Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση δ


Recommended Posts

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα συνάδελφοι. 

Ενδιαφέρομαι να βγάλω άδειας μικρής κλίμακας για προστέγασμα. Στο άρθρο 16 παρ 1 του ΝΟΚ αναφέρει ότι

"Τα παραπάνω στοιχεία έχουν μέγιστο πλάτος ίσο με 1/4 Δ ή 1/4 δ, η απόστασή τους από τα όρια του οικοπέδου δεν μπορεί να είναι μικρότερη του 1,00 μ. και στην περίπτωση που εξέχουν της ρυμοτομικής γραμμής πρέπει να κατασκευάζονται σε ύψος τουλάχιστον 3 "

Το ερώτημα μου είναι ποιο Δ θα πάρω?  Αυτό που εφαρμόστηκε στην άδεια (του 1998) ή αυτό που προκύπτει από τον τύπο 3,00+0,10Η (και είναι μεγαλύτερο)

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με αυτό της άδειας, δεδομένου ότι αυτό έχει τηρηθεί στην  πράξη. 

Αν όμως η πλ. απόστασή σου (όπως έχει δειχτεί στην άδεια) είναι η μεγαλύτερη, τότε πας με αυτήν (προσωπική μου άποψη, και για πιο σίγουρα συνεννοήσου με την υ.δομ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/6/2018 at 7:53 ΜΜ, ppanag said:

killertomato καλησπέρα και σε σένα,

Δες N. 4067/2012 - άρθρο 14, παρ. 1 περ. ζ: 

"υποχρεωτικά ακάλυπτος δ Χ δ στην απέναντι της γωνίας θέση του οικοπέδου ή σε θέση που η επιφάνεια αυτή συνέχεται με τους ακάλυπτους των όμορων ιδιοκτησιών, με την επιφύλαξη της προηγούμενης παραγράφου (δηλαδή να εξασφαλίζονται τα 9μ.)"

τι εννοείς "σε περιοχή με υποχρέωση Δ" ??? νομίζω ότι αυτό δεν επηρεάζει το τις υποχρεώσεις των γωνιακών ως προς το δΧδ...

λοιπόν μετά από διάφορες επισκέψεις στην πολεοδομία που μια μου έλεγαν Δ και μια δ , καταλήξαμε στο Δ επειδή η ειδική διάταξη που ισχύει στην περιοχή υπερισχύει του ΝΟΚ... Βέβαια μια ολόκληρη μελέτη πήγε τσάμπα αφου η αρχική πληροφόρηση ήταν λανθασμένη (όχι απο το φόρουμ εδω)....Αν κάποιος συνάδελφος το έχει αντιμετωπίσει διαφορετικά (και το έχει περάσει με δ) ας με ενημερώσει

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλό μήνα!

 

Στο άρθρο 14 του ΝΟΚ παρ.1δ αναφέρεται: "Όταν το όμορο οικόπεδο είναι αδόμητο ή έχει κτίσμα που έχει κατασκευαστεί πριν την ένταξη της περιοχής σε σχέδιο, το κτίριο επιτρέπεται να εφάπτεται ή να απέχει από το πλάγιο κοινό όριο απόσταση  δ."

Με το απόσταση δ εννοείται ότι το κτίριο θα πρέπει να εφάπτεται στην απόσταση αυτή δ ή ότι μπορεί και να είναι εντός δ; Το 2ο μου φαίνεται λογικό, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα αναφερόταν τουλάχιστον δ. Όμως κάτι δεν μου κολλάει, γιατί ο νομεθέτης να σε υποχρεώνει να κολλήσεις αν δεν θέλεις και επιθυμείς μικρότερη πλευρά ώστε να αναπτύξεις το κτίριο κατά μήκος του άξονα προς την πίσω πλευρά του κτιρίου, όντας πάντα εντός ελαχίστων αποστάσεων;

Παράδειγμα: Έστω οικόπεδο σε εντός σχεδίου περιοχή, με πλευρά σε επαφή με ρυμοτομική γραμμή - ύπαρξη προκηπίου και με τις υπόλοιπες τρεις πλευρές σε επαφή με όμορα (αδόμητα) ακίνητα. Άρα από τις 4 πλευρές η μια είναι σε επαφή με ρυμοτομική γραμμή - δρόμο και αφήνεται απόσταση όση ορίζεται από προκήπιο - πρασιά, η πίσω πλευρά θεωρείται πίσω όριο και άρα είτε ακουμπάμε είτε αφήνουμε Δ ενώ από τις δυο πλάγιες πλευρές που απομένουν ή ακουμπάμε ή αφήνουμε δ αυτή την φορά (και όχι Δ, καθότι πλάγια όρια).

