Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καταργείται η επιλογή κατώτερης ασφαλιστικής κατηγορίας...;;;


terry

Recommended Posts

Θέλω να διαλέξω τι σύνταξη θα πάρω. Τόσο δύσκολο είναι; Δεν έχω ρε μάγκα τεσσερα χιλιαρικα περισσευμα τον χρόνο. Μαφία το ΤΣΜΕΔΕ. Η μαφία των "παλιών" μηχανικών. Πλήρωσε ένα τσουβάλι λεφτά ή φεύγεις. Και μένεις χωρίς υγεία και δικαίωμα μηχανικού.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 286
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να διαλέξω τι σύνταξη θα πάρω. Τόσο δύσκολο είναι; Δεν έχω ρε μάγκα τεσσερα χιλιαρικα περισσευμα τον χρόνο. Μαφία το ΤΣΜΕΔΕ. Η μαφία των "παλιών" μηχανικών. Πλήρωσε ένα τσουβάλι λεφτά ή φεύγεις. Και μένεις χωρίς υγεία και δικαίωμα μηχανικού.

Σε πληροφορώ ότι εγώ που ασχολούμαι τώρα εδώ είμαι παλιός μηχανικός ('87) αλλά και εγώ δεν έχω τα λεφτά για να πληρώσω το ΤΣΜΕΔΕ άρα εκεί είναι το πρόβλημα, οι παλιοί που είναι μαφίες και οι νέοι που είναι καλοί, οι κακοί πολιτικοί μηχανικοί και οι καλοί μηχανολόγοι, οι αριστεροί μηχανικοί και οι δεξιοί μηχανικοί κλπ. Αντί όλοι μαζί να διεκδικήσουμε τα προβλήματα του κλάδου φτιάχνουμε υποομάδες και τρωγόμαστε μεταξύ μας. Είδατε τους συνδικαλιστές της ΕΡΤ ή τις καθαρίστριες να χωρίζονται σε ομάδες λόγω ηλικίας ή ειδικότητας? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν παλιοί και νέοι, καλοί και κακοί. Στους μετά 93' ανήκω.

Εδώ μιλάμε για ηλιθιότητα που δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο...Δεν μπορεί κάποιος που δεν έχει κάνει έναρξη ποτέ του να πληρώνει πχ 2000 το εξάμηνο και να δηλώνει στο Ε1 0(μηδέν), το ίδιο με άλλον που μπορεί πχ να παίρνει στην εταιρεία του μισθό 3000 το μήνα...Και πολλά άλλα παραδείγματα. Δεν έχει λογική είναι μια μαλακια και μισή..

Είπαμε βασική σύνταξη και όποιος γουστάρει παραπάνω κανένα πρόβλημα ας πληρώνει παραπάνω εισφορές...Τι στο διάολο δεν καταλαβαίνουν??

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα ψήφισμα εδω: https://secure.avaaz.org/el/petition/YPOYRGEIO_ERGASIAS_KOINONIKIS_ASFALISIS_KAI_KOINONIKIS_ALLILEGGYIS_Sas_kaloyme_na_min_prohorisete_stin_katargisi_toy_Nom/?nOkvQjb

 

Μάλλον πρέπει να βγουμε στους δρόμους.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάνει έναρξη στην εφορία πως πληρώνεσαι δεν κόβεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσίας πως σε πληρώνουν από το ΜΕΚ που έχεις δώσει σε εταιρεία ή μάλλον πως έβγαλες ΜΕΚ απο το ΥΠΟΜΕΔΙ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάνει έναρξη στην εφορία πως πληρώνεσαι δεν κόβεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσίας πως σε πληρώνουν από το ΜΕΚ που έχεις δώσει σε εταιρεία ή μάλλον πως έβγαλες ΜΕΚ απο το ΥΠΟΜΕΔΙ

 

Βρε αδελφέ, με έχεις σταμπάρει φαίνεται...Δεν μιλούσα για μένα στο ποστ, αλλά για πολλές περιπτώσεις που ξέρουμε ότι συμβαίνουν...Αλλωστε ανέφερα τη λέξη "κάποιος"

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη αντίδραση από ΤΕΕ, ΙΣΑ και ΔΣΑ:

http://www.capital.gr/forum/thread/5356221?page=1&messageId=5356230

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Το χουμε ξαναπει πολλακις...

Ειμαστε τα ισοδυναμα μετρα που θα εφαρμοστουν, αντισταθμιζοντας αλλα με μεγαλυτερο πολιτικο κοστος...

Δυστυχως στις μερες μας θεωρειται ευλογια το να εισαι δημοσιος υπαλληλος...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν σε περίπτωση που είμαστε ασφαλισμένοι και σε άλλον φορέα (πχ ΙΚΑ ή ΟΑΕΕ) και μέχρι σήμερα παίρναμε απαλλαγή και πληρώναμε μόνο ΤΣΜΕΔΕ αν μπορούμε (για ευνόητους λόγους!) να κάνουμε την αντίστροφη διαδικασία;

 Δηλαδή να πάρουμε απαλλαγή από το ΤΣΜΕΔΕ και να πληρώνουμε μόνο ΟΑΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.