Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση δ


Recommended Posts

Φαντάζομαι στην περίπτωση ύπαρξης υφιστάμενων κτισμάτων στα όμορα (και έστω υφιστάμενα προ ένταξης της περιοχής σε σχέδιο - άρα και πάλι μπορούμε να "κολλήσουμε" στο όριο) να μην υπάρχει συναίνεση για διάφορους λόγους, όχι πάντα αντικειμενικούς... αλλά το σκεπτικό είναι ορθολογικό...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν για παράδειγμα ο γείτονας έχει ήδη χτίσει, γιατί να μπει στην διαδικασία αυτή, εφόσον πρακτικά δεν θα έχει κάποιο όφελος, οπότε αν το κάνει θα γίνει μόνον από καλή πρόθεση για να βοηθήσει εσένα που πας τώρα να χτίσεις (αυτό στην περίπτωση που ο όμορος έχει κτίσμα υφιστάμενο πριν την ένταξη σε σχέδιο πόλης οπότε μπορείς να κολλήσεις και δεν χρειάζεται να αφήσεις δ - διαφορετικά αν έχει κτίσμα που δεν είναι σε επαφή με το όριο και σε απόσταση > 1,50 μ., δεν μπορείς να κολλήσεις και εσυ)...

Αυτό που ανέφερες στο αρχικό μήνυμα για επανακαθορισμό του κοινού ορίου ισχύει σίγουρα σε όμορα αδόμητα (όπου και αν εκκινήσεις πρώτος την διαδικασία να πας να χτίσεις θα συναινέσει λογικά και ο όμορος στην εξεύρεση βέλτιστης λύσης για αμφότερους), όπου βρίσκεται έτσι μια βέλτιση λύση για κοινό όφελος, ώστε να είναι αμφότερα τα κτίρια που θα κολλήσουν στο κοινό όριο λειτουργικά...

Edited by Ellital
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 5/5/2019 at 7:03 ΜΜ, Ellital said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση @petsagouris ! Συμφωνώ με όσα αναφέρεις, δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβες όμως το σκεπτικό μου σχετικά με το ερώτημά μου το οποίο πρακτικά έχει να κάνει με το εξής: αν δεν θέλεις να εφάπτεσαι στο πλάγιο κοινό όριο, μπορείς να βάλεις το κτίριο πιο μέσα προς το δικό σου οικόπεδο (ακόμα μεγαλύτερη απόσταση δηλαδή από πλαϊνό κτίριο) και να μην εφάπτεσαι απαραίτητα με την απόσταση δ, αλλά στο εσωτερικό να μπορείς πχ. να δημιουργείς τεθλασμένες γραμμές κλπ;

Επισυνάπτω σχετικό παράδειγμα που πιστεύω θα βοηθήσει, πιστεύω πως συμφωνούμε με τις περιπτώσεις 1,2 και 3, το ερώτημά μου τώρα έχει να κάνει με το αν είναι εφικτές οι περιπτώσεις 4,5 και 6... ουσιαστικά, να ξεκαθαρίσουμε αν πρέπει υποχρεωτικά το κτίριό μας να εφάπτεται με την απόσταση δ ή αν, ικανοποιώντας την απαίτηση να απέχουμε τουλάχιστον δ (άρα είμαστε οκ στο θέμα των ικανοποιητικών αποστάσεων κτιρίων διπλανών οικοπέδων), μπορούμε εκεί μέσα να κάνουμε στο κτίριο ότι θέλουμε:

forum_.jpg

 

