Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οφειλές προς το ΤΕΕ και σύστηματα αμοιβών & Ν.4178


terry

Recommended Posts

Σημερα μπηκα στην πλατφορμα και εχουν αφαιρεσει την παραγραφο που ελεγε οτι θα κλεινουν το συστημα σε οσους χρωσταν πανω απο πενταετια...Δεν αναφερει πουθενα τιποτα για κανεναν....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην ξεχνάμε ότι:

-η πλατφόρμα των αυθαιρέτων ανήκει στο ΥΠΕΚΑ και όχι στο ΤΕΕ.

-το ανταποδοτικό τέλος υπέρ του ΤΕΕ που πληρώνεται σε κάθε δήλωση αυθαιρέτου μπήκε για να καλυφθούν τα έξοδα.

-ο 4178 δεν προβλέπει ενημερότητα ΤΕΕ ή ΕΕΤΕΜ στα δικαιολογητικά του.

 

Αρα το ΤΕΕ δεν έχει κανένα δικαίωμα να κλείνει το σύστημα των αυθαιρέτων. 

 

Φυσικά και πρέπει να πληρώνονται οι εισφορές προς το επιμελητήριο , αλλά η πίεση πρέπει να ασκείται με σύννομο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ΕΕΤΕΜ είχε πει ότι διευθέτησε το θέμα. Ωστόσο εμένα μου έχει κλειδώσει το σύστημα. 

 

Πραγματικά η ανηθικότητα στην αντιμετώπιση των μηχανικών ΤΕ δεν έχει όριο. Ενας ΤΕ πληρώνει 55€/έτος για το ΤΕΕ + 30€/έτος για ΕΕΤΕΜ = 85€. Για τον ίδιο λόγο ένας ΠΕ πληρώνει 20€/έτος. 

 

Είναι εξοργιστικά άδικο αυτό!!! @##@%$%$&*

 

από τη στιγμή που θα υποβάλλεις διακανονισμό ηλεκτρονικά, μετά από πόσες ημέρες σου ανοίγει το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Eχω γραψει σχετικα με τη συνδρομη των ΤΕ στο ΤΕΕ, οτι δεν επρεπε να υπαρχει.

Αλλα η συνδρομη των ΠΕ, δεν ειναι 20Ε/ετος (τοσο ειναι την πρωτη 5ετια), αλλα 55Ε/ετος και αυξανεται..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι τα μη μέλη του ΤΕΕ δεν πρέπει να πληρώνουν. Επειδή διαβάζουν και άλλοι, επισημαίνω ότι η ετήσια εισφορά είναι αυξημένη με τα χρόνια. Δεν ξέρω αν στην πρώτη πενταετία είναι 20 Ε. Πάντως στην κατηγορία 15-20 έτη είναι 65 Ε+2,40% χαρτόσημο.

Για το διακανονισμό έχει υπόψη οτι θα σε βάλουν να πληρώνεις ανά δυο μήνες μια ετήσια εισφορά. Π.χ αν χρωστάς 4 χρόνια θα εξοφλήσεις σε 8 μήνες (4 διμηνιαίες δόσεις). Λογικά από τη στιγμή που πληρώσεις μια δόση θα πρέπει να ανοίξει το σύστημα. Κάνε και μια ερώτηση στο ΤΕΕ για πιο σίγουρα.

terry μαζί γράφαμε

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει η αποχή των δικηγόρων τα ρεμάλια έχουν κλείσει το σύστημα για τους ΤΕ και δεν μπορεί η ΕΕΤΕΜ λέει να κάνει προσφυγή . Εγώ προφανώς δεν πρόκειται να πληρώσω , δεν πρόκειται να βάλω αριθμό αμοιβής σε όποια δουλειά έρθει από 4178 και προφανώς δεν πληρώνω όπου δεν είμαι μέλος . 

 

Τα νταβατζηλίκια των κρατικοδίαιτων πρέπει να τελειώσουν . 

 

Βασικά φταίει το ΥΠΕΚΑ που αφήνει τα ρεμάλια ασύδοτα και ίσως θα έπρεπε να πέσει καμιά μήνυση και αγωγή .

Link to comment
Share on other sites

εγώ πληρώνω σαν εταιρεία στο ΓΕΜΗ 80 ευρώ το χρόνο είχα κάνει αίτηση διαγραφής της εταιρείας από το ΤΕΕ και εκείνη την απόρριψαν και συνεχίζουν να με χρεώνουν 55 ευρώ συν χαρτ και ογα χαρτ. τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση έχουν δίκιο που χρεώνουν ;

το ΓΕΜΗ θεωρείται επιμελητήριο;

είναι τελείως διαφορετικά αυτά τα δυο ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.