Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση δ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απο το άρθρο 14 ΝΟΚ ως ισχύει 

θ) Σε οικόπεδα όπου κατασκευάζονται περισσότερα του ενός κτίρια, η ελάχιστη απόσταση μεταξύ τους
είναι Δ.
ι) Η απόσταση μεταξύ των κτιρίων του ίδιου ακινήτου μπορούν να απέχουν μεταξύ τους ελάχιστη
απόσταση 2,50 μ. όταν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής ή το ύψος στο οποίο εξαντλείται
ο σ.δ. δεν ξεπερνά τα 8,50 μ.

 

Για χαμηλό κτίριο (αρθρο 24) το Δ=2.50μ , οπότε αν έχεις περισσότερα κτίρια και καλύπτεσαι απο τις διατάξεις των χαμηλών μπορείς να αφήσεις 2.5μ μεταξύ τους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, killertomato said:

απο το άρθρο 14 ΝΟΚ ως ισχύει 

θ) Σε οικόπεδα όπου κατασκευάζονται περισσότερα του ενός κτίρια, η ελάχιστη απόσταση μεταξύ τους
είναι Δ.
ι) Η απόσταση μεταξύ των κτιρίων του ίδιου ακινήτου μπορούν να απέχουν μεταξύ τους ελάχιστη
απόσταση 2,50 μ. όταν το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής ή το ύψος στο οποίο εξαντλείται
ο σ.δ. δεν ξεπερνά τα 8,50 μ.

 

Για χαμηλό κτίριο (αρθρο 24) το Δ=2.50μ , οπότε αν έχεις περισσότερα κτίρια και καλύπτεσαι απο τις διατάξεις των χαμηλών μπορείς να αφήσεις 2.5μ μεταξύ τους

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω επιτρεπόμενο 16μ οπότε παω κανονικά με Δ= 4,60

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Εχω κολλήσει σε μια περίπτωση σχετικά με αποστάσεις Δ από το πίσω όριο του οικοπέδου καθώς τελικά γειτνιάζει το πίσω όριο με δυο ιδιοκτησίες και όχι με μια (εξ αδιαιρέτου) όπως αρχικά είχα κατά νου. Συνεπώς είμαι υποχρεωμένος να έχω Δ κατά το μήκος της πλευράς που το πίσω κτήριο δεν ακουμπά στο όριο μου. Αυτό γενικα αποτελεί μεγάλο πρόβλημα μιας και το Δ είναι 3.85 (αν το υπολογίσω με το 8,50 που είναι το επιτρεπόμενο ύψος, κάτι το οποίο καταστρέφει την μελέτη ...για να μην πω το οικόπεδο! Ψάχνοντας και προσπαθώντας να βρω μια λύση είδα την περίπτωση των χαμηλών κτηρίων, που όμως θεωρώ πως αν και πληρώ όλα τα απαιτούμενα κολλάω στο σημείο που αναφέρει ότι ... « οι διατάξεις του παρόντος άρθρου, δεν έχουν εφαρμογή στις περιοχές που το επιτρεπόμενο ύψος είναι μικρότερο των 11μ.» ...άρα δεν ισχύει στην περίπτωση μου (;!) μιας και έχω επιτρεπόμενο ύψος 8.50μ. Εκτός αν μεταφράζω κάτι λάθος 

Ψαχνοντας εναλλακτική (με σκοπό να υλοποιήσω Δ μικρότερο του 3.85 αν κάποιος νόμος με καλύπτει ) είδα την περίπτωση 2. Του άρθρου 14 περί θέσης κτηρίου και εγκαταστάσεων...όπου και παραθέτω...

2. Σε περίπτωση εγκεκριμένων πολεοδομικών σχεδίων ή κατά την επέκταση ή αναθεώρησή τους, όπου το επιτρεπόμενο ύψος των κτιρίων της περιοχής καθορίζεται μέχρι και οκτώ μέτρα και πενήντα εκατοστά (8,50)μ. και επιβάλλεται η τήρηση απόστασης του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου, επιτρέπεται η απόσταση αυτή να είναι μικρότερη του Δ της παραγράφου 1, όχι όμως μικρότερη των 2,50μ.
 

κατι τέτοιο με καλύπτει; Θα μπορούσα να κάμω χρήση αυτού;

Καθε άποψη δεκτή...καθώς προσπαθώ να βρω λύση, αν και νομιζω δεν με καλύπτει ούτε αυτό δυστυχώς!

 

Ευχαριστω και συγνώμη για το μακροσκελές ποστ!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, aliask said:

Καλησπέρα σε όλους!

Εχω κολλήσει σε μια περίπτωση σχετικά με αποστάσεις Δ από το πίσω όριο του οικοπέδου

Άρθρο 14 - Θέση κτιρίου και εγκαταστάσεων 1στ) Σε περίπτωση που λόγω των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ, δεν μπορεί να εξασφαλιστεί μήκος πλευράς κτιρίου 9 μ. τότε το κτίριο τοποθετείται μέσα στην υποχρεωτική απόσταση Δ ή δ μέχρι την εξασφάλιση των 9μ. και εάν το τμήμα της υποχρεωτικής απόστασης που απομένει είναι μικρότερο του ενός μέτρου, το κτίριο μπορεί να εφάπτεται του αντίστοιχου ορίου.

