Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οφειλές προς το ΤΕΕ και σύστηματα αμοιβών & Ν.4178


terry

Recommended Posts

Γιατί?

 

Καταρχήν το σύστημα δεν υπολογίζει τη νόμιμη, ενώ όλες οι κρατήσεις επί των αμοιβών έχουν καταργηθεί (ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ). Επιπλέον δεν υπάρχει απαίτηση υποβολής του εντύπου του ΤΕΕ για την έκδοση άδειας δομησης.

 

Τι εννοείς δεν υπολογίζει νόμιμη ? Μια χαρά την υπολογίζει και επί αυτής πληρώνεις ΕΜΠ 1% πλέον μόνο. 

 

Και ακόμη η πολεδομία ζητάει κατάθεση με εντολή πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλεξανδρε, η ΥΑ που οριζε τη νεα ΕΤΑ στα 112,5Ε και για τον υπολογισμο των εισφορων στα 45Ε, οριζε ξεκαθαρα οτι ο ελεγχος των αμοιβων και εισφορων γινεται βασει του εντυπου που προκυπτει απο το συστημα του ΤΕΕ.

Αν δεν κανω μεγαλο λαθος, ισως να αναφεροταν και στον Ν3919 (καταργηση νομιμων αμοιβων)

 

Σε κουβεντα με την υπαλληλο των φορολογικων, σχετικα με την ΕΤΑ, που παρανομως συνεχιζει το ΤΕΕ να βαζει ιση προς 118Ε, μου ειπε οτι "εγω συμφωνω μαζι σου, αλλα ειμαι υποχρεωμενη να τσεκαρω βασει του εντυπου του συστηματος του ΤΕΕ".

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχετε φαγωθεί να αποφεύγετε τις αμοιβές του ΤΕΕ ? Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω. Τι έχετε να κερδίσετε σαν επαγγελματίες ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ότι το τεε δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ για τους ελεύθερους επαγγελματίες ? Και αφού ο καθένας ορίζει μόνος του την αμοιβή του , γιατί να ασχολούμαστε με το τεε και γιατί πρέπει να υπάρχουν φορολογικοί στις πολεοδομίες ? Για το ΚΗ' και τον Δήμο ? Ο προυπολογισμός του έργου έπρεπε να βγαίνει πάνω στο ΔΚ , μαζί με τα στοιχεία δόμησης και πάνω σε αυτό να γίνονται οι 3-4 υπολογισμοί του πολύχρωμου .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχετε φαγωθεί να αποφεύγετε τις αμοιβές του ΤΕΕ ? Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω. Τι έχετε να κερδίσετε σαν επαγγελματίες ?

 

Σιγουρα εξοικονομηση χρονου..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε, η ΥΑ που οριζε τη νεα ΕΤΑ στα 112,5Ε και για τον υπολογισμο των εισφορων στα 45Ε, οριζε ξεκαθαρα οτι ο ελεγχος των αμοιβων και εισφορων γινεται βασει του εντυπου που προκυπτει απο το συστημα του ΤΕΕ.

Αν δεν κανω μεγαλο λαθος, ισως να αναφεροταν και στον Ν3919 (καταργηση νομιμων αμοιβων)

 

Σε κουβεντα με την υπαλληλο των φορολογικων, σχετικα με την ΕΤΑ, που παρανομως συνεχιζει το ΤΕΕ να βαζει ιση προς 118Ε, μου ειπε οτι "εγω συμφωνω μαζι σου, αλλα ειμαι υποχρεωμενη να τσεκαρω βασει του εντυπου του συστηματος του ΤΕΕ".

Φίλε terry  την καλημέρα μου!!!

 

Στην ΥΑ δεν υπάρχει καμία τέτοια απαίτηση. Απαίτηση προκύπτει έμμεσα από την παρ. 2 του άρθρου 7 του Ν. 3919/11 προκειμένου να είναι δυνατή η απόδοση των κρατήσεων στο ΤΕΕ και σε πιθανούς τρίτους. Με την κατάργηση όλων αυτών των κρατήσεων δεν υπάρχει πλέον καμία υποχρέωση κατάθεσης αυτών των στοιχείων στο ΤΕΕ.

 

Όσον αφορά τώρα την έγκριση/άδεια δόμησης δεν υπάρχει απαίτηση κατάθεσης εντύπου αμοιβών αλλά προϋπολογισμού/προϋπολογισμών. Και επειδή το ΤΕΕ ΔΕΝ υπολογίζει νόμιμες, το έγγραφό του είναι παράνομο και ο υπολογισμός των κρατήσεων γίνεται με υπολογισμό που καταθέτουμε εμείς με ΕΤΑ ίση με 112,5. Τώρα βέβαια που οι κρατήσεις επί των αμοιβών καταργήθηκαν δεν υπάρχει κανένας λόγος υποβολής των στοιχείων στο ΤΕΕ και προσκόμισης του εντύπου στην ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι καιρός και ίσως και   καλύτερο για μέλη του και μη

αντί το ΤΕΕ να ασχολείται με νόμιμες κλπ αμοιβές

 

να δημιουργήσει μια ΝΕΑ ηλεκτρονική βάση

όπου βάση προϋπολογισμού έργου (που ήδη υπάρχει)

και ενός ενιαίου επ' αυτού συντελεστή να πληρώνονται

σε ένα ταμείο όλες οι κρατήσεις και αυτόματα να αποδίδονται σε

ΤΕΕ τόσο %

Δήμο τόσο %

ΚΗ      "

κλπ 

 

αλλά θα θιγούν γνωστές εταιρείες civil -Insoft κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η πολεοδομία ζητάει ακόμη ΕΜΠ 1%. Επίσης ζητάει κατάθεση αμοιβής στην τράπεζα. Τέλος αναγνωρίζει ως νόμιμη αυτή του ΤΕΕ και δεν χρειάζεται να πας δικό σου έντυπο με 112ε/τ.μ.  και δεν ξέρω αν θα το δεχτεί. Πολλά λογισμικά υπολογίζουν τέτοιες αμοιβές αλλά εμένα μου ζητάνε του ΤΕΕ με 118ε/τ.μ.. 

 

Και η νόμιμη δεν υπάρχει μόνο για τις κρατήσεις. Έχει και τον ρόλο ενός μπούσουλα για αυτό αναφέρεται και στο συμφωνητικό μας με τον πελάτη. 

 

Σε ποια πολεοδομία δεν σας τα ζητάνε όλα αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που τα ήτανε, τα ζητάνε παράνομα...

Επίσης τι σχέση έχει η νόμιμη στο συμφωνητικό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.