Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

IDEA 10NG


thanasis1

Recommended Posts

Καλησπέρα.Έχω αγοράσει το παραπάνω πρόγραμμα σχεδίασης.

Όσες φορές και εαν στέλνω σχέδια με Hatch ή έτοιμα σχέδια(πόρτες, παράθυρα) δεν γίνεται εκτύπωση στα μαγαζιά.

Το πρόγραμμα είναι απολύτως συνεργάσιμο με Autocad.

Το αποθηκεύω σε μορφή dwg &dxf

Εάν τα στέλνω σε pdf χάνεται η κλίμακα.

Έχετε κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η 4M τι λέει για το πρόβλημα αυτό;

 

Δοκίμασε το dwg να το ανοίξεις με κάποιο άλλο Autocad και να το ξανασώσεις από εκεί και δες μήπως λύνεται έτσι το πρόβλημα με το hatch.

 

Σε pdf όταν κάνεις μετατροπή από το Autocad φυσικά και δεν χάνεται η κλίμακα υπάρχει δυνατότητα στις ρυθμίσεις του πλοτ...

 

Εκτός αν το στέλνεις με τη σωστή κλίμακα και δεν στο τυπώνουν από το μαγαζί που συνεργάζεσαι σωστά οπότε κάτι κάνουν αυτοί λάθος...

 

Δοκίμασε κάτι από τα παραπάνω και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η 4M τι λέει για το πρόβλημα αυτό;

 

Δοκίμασε το dwg να το ανοίξεις με κάποιο άλλο Autocad και να το ξανασώσεις από εκεί και δες μήπως λύνεται έτσι το πρόβλημα με το hatch.

 

Σε pdf όταν κάνεις μετατροπή από το Autocad φυσικά και δεν χάνεται η κλίμακα υπάρχει δυνατότητα στις ρυθμίσεις του πλοτ...

 

Εκτός αν το στέλνεις με τη σωστή κλίμακα και δεν στο τυπώνουν από το μαγαζί που συνεργάζεσαι σωστά οπότε κάτι κάνουν αυτοί λάθος...

 

Δοκίμασε κάτι από τα παραπάνω και τα ξαναλέμε.

Που έχω μιλήσει με την υποστήριξη μου έχει πει να κάνω απόσπασμα οθόνης το σχέδιο και να το αποθηκεύω αλλά εξακολουθώ να έχω πρόβλημα.

Πάντως στο μαγαζί δουλεύουν Autocad.

Link to comment
Share on other sites

Το PDF είναι η πιο αξιόπιστη λύση, αρκεί να το ετοιμάσεις εσύ σωστά.

 

Από εκεί και πέρα, 9 στις 10 φορές στα εκτυπωτικά κέντρα / φωτοτυπάδικα δεν ξέρουν να τυπώνουν σωστά το PDF.

Συνήθως έχουν προεπιλεγμένη την επιλογή "fit to paper" (ή κάπως έτσι) και σε ρωτάνε τι χαρτί είναι; Λες πχ Α1, επιλέγουν Α1 στην εκτύπωση με τικαρισμένη την επιλογή που ανέφερα οπότε το τελικό εκτυπώσιμο είναι λίγο εκτός κλίμακας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ερώτηση πρός τους γνώστες έχω ενα  σχέδιο με εικόνα σε μορφη jpeg σε πλαίσιο δηλαδή απόσπασμα ΓΥΣ.

Μου το έχουν στείλει μέσω email σε μορφή dwg & dxf.Ενω στην προεπισκόποιηση το δείχνει κανονικά όταν ανοιγω το σχέδιο μου δείχνει τη διαδρομη αρχείου που έχει αποθηκευτεί η εικόνα.

Τίς προηγούμενες φορές δεν είχα πρόβλήμα.Εχω δοκιμάσει είτε με το Autocad  είτε με το IDEA.Μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί χρειάζεται να πάω το σχέδιο στο δασαρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Σου δείχνει τη διαδρομή στο δίσκο για το αρχείο της εικόνας, έχει επισυναπτεί στο εμαιλ που σου στείλανε ή όχι;

 

Αν όχι λογικό που δεν σου εμφανίζει την εικόνα γιατί λείπει.

Link to comment
Share on other sites

Σου δείχνει τη διαδρομή στο δίσκο για το αρχείο της εικόνας, έχει επισυναπτεί στο εμαιλ που σου στείλανε ή όχι;

 

Αν όχι λογικό που δεν σου εμφανίζει την εικόνα γιατί λείπει.

Καλημέρα, την εικόνα την έχει στείλει ως 2ο συννημένο αρχείο.

Τα βάζω σε 1 φάκελο και τα 2 αρχεία δηλαδή εικονα jpeg και σχέδιο dwg και παταω αρχείο και άνοιγμα, του σχεδίου.1η φορά το κάνει τις προηγούμενες δεν είχα πρόβλημα.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος αυτό εδω εμφανίζει.Πιστεύω οτι δεν χρειάζεται η διαδικασία για εισαγωγη ψηφιογραφικής εικόνας.

post-59922-0-82559500-1451984461.jpg

Edited by thanasis1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το όνομα του αρχείου? Βλέπω ένα κενό πριν το οκ...

 

Σε κανονικό Autocad με δεξί κλικ και properties μπορείς να επαναπροσδιορίσεις τη διαδρομή του αρχείου στο δίσκο. Δοκίμασε μήπως το κάνει και το idea.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το όνομα του αρχείου? Βλέπω ένα κενό πριν το οκ...

 

Σε κανονικό Autocad με δεξί κλικ και properties μπορείς να επαναπροσδιορίσεις τη διαδρομή του αρχείου στο δίσκο. Δοκίμασε μήπως το κάνει και το idea.

Στο μαγαζι που εκτυπωνω , επειδη ειχε θεμα και δεν του εμφανιζοταν οι φωτογραφιες μου ειπε να φτιαχνω 1 φακελο και διπλα να εχω τις φωτογραφιες σε μορφη jpeg.

Ο ιδιος δουλευει Autocad 2011

 

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Οταν θελω να κανω εξαγωγη το σχεδιο σε Pdf , ενω παταω εξαγωγη , επιλεγω ολο τις οντοτητες, οταν ανοιγω το Pdf , δεν εμφανιζει τα γραμματα.Τα βγαζει ολα με ερωτηματικα.

Δοκιμασα και με εικονικο εκτυπωτη που δημιουργει Pdf , αλλα μου κοβει το σχεδιο σε διαστασεις.

Γνωριζει καποιος κατι να με βοηθησει; Ευχαριστω

 

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.