Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οφειλές προς το ΤΕΕ και σύστηματα αμοιβών & Ν.4178


terry

Recommended Posts

Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να πληρώνω συνδρομές, αν αυτές ανταποκρίνονταν στο επίπεδο παρεχόμενων υπηρεσιών. Το ερώτημα είναι αν αυτές ανταποκρίνονται ή αν απλώς με το "έτσι θέλω" μας παίρνουν τα χρήματα.

Στο σύστημα αυθαιρέτων έβαλαν ποσοστό ανταπόδοσης. Ας μην επεκταθώ στα χάλια που έχει αυτή η ηλεκτρονική εφαρμογή (π.χ ακόμη να συνδεθεί η έκπτωση λόγω παλαιότητας με τις λοιπές παραβάσεις, μετά από 2 αυθαιρετονόμους).

Επίσης, οι συνάδελφοι που ασχολούνται με ενεργειακές επιθεωρήσεις γνωρίζουν εκείνη την δυσλειτουργική  εφαρμογή που επέβαλαν να αγοραστεί προς 100 Ε (+23 ΦΠΑ).

Στα καίρια προβλήματα των μηχανικών τα τελευταία χρόνια δεν είδα καμιά ιδιαίτερη συμπαράσταση και αγώνα εκ μέρους του ΤΕΕ. Στα φλέγοντα θέματα όπως οι ασφαλιστικές εισφορές που ήταν το επιμελητήριο (το 2011 όταν ψηφίζονταν ο νόμος αύξησης εισφορών ειδικά)?

Εκείνη η πρόσβαση στους ευρωκώδικες για τα μέλη που είναι? 

Απροκάλυπτα τώρα μας απειλεί το υποτίθεται δικό μας επιμελητήριο, ότι θα μας απαγορεύσει την πρόσβαση στα συστήματα, τα οποία έτσι και αλλιώς πληρώνονται με το ποσοστό ανταπόδοσης?

Σε κάτι προηγούμενα μεσοπρόθεσμα δεν είχαν καταργηθεί φόροι υπέρ τρίτων? Συνεχίζουν και βάζουν χαρτόσημο 2.40% (αλήθεια υπέρ ποιου πάει αυτό?)

Και καθόμαστε και συζητάμε τρόπους πληρωμής, όπου ακόμη δεν έχουν εξασφαλίσει την πληρωμή τους μέσω e-banking και συνάδελφοι θα ταλαιπωρηθούν με μεγάλες μετακινήσεις στα περιφερειακά γραφεία.

Αλήθεια πόσο μια απόφαση της ΔΕ είναι σύννομη για ένα τέτοιο ζήτημα? 

και τέλος, νομίζουν ότι τα ποσά αυτά είναι ευκαταφρόνητα για τη σημερινή εποχή και όλοι θα τρέξουν να τους τα ακουμπήσουν? 

Απλά ντροπή τους, που το μόνο που δείχνουν να τους ενδιαφέρει είναι μήπως και χάσουν τα κεκτημένα και τις καρέκλες τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχουν βολέψει τόσους αργόμισθους στο τεε , πως θα πάρουν αυτοί τους μισθούς τους ? Δεν τους νοιώθετε ? 

 

Αλλά ξέρετε ποιό είναι το θέμα ? Οτι κάποιος από εμάς να μπορεί να βάλει ένα δικηγόρο και να τους πει ότι το σύστημα το έχουν για εξυπηρέτηση του ΥΠΕΚΑ και δεν είναι δικό τους για να το κλείνουν  . Το ίδιο και των αμοιβών . Και να τους πεί ότι έχει σε αναμονή 100 δουλειές και αν του κόψουν και χάσει τους πελάτες να κάνει αγωγές και προσωπικές κατασχέσεις στα μέλη της ΔΕ που σκέφτονται τέτοια πράγματα .

 

Οι παρατάξεις βέβαια δεν θα πουν κάτι , αφού και αυτές παίρνουν μέρος στο πάρτι και στα χρήματα .

 

Θα έγραφα ΝΤΡΟΠΗ , αλλά ξέρω ότι μιλάω για αναίσχυντους τύπους των κομματικών σωλήνων και της διαπλοκής .

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η λογική είναι "δεν δουλεύει καλά άρα να το διαλύσουμε τελείως" ? Κάποιοι όπως ο Τέρυ π.χ. δεν θέλουν καθόλου ΤΕΕ, αμοιβές, συλλόγους, επιμελητήρια κ.τ.λ. . Συμφωνείτε με αυτό ? Αν θέλετε ΤΕΕ αναγκαστικά θα πληρώσετε ένα ελάχιστο ποσό. Ένα 50ρικο το θεωρώ μικρό ποσό ίσα ίσα να υπάρχει ως επιμελητήριο. Απορώ δηλαδή άλλα επιμελητήρια ή σύλλογοι δηλαδή τι συνδρομές έχουν και παρέχουν πιο πολλά ? Και το ΤΕΕ δεν είναι μόνο οι υπηρεσίες του, είναι άλλα πράγματα που δεν φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχεις καταλαβει απο οσα εχω γραψει?

Λαθος κανεις.

 

Πες μου ενα πραγμα με το οποιο διαφωνεις με το ποστ του Pavlos33.