ΥΓ. Στη μελέτη μου, με ενδιαφέρουνε οι περιπτώσεις 4 και 5 (το 5 είναι ακραίο ίσως αλλά σχηματικό παράδειγμα)... επίσης, από τη στιγμή που δεν με ενδιαφέρει να κολλήσω στο δ του πλάγιου κοινού ορίου Α, σκοπεύω να επεκτείνω το κτίριο προς το Δ καθώς έχω περιθώριο και άρα να το επιμηκύνω προς το πίσω όριο... αν ο νομοθέτης απορρίπτει το σκεπτικό αυτό, για ποιόν λόγο; Αν αντίθετα μπορεί να γίνει και ισχύει κανονικά, στο αντίστοιχο άρθρο πιστεύω θα πρέπει να προστεθεί το "τουλάχιστον" δ...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Με αφορμή την παραπάνω παράθεση, η ερώτησή μου είναι η εξής:

Αν έχω περίπτωση που το κτίριό μου θα τοποθετηθεί όπως φαίνεται στην "περίπτωση 2" ( δηλαδή θα εφάπτεται στο ένα πλάγιο όριο του οικοπέδου), και το κτίριο του όμορου οικοπέδου εφάπτεται μόνο το ισόγειό του στο κοινό όριό μας (ενώ οι όροφοί του είναι σε απόσταση μικρότερη του δ από το κοινό όριο), υπάρχει υποχρέωση εκ μέρους μου να κρατήσω δ από το κοινό όριο; Συνημμένο θα βρείτε και ένα σχήμα που εξηγεί αυτό που ρωτάω.

 

 

 

Σχήμα.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε οικόπεδο 20μ πρόσωπο Χ 30μ βάθος, έχει συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία με τα τμήματα να είναι 10μ πρόσωπο Χ 30μ βάθος.

Ο ένας εκ των ιδιοκτητών θέλει να κτίσει. Το όμορο πλάγιο οικόπεδο έχει κτίσμα σε απόσταση δ, οπότε πρέπει να αφήσει δ.

Για την προϋπόθεση της πλευρά 9μ. λαμβάνεται υπ όψιν το τμήμα της κάθετης ή όλο το οικόπεδο.

Αν λαμβάνεται όλο το οικόπεδο πρέπει να αφήσει δ από το πλάγιο όριο και αν κολλήσει στην κάθετη η πλευρά θα είναι στην καλύτερη 10-(2,5+0,1Χ6υψος) = 6,9μ.

Αν λαμβάνεται υπ όψιν το τμήμα της κάθετης τότε μπορεί να έχει πλευρά 9μ. και η απόσταση από το πλάγιο όριο να είναι 1μ.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ , ασχέτως καθέτου το οικόπεδο μετράει ως μονάδα, άρα θα κολλήσει στο όριο της καθέτου και θα αφήσει δ απο το όμορο οικόπεδο

προσοχή το δ = 2.5 + 0.05*ύψος . οπότε αν έχεις ύψος 6μ το δ είναι = 2.5 + 0.05*6 = 2.5+0.3 = 2.8

αν θες να μειώσεις και άλλο το δ και να πας στο 2.5μ δες μήπως μπορείς να ενταχθείς στα χαμηλά κτίρια

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση μεταξύ των κτιρίων του ίδιου ακινήτου μπορούν να απέχουν μεταξύ τους ελάχιστη απόσταση 2,50 m όταν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής ή το ύψος στο οποίο εξαντλείται ο συντελεστής δόμησης δεν ξεπερνά τα 8,50 m. 4067/12 - Άρθρο 14 παρ.1ι

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

η παρεμβασή μου αφορουσε στην διευκρινηση οτι η  αποσταση "Δ" αφορα τα κτιρια και οχι το κοινο όριο.

σωστα, τα 2,50 μ. που ανεφερα,  αφορουν  τα "χαμηλα" κτιρια

 

"θ) Σε οικόπεδα όπου κατασκευάζονται περισσότερα του ενός κτίρια, η ελάχιστη απόσταση μεταξύ
τους είναι Δ.

ι) Η απόσταση μεταξύ των κτιρίων του ίδιου ακινήτου μπορούν να απέχουν μεταξύ τους ελάχιστη
απόσταση 2,50 μ. όταν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής ή το ύψος στο οποίο
εξαντλείται ο σ.δ. δεν ξεπερνά τα 8,50 μ.."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.