Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οφειλές προς το ΤΕΕ και σύστηματα αμοιβών & Ν.4178


terry

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήδη από σήμερα ξεκίνησε η φραγή του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ για όσους χρωστούς από 3 έτη και πάνω (αυτοί οι τύποι είναι ικανοί τα 3 έτη να τα κάνουν 1 έτος σε λίγο...).

Από το ΦΟΡΟΥΜ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ στο facebook έχουν αναφερθεί από 3-4 συναδέλφους εκτός των άλλων τα εξής για την παραπάνω κίνηση:

 

"ΦΡΑΓΗ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΕΕ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΧΡΩΣΤΟΥΝ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ
Συνάδελφοι, δεν ξέρω αν έχετε αντιληφθεί το παραπάνω....Εκει στο ΤΕΕ εκτός από το να κάθονται και να μαζεύουν λεφτά (λογισμικά, συνδρομές κτλ,-άραγε για ποιο λόγο;;; ;) ενδιαφέρονται να μάθουν τι αντιμετωπίζει ο μέσος μηχανικός σήμερα;;;;έτσι απο περιέργεια δηλ....(παραμένω πολύ συγκρατημένη....)Θα το καταπιούμε ΚΑΙ αυτό...αμάσητο προφανώς...."

 

"Από ότι ήξερε η τηλεφωνήτρια, κάνουν φραγή σε όσους χρωστάνε εισφορές πάνω από 3 χρόνια!!!!!!!!!!!!!!....έχουν συναίσθηση ΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ τα τελευταία....5 χρόνια;;;;;;Περαστικά σου κ εσένα!"

 

 

"Δεν εχω καταλάβει ακόμα ,με ποιο δικαίωμα χρεώνουν τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες που κατα παραχώρηση του υπουργείου χειρίζονται . Μας υποχρεώνουν να περνάμε τα πάντα μέσα απο το σύστημα αυτο,που ανήκει στο δημοσιο και κατ επέκταση έχει πληρωθεί απο όλους τους φορολογούμενους πολίτες. Το τέλος υπερ ΤΕΕ σε κάθε δήλωση αυθαιρέτου το έχουμε καταπιεί ,αλλα ειλικρινά η ασυδοσία του Τεε δεν έχει τέλος."

 

 

"Αν πάτε Νίκης 4 στο ΤΕΕ θα δείτε ένα στρατό υπαλλήλων , κάπως πρέπει να πληρωθούν. Το τί κάνουν κανείς δεν ξέρει. Κάποτε έβγαζαν και έστελναν ένα εβδομαδιαίο περιοδικό, πάει το έκοψαν και αυτο.

Σκοπός του ΤΕΕ είναι να πληρώνονται οι Υπάλληλοι του , και όχι ο Ελεύθερος Επαγγελματίας Μηχανικός που πληρώνει. Συνήθως τον κοιτούν με μίσος ή με φθόνο, κάθε φορά που κάνει το λάθος να χρησιμοποιήσει τις υποχρεωτικές Υπηρεσίες του ΤΕΕ."

 

 

"Να ζητάτε συνάδελφοι να καταργηθεί το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

Πλέον, ο μόνος λόγος ύπαρξής του είναι η εκβίαση των μηχανικών για να εξοφλήσουν τις οφειλόμενες συνδρομές τους στο ΤΕΕ.
Να σημειώσω ότι για το ηλεκτρονικό σύστημα των αυθαιρέτων, το ΤΕΕ δεν έχει κανένα δικαίωμα διακοπής πρόσβασης σε μέλη του καθότι πληρώνεται από τους ιδιοκτήτες των αυθαιρέτων μέσω του ανταποδοτικού τέλους και το σύστημα δημιουργήθηκε για λογαριασμό του ΥΠΕΝ.
Εκεί που μπορεί το ΤΕΕ να εκβιάσει είναι στο σύστημα αμοιβών και στη χορήγηση βεβαίωσης περί μη ύπαρξης πειθαρχικών παραπτωμάτων.
Αλλά δεν φταίνε άλλοι παρά εμείς οι μηχανικοί που είτε απέχουμε από τις εκλογές του ΤΕΕ (~70% αποχή) είτε ψηφίζουμε κομματικά.
Ποια από τις παρατάξεις του ΤΕΕ ζητά την κατάργηση του συστήματος των αμοιβών;"