 

Το ανταποδοτικο τελος σε καθε δηλωση του Ν4178, που παει?

Δεν αρκει για τη συντηρη του συστηματος?

 

Το προβλημα δεν ειναι τα 50Ε, αλλα:

1. Οι προσφερομενες υπηρεσιες.

2. Οτι το ΤΕΕ σκεφτεται την παρτη του παλι, χωρις να σκεφτει, εστω και τους 10 μηχανικους που μπορει να μην εχουν τα 50Ε .

 

 

Και το ΤΕΕ δεν είναι μόνο οι υπηρεσίες του, είναι άλλα πράγματα που δεν φαίνονται.

 

 

Για αυτο ειμαι σιγουρος.

πχ βγαζει Υπουργαρες...

Θυμασαι που συμφωνουσες οταν εκλεισε το συστημα του ΤΕΕ για ενα μηνα?

Καμαρωσε τον αριστερο Υπουργο σου, τωρα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η λογική είναι "δεν δουλεύει καλά άρα να το διαλύσουμε τελείως" ? Κάποιοι όπως ο Τέρυ π.χ. δεν θέλουν καθόλου ΤΕΕ, αμοιβές, συλλόγους, επιμελητήρια κ.τ.λ. . Συμφωνείτε με αυτό ? Αν θέλετε ΤΕΕ αναγκαστικά θα πληρώσετε ένα ελάχιστο ποσό. Ένα 50ρικο το θεωρώ μικρό ποσό ίσα ίσα να υπάρχει ως επιμελητήριο. Απορώ δηλαδή άλλα επιμελητήρια ή σύλλογοι δηλαδή τι συνδρομές έχουν και παρέχουν πιο πολλά ? Και το ΤΕΕ δεν είναι μόνο οι υπηρεσίες του, είναι άλλα πράγματα που δεν φαίνονται.

Αλλα επιμελητήρια εχουν προαιρετική έγγραφη των μελών τους πχ οικονομικό και δεν εξαρτάται η εργασια τους απο αυτα.. Στο ΤΕΕ παει να γινει αν δεν πληρώσεις δεν δουλεύεις.. Θες τη γνωμη μου; Σωστό τι στιγμη που οι υπηρεσίες περνάνε απο το Επιμελητήριο. Αλλιως δεν θα ειχε κανέναν λόγο ύπαρξης και δεν θα πλήρωνε κανεις.. Υπαρχουν κάποιοι νόμοι που χρειάζεται να ακολουθήσει καποιος προκειμένου να ασκήσει το επάγγελμα μας αρεσει δεν μας αρεσει συνδρομές, ειςφορες, φορολογία κτλ.. Οποίος δεν μπορει δεν το κανει η επιλέγει υπαλληλική σχεση.

Απο την αλλη τι προσφέρει το ΤΕΕ στα μέλη του η τι θα έπρεπε να προσφέρει ειναι αλλη συζήτηση

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Τερυ η συνδρομη 50 ευρο δεν ειναι για τις ηλεκτονικες υπηρεσιες 4178. Απλά με τον 4178 βρηκαν αφορμη να πιασουν τους οφειλετες. Τι άλλο να κανουν να μπουκάρουν στα γραφεια ή να την στήνουν στις πολεοδομίες ?

 

ικαρε....εταιρία και να μην γραφτεί σε οικονομικό ή εμπορικό επιμελητήριο....λίγο δύσκολο μου κάνει. 

 

Όλοι κάπου είναι γραμμένοι...από τους ταξιτζήδες και τους ξενοδόχους μέχρι τους γιατρούς, τους δημοσιογράφους, τους φαρμακοποοιούς, τους φροντιστηριάδες....και όλοι δίνουν κάτι για να γίνεται λόμπιινγκ. Απλά πράγματα. Μόνοι σας θα σας φάνε οι λύκοι.

 

Είδατε πόσος χαμός έγινες στα ΜΜΕ με το 23% ΦΠΑ στην ιδιωτική εκπαίδευση. Έτσι τυχαία λέτε να έγινε ?  

Link to comment
Share on other sites

Τερυ η συνδρομη 50 ευρο δεν ειναι για τις ηλεκτονικες υπηρεσιες 4178. Απλά με τον 4178 βρηκαν αφορμη να πιασουν τους οφειλετες. Τι άλλο να κανουν να μπουκάρουν στα γραφεια ή να την στήνουν στις πολεοδομίες ?

 

 

Οκ.

Και γω αυριο αν χρωσταω το νερο, να μου κοψουν το ρευμα...

 

Εγω σε ξαναρωταω.

Πες μου με τι διαφωνες απο το ποστ του Παυλου33.

Πες μου τι γνωμη εχεις για το ΤΕΕ οπως ειναι και για το πως ΘΑ επρεπε να ειναι.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

καλύτερα αυτό το ΤΕΕ παρά καθόλου ΤΕΕ Αν και εγώ όποτε το χρειάστηκα (ελάχιστες φορές ) ήταν εκεί και με βοήθησε σε σχετικά καλό βαθμό Φυσικά θα μπορούσε όπως γράφουν και οι συνάδελφοι να πρόσφερε πολύ περισσότερα και να τα δίναμε τα χρήματα με την καρδιά μας 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.