Αν για παράδειγμα τώρα αποφασίσουμε να κολλήσουμε στο ένα από τα δυο πλάγια όρια, στο άλλο θα πρέπει ή επίσης να κολλήσουμε όπως αναφέρεται στο άρθρο 14 του ΝΟΚ παρ.1δ ή να απέχουμε δ... αυτό σημαίνει πως σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ακουμπήσουμε στο δ αν δεν θέλουμε να κολλήσουμε και σε αυτή την πλευρά ή ότι μπορούμε να μπούμε και πιο μέσα αλλά να είμαστε πάντα τουλάχιστον εντός δ; Αυτό στην περίπτωση που δεν θέλουμε να έχουμε μακριά πλευρά κτιρίου προς αυτή την μεριά αλλά θέλουμε να το κάνουμε μακρύτερο ως προς τον άξονα προς το πίσω όριο και να εξαντλήσουμε με αυτό τον τρόπο έτσι την δόμηση. Γιατί να υποχρεωνόμαστε να κολλήσουμε στο δ από την στιγμή που αποφασίζουμε να μην έρθουμε σε επαφή με το όριο και να μην μπορούμε να πάμε πιο μέσα (αυτό που ξέρουμε πως δεν μπορεί να γίνει είναι να μπούμε μεταξύ ορίου και δ, ΟΚ, δεκτό, αλλά το να κάνουμε το κτίριο με μικρότερη πλευρά και να μην αναγκαστούμε να το μακρύνουμε για να ακουμπήσουμε στο σ γιατί να μην μπορεί να γίνει);

Οποιαδήποτε διευκρίνηση ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2019 at 5:35 ΜΜ, Ellital said:

το κτίριο (σ.σ. εννοεί το υπό μελέτη κτίριο) επιτρέπεται να εφάπτεται ή να απέχει από το πλάγιο κοινό όριο απόσταση  δ.

Δεν εννοεί τίποτα διαφορετικό από αυτό που λέει. Είτε κολλάς στο όριο (μην ξεχάσεις τον αρμό) ή αφήνεις απόσταση δ.

Η αντιμετώπιση αυτή έχει να κάνει με την απόσταση μεταξύ των κτιρίων και όχι μεταξύ των ορίων και των κτιρίων όπως είναι τώρα το σκεπτικό σου.
Αν χτίσεις και αφήσεις απόσταση δ τότε ο διπλανός σου υποχρεώνεται να αφήσει και αυτός απόσταση δ και άρα έχουμε μια ικανοποιητική απόσταση μεταξύ των κτιρίων.

Σημείωση: θέλει μια προσοχή με το δ, δες τι εξώστες και τι πράγματα γενικώς μπορούν να εξέχουν μέσα σε αυτό.
Επίσης, δες αν μπορείς να έχεις ανοίγματα εκεί, δεν το θυμάμαι απέξω, νομίζω ότι για αερισμό και φωτισμό θέλει Δ προς τον ακάλυπτο από τα ανοίγματα, δεν είμαι σίγουρος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση @petsagouris ! Συμφωνώ με όσα αναφέρεις, δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβες όμως το σκεπτικό μου σχετικά με το ερώτημά μου το οποίο πρακτικά έχει να κάνει με το εξής: αν δεν θέλεις να εφάπτεσαι στο πλάγιο κοινό όριο, μπορείς να βάλεις το κτίριο πιο μέσα προς το δικό σου οικόπεδο (ακόμα μεγαλύτερη απόσταση δηλαδή από πλαϊνό κτίριο) και να μην εφάπτεσαι απαραίτητα με την απόσταση δ, αλλά στο εσωτερικό να μπορείς πχ. να δημιουργείς τεθλασμένες γραμμές κλπ;