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, spafent said:

Άρθρο 14 - Θέση κτιρίου και εγκαταστάσεων 1στ) Σε περίπτωση που λόγω των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ, δεν μπορεί να εξασφαλιστεί μήκος πλευράς κτιρίου 9 μ. τότε το κτίριο τοποθετείται μέσα στην υποχρεωτική απόσταση Δ ή δ μέχρι την εξασφάλιση των 9μ. και εάν το τμήμα της υποχρεωτικής απόστασης που απομένει είναι μικρότερο του ενός μέτρου, το κτίριο μπορεί να εφάπτεται του αντίστοιχου ορίου.

Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν με βοηθάει. Το είδα και αυτό αλλά δεν είναι στην παρούσα εξεγερτικό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διαβάζοντας το άρθρο 14 καταλαβαίνω ότι σε περίπτωση που η διπλανή ιδιοκτησία έχει κτίσμα σε απόσταση μεγαλύτερη του 1μ με ανοίγματα, υποχρεωτικά τοποθετείται η νέα οικοδομή σε απόσταση δ. Επίσης, από το πίσω όριο αφήνω υποχρεωτικά Δ.  Εγώ έχω οικόπεδο σε επέκταση σχεδίου πόλης με εμβαδόν 500 τ.μ και max ύψος περιοχής 12 μ. Το οικόπεδο μου είναι η πρώτη από τις τρεις κάθετες και ακουμπάει στο δρόμο ενώ βαρύνεται με δουλεία προς όφελος των άλλων δύο κάθετων. Οι άλλες δύο κάθετες είναι δομημένες. Η ερώτηση είναι μπορώ να κολλήσω στο μεταξύ των κάθετων όριο μιας και το υφιστάμενο κτίσμα απέχει απόσταση >Δ. Εγώ λέω ότι μπορεί μιας και δεν το θεωρώ ως όριο οικοπέδου αλλά το εξετάζω ως απόσταση κτισμάτων στο ίδιο οικόπεδο (κάπου διάβασα μια διαφορετική προσέγγιση λόγω κάποιων αναφορών στο τεύχος τεχνικών οδηγιών). Επίσης, τα κτίσματα των γειτονικών πλαϊνών ιδιοκτησιών απέχουν απόσταση μεγαλύτερη από Δ, πρέπει και γω να αφήσω υποχρεωτικά δ; Από αυτά που διαβάζω, δυστυχώς μάλλον ναι. Τέλος, πάνω από δουλεία πλάτους 4 μ μπορώ να βγάλω εξώστη πλάτους Δ/4 σε ύψος >3,00μ; Με βάση την νομολογία του ΝΣΚ 402/2002, λέει ότι μπορώ. αυτά τα λίγα Άγουστο μήνα!ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

- Στο όριο της καθέτου εφάπτεσαι εφόσον ο συνιδιοκτήτης απέχει τουλάχιστον Δ.

- Στον ακάλυπτο η δουλεία διόδου δεν εμποδίζεται από εξώστη εντός ορίων. Απόδειξη ότι ήδη υπάρχει εκεί η δουλεία διόδου του ακαλύπτου που είναι το ίδιο πράγμα.

- Για το κρίσιμο ερώτημά σου, έχεις δίκιο στο συμπέρασμά σου σύμφωνα με τα οριζόμενα σήμερα στο άρθρο 14. Όμως στο σημείο αυτό το άρθρο κάνει λάθος εξαρχής. Όταν ήδη υπάρχει ολόκληρο το Δ (φωτισμού και αερισμού) στο γείτονα δεν χρειάζεται το δικό σου δ. Αυτό έλεγε και ο ΓΟΚ85, το κτίριο είναι ελεύθερο τοποθέτησης αφού πρώτα έχουν εξασφαλιστεί όλες οι δουλείες φωτισμού-αερισμού. Τώρα, με το νομοσχέδιο στη διαβούλευση, μάλλον το διορθώνουν. Περίμενε...

 

υγ. Μόλις τώρα ξαναδιάβασα το άρθρο στο νομοσχέδιο και βλέπω ότι δεν διόρθωσαν τίποτε στα ενταχθέντα προ ΓΟΚ85. Προσθέτω σχόλιο ...

Edited by kan62
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, μπορεί να με παραπέμψει κάποιος στο τι επιτρέπεται να είναι μέσα στο δ και τι όχι;

παράδειγμα θερμοπρόσοψη που δεν μετράει σε δόμηση και κάλυψη μπορεί να είναι αυτά τα 7εκατοστά της μέσα στο δ;

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2020 at 7:14 ΜΜ, archAD said:

Καλησπέρα, μπορεί να με παραπέμψει κάποιος στο τι επιτρέπεται να είναι μέσα στο δ και τι όχι;

παράδειγμα θερμοπρόσοψη που δεν μετράει σε δόμηση και κάλυψη μπορεί να είναι αυτά τα 7εκατοστά της μέσα στο δ;

 

Καλησπερα

Οχι, τα 7 εκατοστά της μόνωσης δεν επιτρέπεται να είναι είναι εντός «δ» ή «Δ»

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.