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να πληρώσω τουλάχιστον τα μισά (χρωστάω 4 χρόνια ) και δεν τα πέρναγε το σύστημα με το κωδικό  που έβγαλα την εντολή πληρωμής αλλά είναι και ο ίδιος με το εμαιλ που μου έστειλαν Ελπίζω να μην πρέπει να βάλω όλο το ποσόν για να περάσει Αν και παλαιότερα πάλι είχα πληρώσει για δυο χρόνια μόνο με παρόμοια εντολή . 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα οτι με είχε μπλοκάρει στις αμοιβές και έσπευσα να κάνω τον διακανονισμό με την Πιστωτική μου Κάρτα (με δανικά απο την τράπεζα δηλαδή).

1. λέει ενεργός διακανονισμός (δεν μπορείς να τον ακυρώσεις)

2. η πιστωτική ακόμα δεν χρεώθηκε ακόμα και τωρα 15:27  (ΜΑΓΑΖΙ ΣΕ ΧΩΡΙΟ ΠΛΕΟΝ ΜΕ ONLINE ΑΓΟΡΑ ΣΕ ΧΡΕΩΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ)

3. φυσικά είναι μπλοκαρισμένες ακόμα οι αμοιβες

4. δεν μπορω να κανω τη δουλειά μου

Μήπως ξέρει κανένας πότε ενημερωνει τις πληρωμές/διακανονισμούς το ΤΕΕ με τις τράπεζες (Eurobank) ???

Φυσικά στο τηλέφωνο του ΤΕΕ --> ΑΜΟΙΒΕΣ δεν απαντά κανένας (10 κλήσεις χ 5 λεπτά να χτυπάει απο το πρωί)

 

Σημείωση:  Ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου όλους του "συναδέλφους" που "δουλεύουν" στο ΤΕΕ (διοίκηση) για το γεγονός οτι μας βοηθάνε τόσο πολύ να φύγουμε

μια ώρα νωρίτερα από τη χώρα.

Edited by SURVEYOR_NB
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξεμπλοκάρει κατευθείαν...

Σήμερα πλήρωσα 3 χρόνια και θα ξεμπλοκάρει αύριο...

κοινώς πήραμε τα .....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να πληρώσουμε ένα τμήμα και να αφήσουμε πχ μια χρονιά πχ την φετινή ή τις δυο τελευταίες ? Μόνο διακανονισμό μπορούμε ? 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να πληρώσουμε ένα τμήμα και να αφήσουμε πχ μια χρονιά πχ την φετινή ή τις δυο τελευταίες ? Μόνο διακανονισμό μπορούμε ? 

μπορείς.

εγώ πέντε είχα και πλήρωσα τα τρία

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλήρωσα χθες το απόγευμα και ακόμη δεν έχει ενεργοποιηθεί το σύστημα.

Θα γκρινιάξω, αλλά για ποιό λόγο ΠΡΕΠΕΙ να πληρώνω ΚΑΙ το ΤΕΕ (για αμοιβές κλπ.) ΚΑΙ την ΕΕΤΕΜ (λόγω θεώρησης των ΥΔΕ);

Τόσο καλοί είμαστε εμείς οι πτυχιούχοι που μπορούμε να στηρίξουμε συνδρομές όχι σε έναν αλλά σε δύο φορείς, εκ των οποίος ο ένας συνδικαλίζεται εναντίον μας και ο άλλος πρακτικά δεν έχει λόγο ύπαρξης;

Edited by michael1983
Link to comment
Share on other sites

μπορείς.

εγώ πέντε είχα και πλήρωσα τα τρία

Άρα κάτι κάνει λάθος ο ταμίας Ευχαριστώ θα πάω πάλι αύριο 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα είδα ότι έχουν μπλοκάρει και εμένα. Να ρωτήσω τα εξής:

 

Σχετικά με τις αμοιβές...Καινούρια πράγματα να κάνω δεν έχω, οπότε νέο έργο δεν χρειάζομαι να ανοίξω. Τα παλιά μπορώ να τα επεξεργαστώ? πχ να αλλάξω τη συμφωνηθείσα σε ένα έργο?

 

Σχετικά με το σύστημα αυθαιρέτων... Μπλοκάρει και αυτό? για την ώρα εκεί δεν βλέπω να έχω κάποιον περιορισμό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.