Επισυνάπτω σχετικό παράδειγμα που πιστεύω θα βοηθήσει, πιστεύω πως συμφωνούμε με τις περιπτώσεις 1,2 και 3, το ερώτημά μου τώρα έχει να κάνει με το αν είναι εφικτές οι περιπτώσεις 4,5 και 6... ουσιαστικά, να ξεκαθαρίσουμε αν πρέπει υποχρεωτικά το κτίριό μας να εφάπτεται με την απόσταση δ ή αν, ικανοποιώντας την απαίτηση να απέχουμε τουλάχιστον δ (άρα είμαστε οκ στο θέμα των ικανοποιητικών αποστάσεων κτιρίων διπλανών οικοπέδων), μπορούμε εκεί μέσα να κάνουμε στο κτίριο ότι θέλουμε:

forum_.jpg

 

ΥΓ. Στη μελέτη μου, με ενδιαφέρουνε οι περιπτώσεις 4 και 5 (το 5 είναι ακραίο ίσως αλλά σχηματικό παράδειγμα)... επίσης, από τη στιγμή που δεν με ενδιαφέρει να κολλήσω στο δ του πλάγιου κοινού ορίου Α, σκοπεύω να επεκτείνω το κτίριο προς το Δ καθώς έχω περιθώριο και άρα να το επιμηκύνω προς το πίσω όριο... αν ο νομοθέτης απορρίπτει το σκεπτικό αυτό, για ποιόν λόγο; Αν αντίθετα μπορεί να γίνει και ισχύει κανονικά, στο αντίστοιχο άρθρο πιστεύω θα πρέπει να προστεθεί το "τουλάχιστον" δ...

Edited by Ellital
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα σχήματα είναι αποδεκτά...

Βέβαια κάτι έχεις λάθος...

1. Έχεις 3 γραμμές... Πρασιά, ρυμοτομική και οικοδομική?  Το οικόπεδό σου είναι μέχρι την ρυμοτομική και πρασιά είναι μεταξύ ρυμοτομικής και οικοδομικής...

2. Στο πίσω όριο έχεις μόνο Δ

Edited by Faethon11
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά @Faethon11, ξέφυγε η πρώτη εκ παραδρομής και με το copy - paste... πήρε η μπάλα και τα υπόλοιπα... οπότε κρατάμε το 1. σε ότι αναφέρεις ώστε να μην δημιουργείται σύγχυση στη συνέχεια στους αναγνώστες του φόρουμ που θα βλέπουνε το σχήμα... επίσης ορθώς για το Δ, έμεινε στο σχήμα λόγω offset του αρχικού ορθογωνίου (της περιμέτρου του ακινήτου)...

 

Πάντως όσον αφορά την απάντησή σου, χαίρομαι με αυτό που αναφέρεις, εφόσον είναι έτσι όμως και για να είμαστε ακριβής στην διατύπωση του νόμου (ή εγώ δεν ερμηνεύω σωστά την διατύπωση) θα έπρεπε να προστεθεί το "τουλάχιστον"  πριν το δ (όπως γίνεται σε άλλες περιπτώσεις - αναφορές)...

 

Edited by Ellital
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα σχετικά με την θέση κτιρίου; Σε πλάγιο όριο, η έννοια του εφάπτεται έχει να κάνει με την υποχρέωση η πλευρά του κτιρίου να εφάπτεται στο όριο; Αν το όριο είναι ακανόνιστο, με σπασίματα πχ. και αλλαγή γωνίας ανά μικρά διαστήματα, που σημαίνει ότι το κτίριό μας που κατά βάση θα έχει μιαν ευθεία πλευρά ικανού μεγέθους, αρκεί να εφάπτεται σε ένα μόνο τμήμα του πλάγιου ορίου;  Ή από τη στιγμή που (και αν τελικά) δεν αρκεί αυτό, υπάρχει υποχρέωση να μην κολλάμε και να αφήνουμε υποχρεωτικά απόσταση δ; Δεν είναι σπάνια περίπτωση και δεν περιλαμβάνεται στα σχέδια - παραδείγματα των τεχνικών οδηγιών του άρθρου 14 του ΝΟΚ (θέση κτιρίου)...

Edited by Ellital
Link to comment
Share on other sites

Επαφή, σημαίνει επαφή σε κάθε σημείο του ορίου. Αν το όριο έχει πολλά σπασίματα που δεν ευνοούν την κατασκευή κτιρίου (εκατέρωθεν) τι πιο απλό από μια ευθυγράμμισή του, με κοινή συναίνεση των ομόρων (πράξη αναγνώρισης ορίου).

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.