Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οφειλές προς το ΤΕΕ και σύστηματα αμοιβών & Ν.4178


terry

Recommended Posts

νόμιμη είναι μόνο του 3919

το θέμα της υποβάθμισης του επαγγέλματος και της αξιολόγησης της ποιότητας και της ποσότητας της εργασίας του καθενός δεν εξαρτάται από κανένα σύστημα υπολογισμού 

η άλλη "του ΤΕΕ" είναι γτπ

εδώ βγάζει στις εντολές πληρωμής ακόμα την κράτηση υπέρ ΤΕΕ  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

nik αυτή την κράτηση γιατί δεν την πληρώνεις αφού στη βγάζει το έντυπο????

εδώ θέλεις να πληρώνεις και καλά ΕΜΠ που δεν εκπροσωπεί και τα συμφέροντά σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποιο ΕΜΠ δεν εκπροσωπεί τι...?! Στα πολυτεχνεία πάει το 1% για έρευνα, ποιο το πρόβλημα ? Και δεν το "θέλω"....το ΖΗΤΑΝΕ!

 

Δεύτερον, η νόμιμη που θέλει η πολεοδομία είναι του ΤΕΕ. Αυτή ζητάει, με ΕΤΑ 118. Άλλο τι ισχύει θεωρητικά.  

 

Τώρα αν νομίζετε ότι χωρίς σύστημα δεν θα πάμε τελείως πλέον στην ζούγκλα με  τις αμοιβές, οκ.....εγώ το βλέπω αλλιώς. Θα φτάσουμε τις άδειες στα 200 ευρώ χαλαρά. Π.χ. στον 4178 αν δεν υπήρχε η νόμιμη 1500 ευρώ εγώ θεωρώ ότι θα είχε καθιερωθεί αμοιβή γύρω στα 300 ευρώ. Τώρα είναι αρκετά πιο πάνω πιστεύω χάρι στην νόμιμη του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

nik

παρόλα αυτά (νόμιμες ΤΕΕ κλπ) μπορείς να βρεις στο Διαύγεια 

αμέτρητο πλήθος  άδειων δόμησης  με αμοιβή 300€ ίσως και 200-250!

 

υ.γ

το σύστημα ΤΕΕ ήταν πράγματι καλό ΟΣΟ διπλασίασε τις τιμές τότε (με το έτσι θέλω του ΤΕΕ!)

Σήμερα είναι εντελώς ανούσιο και ατελέσφορο και θα μπορούσε κάλλιστα 

να αντικατασταθεί με κάποιο άλλο, πιο πρακτικό και άμεσα εισπρακτικό 

για όλες τις εισφορές μηχανικού και ιδιοκτήτη

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν νομίζετε ότι χωρίς σύστημα δεν θα πάμε τελείως πλέον στην ζούγκλα με  τις αμοιβές, οκ.....εγώ το βλέπω αλλιώς. Θα φτάσουμε τις άδειες στα 200 ευρώ χαλαρά. Π.χ. στον 4178 αν δεν υπήρχε η νόμιμη 1500 ευρώ εγώ θεωρώ ότι θα είχε καθιερωθεί αμοιβή γύρω στα 300 ευρώ. Τώρα είναι αρκετά πιο πάνω πιστεύω χάρι στην νόμιμη του ΤΕΕ.

Eγώ συμφωνώ με αυτό.

 

Οσο και αν διαφωνείτε κάποιοι  το ΤΕΕ για τον κόσμο είναι ένας επίσημος φορές με κύρος στους πολίτες. Και είναι προς το συμφέρον μας να διατηρηθεί αυτό.

 

Προσωπικά  χρησιμοποιώ κάθε φορά την νόμιμη του ΤΕΕ για να προλάβω πιέσεις για χαμηλές τιμές.

Ορίστε κύριοι  η επίσημη αμοιβή , επί της οποίας σας κάνω έκπτωση  α % και το δέχονται. ΙΣΧΥΕΙ δηλαδή ο μπούσουλας που προαναφέρθηκε.

 

Αν ζητήσεις τα ίδια γιατί ..έτσι ( ! ) ο πελάτης θα μπει στην διαδικασία ψαξίματος και στην επόμενη γωνία θα την χάσεις τη δουλειά από κάποιον φθηνότερο. 

 

Οσο για τις συμφωνηθείσες των 300Ε στις άδειες που αναφέρθηκε πιστεύω ότι είναι μόνο το λευκό χρήμα . Σίγουρα υπάρχει και μαύρο.

