Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εντός οικισμού σημαίνει και μη δασικό;


axoul

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω μπερδευτεί στο εξής:

Όταν έχουμε μια ιδιοκτησία που είναι εντός οικισμού (σε ένα οικισμό του Δ.Ξυλοκάστρου που ονομάζεται Μελίσσι):

1)την ιδιοκτησία (στην δήλωση 651/77)την ονομάζουμε οικόπεδο ή αγροτεμάχιο?

2)απαιτείται βεβαίωση από δασαρχείο ή το εντός οικισμού -> συνεπάγεται ότι είναι μη δασικό.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας αν ειναι εντος οριοθετημενου οικισμου ή στασιμου οικισμου γενικα ειναι οικοπεδο.

Ρωτα στο δασαρχειο αν το οικοπεδο συνορευει με δασικη εκταση....θα ξερουν και οι ιδιοκτητες μαλλον....τοτε μπορει να χρειαζετε βεβαιωση δασαρχειου για τα ορια του οικοπεδου στην πλευρα που συνορευει με τη δασικη εκταση.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση απο το δασαρχέιο χρειάζεται μόνο στις εκτός σχεδίου περιοχές(αγροτεμάχια).Αν κάνεις δήλωση Ν 651/77 δώσε προσοχή αν το οικόπεδο εμπίπτει στον Ν 1337/83 περι εισφοράς σε γη και χρήμα ή 2308/95 στις διατάξεις του κτηματολογίου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ συνάδελφοι.Πάντως το θέμα το θέτω στην γενική του βάση δηλ. να ρωτάω ή να μην ρωτάω για δασικό όταν ανακαλύπτω ότι έχω οικόπεδο εντός οικισμού...

κι εγω νομίζω ότι δεν απαιτείται βεβαίωση δασικού , αλλά σε ένα τοπογραφικό που έκανα στην Ανδρο μου είπαν ότι χρειάζεται βεβαίωση!κι ήταν εντός οικισμού

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι γεωτεμαχια

τα εντος σχεδιου οικοπεδα

τα εκτος σχεδιου γηπεδα-αγροτεμαχια-κληροτεμαχια

σπανιο αλλα ειναι δυνατο να ειναι δασικο εντος σχεδιου συμβαίνει κυριως

σε επεκτάσεις

έλεγξε τι στοιχεία έχει το αρμόδιο δασαρχείο

αναμένεται νομοθετική ρύθμιση για τις ιδιωτικές δασικές οικοπεδικές εκτάσεις που απέκτησαν δασική μορφή απο μακροχρονια εγκατάλειψη

σε καθε περίπτωση για οικόπεδο θα δικαιωθείς σε πρωτοβάθμιο η δευτεροβάθμιο όργανα-επιτροπή

αν χρειάζεσαι περισσότερα μιας και 7 περιπτώσεις με ταλαιπώρησαν αφάνταστα επικοινωνούμε εκ νεου.

γενικά δεν ρωταμε το δασαρχείο αν όμως διαπιστώσεις δενδροκάλυψη,βλάστηση η χαρακτηρισμό σε διαγράμματα η χάρτες τοτε νομιζω μια αρχική έρευνα χωρις και στη συνεχεια διαδικασίες αποχαρακτηρισμού και αδειοδότησης

Link to comment
Share on other sites

Αν κατά την οριοθέτηση του οικισμού τη δεκαετία του 80 σύμφωνα με το ΠΔ του 85 είχε γνωματεύσει το δασαρχείο (και επομένως δασικές εκτάσεις δεν είχαν μπει κατά λάθος !!!! μέσα στον οικισμό ) τότε δεν χρειάζεσαι δασαρχείο. Μου έχει τύχει όμως και να μην έχει γνωματεύσει το Δασαρχειο (τότε πολλοί οικισμοι έγιναν στο ...ποδι με τη λογική δώσε και σε μένα μπάρμπα) και μου ζητήθηκε διπλα στη πλατεία του χωριού χαρακτηρισμός. Συνενοήσου με τη πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως πολλοί οικισμοί έχουν οριοθετηθεί με απόφαση νομάρχη και όχι με ΦΕΚ (όπως με είπαν από το Δασαρχείο)

Οπου έχει συμβεί αυτό ζητάνε βεβαίωση από Δασαρχείο. Και για να μην αγχώνονται οι πολεοδομίες, ζητάνε πλέον σε όλους τους οικισμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παραθέτω απόσπασμα Αποφ-1660/19-8-08 - ΦΕΚ-406/ΑΑΠ/12-9-08 -, Έγκριση ΓΠΣ του Δ. Σιθωνίας Νομού Χαλκιδικής :

 

"Ο δασικός ή μη χαρακτήρας των εκτάσεων (τόσο στις προς πολεοδόμηση περιοχές, όσο και στον εξωαστικό χώρο) θα εξετάζεται κατά περίπτωση από τις αρμόδιες Δασικές υπηρεσίες σύμφωνα με τη διαδικασία του Αρθ-14 του Ν-998/79, μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία σύνταξης των δασικών χαρτών (σύμφωνα με το Ν-2664/98 ). Τυχόν υφιστάμενοι, εντός των προβλεπομένων προς πολεοδόμηση περιοχών, δασικοί θύλακες, μένουν εκτός σχεδίου και προστατεύονται από τη δασική νομοθεσία."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.