Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οφειλές προς το ΤΕΕ και σύστηματα αμοιβών & Ν.4178


terry

Recommended Posts

καλύτερα αυτό το ΤΕΕ παρά καθόλου ΤΕΕ 

 

Αυτό και τέλος. Όλα τα υπόλοιπα είναι....άλλη κουβέντα. Τεράστια μεν αλλά άλλη. 

 

Αν υποθέσουμε ότι το ΤΕΕ 99% ασχολείται με κομματικές καριέρες, παραγοντιλίκια, βολέματα κ.τ.λ. και με 1% ασχολείται με τα συμφέροντα μου. Ακόμη και για αυτό το 1% εγώ θέλω να πληρώνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό και τέλος. Όλα τα υπόλοιπα είναι....άλλη κουβέντα. Τεράστια μεν αλλά άλλη. 

 

Αν υποθέσουμε ότι το ΤΕΕ 99% ασχολείται με κομματικές καριέρες, παραγοντιλίκια, βολέματα κ.τ.λ. και με 1% ασχολείται με τα συμφέροντα μου. Ακόμη και για αυτό το 1% εγώ θέλω να πληρώνω.

 

Και αυτό είναι σχετικό...Προσωπικά που εκτελώ υπαλληλική σχέση και δεν με ενδιαφέρει το ελεύθερο επάγγελμα θα προτιμούσα να μην πληρώνω καθόλου ΤΕΕ (μιας και δεν έχει να κάνει σε τίποτα με τα συμφέροντα μου). Θα έπρεπε να υπάρχει διαχωρισμός  

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ σε άλλους χρεώνει τα 50€ για το μελετητικό πτυχίο και σε άλλους όχι. Είμαστε 5 μηχανικοί εδώ, στους 3 έχει χρεωθεί το 50αρικο. Στους άλλους γράφει 0€. 

Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε έχεις καταθέσει την σφραγίδα σου ? Όχι ! Άρα τι διαχωρισμός να γίνει ? Εν δυνάμει είσαι ενεργός ελ.επ. και μπορείς να ασκείς το επάγγελμα. Δεν ξέρω αν μπορείς να διαγραφείς από το ΤΕΕ. Αν διαγραφείς να μην πληρώνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε έχεις καταθέσει την σφραγίδα σου ? Όχι ! Άρα τι διαχωρισμός να γίνει ? Εν δυνάμει είσαι ενεργός ελ.επ. και μπορείς να ασκείς το επάγγελμα. Δεν ξέρω αν μπορείς να διαγραφείς από το ΤΕΕ. Αν διαγραφείς να μην πληρώνεις τίποτα.

Διαχωρισμός σε αυτούς που χρησιμοποιούν τις εφαρμογές ΤΕΕ (4178, αμοιβές κτλ) δηλαδη ελεπ και εταιρείες και σε αυτούς που όχι. Πχ πως ειναι το buildingcet; Κάποιοι το χρησιμοποιούν και πληρώνουν συνδρομή κάποιοι όχι και δεν ασχολούνται.. Κάπως έτσι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τις υγείες μου. Μπηκα σήμερα να τυπώσω μια βεβαίωση, πάρτα φόρα παρτίδα στα μούτρα μου...

 

275 ολάκερα ευρώ.

 

Εν γνώση μου δε το πληρωνα, διότι πληρώνω στην ΕΕΤΕΜ και λεω γιατί να πληρώνω κι αλλο νταβατζηλίκι, λες και με θεωρούν μηχανικό.

 

Ε ρε γλέντια.

 

Αν δε το πληρώσω, φαντάζομαι δε θα μπορώ να βγάλω βεβαίωση φαντάζομαι...'η να μπω στο σύστημα αμοιβών κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε...η συνδρομή ΤΕΕ ξαναλέω δεν έχει σχέση μόνο με τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες. Υπήρχε πολύ πριν από αυτές. Υπάρχει για την λειτουργία του ΤΕΕ σαν σύνολο και αφορά όλους τους μηχανικούς. Με την λογική σου οι ΔΥ πάλι να μην πληρώνουν συνδρομές. Αν εσύ θες να ανήκεις στο ΤΕΕ θα πληρώνεις συνδρομή. Αν δεν θες κάνε διαγραφή. 

 

Εγώ πάλι σαν Ελ.Επ. που πληρώνω 3% στις αμοιβές μου ΤΣΜΕΔΕ που εσύ δεν πληρώνεις...τι πρέπει να κάνω ? Να λαμβάνω μεγαλύτερη σύνταξη από εσένα ? Έλα τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σαν Ελ.Επ. που πληρώνω 3% στις αμοιβές μου ΤΣΜΕΔΕ που εσύ δεν πληρώνεις...τι πρέπει να κάνω ? Να λαμβάνω μεγαλύτερη σύνταξη από εσένα ? Έλα τώρα....

Για μένα ναι θα έπρεπε.. Οτι πληρωνεις παιρνεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το θέμα εδώ δεν είναι ότι το ΤΕΕ απαιτεί μια κάποια συνδρομή. Το θέμα είναι ο τρόπος που το κάνει. Δηλαδή ή με πληρώνεις ή κατεβάζω το σύστημα που υποχρεωτικά πρέπει να χρησιμοποιείς ώστε να κάνεις τη δουλειά σου; Σε εποχές που όλοι κόβουν από παντού για να τα φέρουν βόλτα θα περίμενα άλλο χειρισμό. Επίσης γνωρίζει κάποιος αν το ΤΕΕ έχει πληρωθεί από το κράτος για την ανάπτυξη αυτών των εφαρμογών; Αν ναι, γιατί η δικιά μας συνδρομή να συνδέεται με τη χρήση των εφαρμογών αυτών; Όπως έχει ειπωθεί αυτές οι συνδρομές υπήρχαν πάντα, πολύ πριν τις εφαρμογές των αυθαιρέτων-βεβαιώσεων κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Εχοντας αηδιάσει πια με το ζήτημα των αυθαιρέτων και τον τρόπο που δουλεύουμε, είχα καιρό να μπώ στο σύστημα... Χρειάζεται λοιπόν ένας πελάτης να προχωρήσω τη δήλωση για μια άδεια λειτουργίας και βλέπω αυτή την ΑΛΗΤΕΙΑ!

Ντροπή! Τέτοια πράγματα θα έπρεπε να θεωρούνται πιο σημαντικά...

Εγώ δηλαδή που δεν είμαι καν μέλος του συνδικάτου - επιμελητηρίου και δεν λογίζομαι καν για μηχανικός στη χώρα μου, θα πρέπει να πληρώσω; 

Ξεφτίλες του κερατά είναι όλοι του ΔΣ του ΤΕΕ και όλη του η Διοίκηση! Τέρμα!

Οι καραγκιόζηδες που ανεβάζετε για προέδρους, αυτά θεωρούν ότι είναι έργο δημιουργικό;

 

Δεν ξέρω πως τελικά καταλήξαμε να ξεφτιλιζόμαστε όλοι από τέτοιους εκπροσώπους... 

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.