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Γενικά είναι μπούσουλας και έτσι δουλεύει η πιάτσα.

 

Π.χ. θέλει ένας αρχιτέκτονας από εμένα στατικά μόνο. Πως θα υπολογίσω αμοιβή, με το τ.μ. , με  το κυβικό με το κιλό και δεν ξέρω εγώ τι. Βγάζω μία νόμιμη του έργου και του λέω τόση είναι η νόμιμη σου κάνω τόσο % έκπτωση. Το ίδιο και στον εργολάβο που θα μου ζητήσει άδεια. Τόση η νομιμη, το βλέπει επίσημα και τόση η έκπτωση. Απλά πράγματα και ούτε ταλαιπωρία ούτε τίποτα.

 

Αν σας ταλαιπωρεί τόσο η ΕΤΕ για την αμοιβή νομίζω δέχονται με ebanking. Δεν ξέρω ακριβώς πως.

 

Αλλά μιλάμε έχει τόση ταλαιπωρία μία άδεια....που η ΕΤΕ θεωρώ είναι αστείο να το συζητάμε. 

Link to comment
Share on other sites

Αν σας ταλαιπωρεί τόσο η ΕΤΕ για την αμοιβή νομίζω δέχονται με ebanking. Δεν ξέρω ακριβώς πως.

Την κατάθεση πρέπει να την κάνει ο ιδιοκτήτης προς εσένα.

Το είχαμε κουβεντιάσει πριν λίγο καιρό ότι η αυτοκατάθεση (που γίνεται κατά κόρον στο γκισέ, πάλι λάθος κατά τη γνώμη μου αν και το έχω κάνει αρκετές φορές) κρύβει κινδύνους.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπω στη συζήτηση περαιτέρω για το ΕΜΠ γιατί είναι εκτός θέματος

υπάρχει αυτό http://www.michanikos.gr/topic/47131-%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-2-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-1-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81-%CE%95%CE%9C%CE%A0/

 

το σύστημα του ΤΕΕ επαναλαμβάνω είναι γτπ όπως και το ΤΕΕ του οποίου το "κύρος" υπάρχει μόνο για τα κομματόσκυλα που πάνε για υπουργιλίκι 

στην πιάτσα το κύρος του ΤΕΕ είναι χαμηλότερο από των ταξιτζήδων

 

το "σύστημα" είναι ένα διεστραμμένο υπολογιστικό πρόγραμμα για τον 696/74 με ελάχιστη παραμετροποίηση

που δεν αξίζει τον κόπο να ασχολείται κανείς 

δυστυχώς ασχολούμαστε αναγκαστικά ακόμα

εύκολα φτιάχνεις ένα εξελάκι ή αν δυσκολεύεσαι υπάρχει το προγραμματάκι του συναδέλφου gousgounis

και βγάζεις τις πρώην νόμιμες αμοιβές ή έχεις έναν "μπούσουλα"

και σαφώς το θέμα δεν είναι να πείθεις τον πελάτη με "σύγκριση" με νούμερα αλλά για την αξία αυτού που προσφέρεις

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

έλειπα για κάποιο διάστημα και δεν παρακολούθησα την συζήτηση , βλέπω ότι μπήκε στην συζήτηση ο νικ που θέλει να μας κάνει κουμάντο τα οικονομικά μας και τί βγάζουμε , μετά από 32 χρόνια δουλειάς έχω υπολογίσει ότι με το 2,04% που πλήρωνα μέσω των αμοιβών μου  έχω δώσει στο ΤΕΕ περίπου 30000 ευρώ , για ποιό λόγο άραγε να μην τα δώσω στην εετεμ και να τα δώσω στο τεε ?? στο φινάλε να πληρώσω εγώ το τεε οκ αλλά με το ίδιο σκεπτικό να πληρώνεις και εσύ εετεμ φίλε νικ , οι συντεχνίες και οι διαπλοκές τους πρέπει να τελειώνουν κάποια στιγμή ,φτάνει πια .

Link to comment
Share on other sites

Για να ελαφρύνω λίγο την κουβέντα.

30000€ για ΤΕΕ, σημαίνει αμοιβές 1.500.000€ σε 32 χρόνια (σου χαρίζω τα 3 χρόνια που έχει κοπεί), ήτοι 46500€/έτος μόνο από άδειες.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο

σιγά το ποσό  (46500/έτος)! 

Εγώ πρέπει στα 37 χρόνια

πρέπει να έδωσα τουλάχιστο 90000€ 

(φτύσε μη με ματιάσεις!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.