες που θα μπορουσα να νομιμοποιήσω και κάποιες που δεν είχαν για παράδειγμα την νόμιμη απόσταση από το όριο του οικοπέδου, τότε θα μπορούσα να εκδόσω οικοδομική άδεια. Και σκέφτομαι το εξής: Έχω κατασκευές που νομιμοποιούνται και κατασκευές που δεν νομιμοποιούνται γιατί παραβιάζουν ένα άρθρο του ΓΟΚ (ή του ΝΟΚ). Και γιατί αυτό το άρθρο που παραβιάζεται αντί να είναι η απόσταση από τα όρια να μην είναι ο σ.δ.? έτσι δεν είναι? παραβιάζω κάποιο άρθρο του ΓΟΚ είτε αυτό είναι απόσταση, είτε είναι ύψος είτε είναι δόμηση, οπότε και με αναγκάζει ο νομος να μην έχω άλλη επιλογή πέρα από την πληρωμή προστίμου. Για τα λοιπά κτίσματα όμως που δεν παραβιάζουν καποια διάταξη, μου δίνει το δικαίωμα να βγάλω άδεια. Κάνω κάπου λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Η νομιμοποίηση είναι έκδοση άδειας δόμησης.

Δεν είναι απαραίτητο να ανατρέχουν στις προσθήκες. Υπάρχει το "αρμόδιο" άρθρο 4.

6.     Σε περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής της, αυτή είναι δυνατόν να νομιμοποιηθεί ύστερα από έκδοση ή αναθεώρηση ή ενημέρωση της άδειας δόμησης είτε μετά από την έκδοση έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας για τις εργασίες των παραγράφων 2 και 3 του παρόντος άρθρου. Στις περιπτώσεις νομιμοποίησης αυθαιρέτων εργασιών της παραγράφου 3 εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας μόνο με την υποβολή τεχνικής έκθεσης. Μετά την έκδοση ή αναθεώρηση της παραπάνω άδειας δόμησης, η κατασκευή παύει να είναι αυθαίρετη και κατεδαφιστέα. Πρόστιμο αυθαίρετης κατασκευής δεν επιβάλλεται σε περίπτωση αναθεώρησης άδειας δόμησης, που βρίσκεται σε ισχύ, εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου.

και αν δεν αρκεί ... στις Τ.Ο. συνεχίζει :

Σε κάθε περίπτωση δεν επιτρέπεται έκδοση άδειας δόμησης σε ακίνητο με αυθαίρετες κατασκευές που δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν, δεν έχουν εξαιρεθεί από κατεδάφιση, δεν έχει ανασταλεί η κατεδάφισή τους με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις περί αυθαιρέτων ή δεν έχουν κατεδαφιστεί.

 

Βλέπω ότι σίγουρα έχεις το 1ο και το 3ο. Αν θέλεις διαλέγεις και το 4ο.

 

Βρε ΚΑΝ και μενα με μπερδεψες τωρα.

Εχω επιτρεπομενη δομηση 200τμ,

Εχω αυθαιρετο κτηριο 240τμ.

Νομιμοποιω τα 200τμ (προφανως δεν πρεπει να εχουν υπερβασεις υψους, καλυψης, πλαγιων αποστασεων, πρασιας κτλ) και πληρωνω προστιμο για τα 40τμ.

 

Δλδ αν ειχα 200.2τμ, δεν θα μπορουσα να νομιμοποιησω τιποτα??

 

 

ΥΓ. Διαβαζοντας παλι το ποστς σου, μαλλον λεμε το ιδιο πραμα.

 

ΥΓ. Vasipa, οπως τα λες ειναι. Νομιμοποιεις οτι μπορεις και πληρωνεις προστιμο για τα υπολοιπα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Διαβαζοντας παλι το ποστς σου, μαλλον λεμε το ιδιο πραμα.

 

 

Προφανώς ...

 

Μη ξεχνάμε και την πιθανή (νόμιμη) κατεδάφιση ...

 

υγ.

vasipa,

αν μείνουν και μερικά παραπάνω μέτρα μετά την όλη διαδικασία και αφού τα πληρώσει (ο ιδιοκτήτης),

κάποιος θα βρεθεί να θέλει λεφτάκια αργότερα για να του βρει κάποιο ισχυρότερο ισοδύναμο ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Στην Υ.ΔΟΜ. της περιοχής μου τέτοιες άδειες νομιμοποίησης δεν εκδίδουν. Θέλουν στατική ανεξαρτησία κατασκευών που νομιμοποιούνται και κατασκευών που τακτοποιούνται...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως αν μιλαμε για ενιαιο κτηριο, απαιτειται στατικη επαρκεια, για το συνολο της κατασκευης.

 

Αλλα αν μιλαμε για μια αποθηκη στην αλλη ακρη της ιδιοκτησιας, για την οποια θα πληρωθει το αντιστοιχο προστιμο, δεν υπαρχει λογος να ζητησουν μελετη στατικης επαρκειας..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η νομιμοποίηση θέλει τη στατική επάρκεια, όχι τα παραπάνω τετραγωνικά.

Μπορεί να έχεις στατική επάρκεια σήμερα και με αυτά ... μπορεί και αύριο χωρίς αυτά ... όρεξη νάχεις να ελέγχεις ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, κάτι άλλο εννοούσα. Ασχέτως των απαιτούμενων μελετών, δεν εκδίδεται άδεια νομιμοποίησης αν έστω και ενα μικρό τμήμα του κτιρίου δεν ικανοποιεί τους όρους και περιορισμούς δόμησης. Αν υπάρχει ενα δεύτερο, διαφορετικό κτίριο που δεν ειναι στατικά εξαρτημένο, σε άλλη θέση, που τακτοποιείται, η πράξη εκδίδεται. Βέβαια αυτό δεν προκύπτει ρητώς απο διατάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Άρα στην ουσία είναι στο χέρι μου να βρω σημεία του νόμου που μπορώ να πατήσω για να τους πείσω να προχωρήσουν με την άδεια. Αντε να δούμε. Καλή μου επιτυχία. Από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, ποτέ δεν έχω καταφέρει να πίσω υπάλληλο για ερμηνεία στο νόμο. 

 

Σας ευχαριστώ πολύ. Θα ενημερώσω για εξελίξεις

 

Θα δεχτώ ευχαρίστως επιχειρήματα από όλους σας με παραπομπές σε νομους, εγκυκλίους, ή ερωταπαντήσεις υπουργείου σχετικές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.