Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση δ


Recommended Posts

1 ώρα πριν, aliask said:

Καλησπερα

Οχι, τα 7 εκατοστά της μόνωσης δεν επιτρέπεται να είναι είναι εντός «δ» ή «Δ»

Και που το λέει ο νόμος αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 166
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 19/1/2018 at 2:07 ΜΜ, dimitrageorge said:

σε ευχαριστώ...

η παράλληλη μετατόπιση είναι το ένα μετρο (ανοχης) μέχρι να μπορω να εφάπτομαι. Η απόσταση δηλαδή οπου κολλάω.

Δεν είναι καλύτερη η λυση χωρις επαφή γιατι δεν πευχαίνω την κάλυψη που θέλω με ορθοκανονική σχεδίαση....

Εχεις δίκιο για το ότι θα επρεπε να το έχω τσεκάρει. Η παλαιοτερη ιστορία μας με τις αδειοδοτήσεις νεων κτιρίων αφορούσε κυρίως κτίρια σε συνεχόμενο σύστημα για μενα χωρίς πλαινα όρια

Τωρα πια εχουμε τοσο καιρο να βγάλουμε αδεια ανεγερσης που ξεχάσαμε και ότι ξεραμε..

Η ερώτηση μου πιο πρακτικά είναι : Αν ένα τμήμα μου κολλαει.... μπορώ να το συνεχίσω ? (απλοικα...)

Νομιζω παντως πως παιζει ρόλο το πρωην πανταχόθεν εφόσον βάσει του 14.1.ε αν ήταν συνεχές ακόμα και σε απόσταση το ομορο θα μπορουσα να τοποθετηθώ σε επαφή...

Καλησπέρα, επειδή έχω μια τέτοια περίπτωση και εγώ, μήπως σας άφησαν να "κολλήσετε" στο πλάγιο όριο με το αδόμητο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε περίπτωση οικοπέδου με >1 κτήρια, οι αποστάσεις Δ/δ υπολογίζονται για κάθε κτήριο ξεχωριστά? 

Αν υπάρχει κτήριο ύψους 11μ (όχι χαμηλό), μπορεί ένα άλλο κτήριο (εντός του οικοπέδου) να πάει με τις διατάξεις των χαμηλών κτηρίων, αν έχει ύψος <8,50μ, και να χρησιμοποιήσει Δ=2,50μ?

(Αλήθεια, στα χαμηλά κτήρια το Δ=2.50μ, το δ γιατί δεν αναφέρεται? )

Για να το κάνω πιο σαφές, επισυνάπτω μια εικόνα. Το κτήριο προς το πίσω όριο, εξαντλεί το ΣΔ "κατά δήλωση των ιδιοκτητών" στα 3μ ύψος, ενώ μπροστά του υπάρχει άλλο κτήριο 12μ. Το Δ από το πίσω όριο του πίσω κτηρίου, μπορεί να είναι Δ= 3+ 3*10% = 3,3μ?

D.png

Edited by sargyrop
Προσθήκη εικόνας
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αρθ 14, παρ 2.·

2. Σε περίπτωση εγκεκριμένων πολεοδομικών σχεδίων ή κατά την επέκταση ή αναθεώρησή τους, όπου το επιτρεπόμενο ύψος των κτιρίων της περιοχής καθορίζεται μέχρι και οκτώ μέτρα και πενήντα εκατοστά (8,50)μ. και επιβάλλεται η τήρηση απόστασης του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου, επιτρέπεται η απόσταση αυτή να είναι μικρότερη του Δ της παραγράφου 1, όχι όμως μικρότερη των 2,50μ.

 

εστω οτι εμπιπτω στην περιπτωση αυτη και ΔΕΝ εξαντλω την δομηση, τοτε πρεπει δ=2,50+0,05h οπου h= Πραγματοπ υψος με υπ δηλ ιδιοκτητη η ισχυει και παλι το δ=2,50;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας,

σας επισυνάπτω μια εικόνα ενός γωνιακού οικοπέδου (ΑΒ21ΓΔΕ) το οποίο προέρχεται από την συνένωση 2 μικρότερων (του ΑΒΓΔΕ και του Β21Γ). Στην εικόνα έχω πάρει ως απόσταση από το πίσω όριο το Δ, παρόλα αυτά αναρωτιέμαι αν μπορώ να αποφύγω την εν λόγω απόσταση εξαιτίας του σχήματος του οικοπέδου. 

Παραθέτω το ΑΡΘ14, Παρ1.α. του ΝΟΚ 

α) η όψη του κτιρίου στο πίσω όριο του οικοπέδου απέχει κατ’ ελάχιστο απόσταση Δ από αυτό. Αν δεν υφίσταται πίσω όριο λόγω σχήματος του οικοπέδου, δεν είναι υποχρεωτική η απόσταση αυτή.

Λαμβάνοντας υπόψη το  σχήμα του συνολικού οικοπέδου μου που δεν είναι ορθογωνικό, θεωρείτε πως θα μπορούσα να αποφύγω την απόσταση Δ;

1.bmp

Link to comment
Share on other sites

όπως το γράφεις ΟΧΙ mairte, παλιότερα υπήρχε η ενιάμετρος λωρίδα, σύμφωνα με την οποία αν στην περιοχή που σχεδιάζες δεν μπορούσες να κάνεις κτίριο ως 9μ πλάτος επιτρεπόταν να φτιάξεις σε μεγαλύτερη περιοχή προκειμένου να έχεις πλάτος κτιρίου 9μ. Ομως τώρα πια αν δεν μελετήσω την νομοθεσία δεν μπορώ να πω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. 

Σύμφωνα με το 4759/ άρθρο 11 παρ6 ιθ, η επιφάνεια της θερμομόνωσης, δύναται να βρίσκεται εντός των πλαγίων αποστάσεων Δ ή δ. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και στο αίθριο, και ειδικά σε εκείνο που βρίσκεται σε επαφή με πλάγιο όριο;

Το άρθρο 2 παρ. 1 στη διευκρίνηση, αναφέρει ότι στην περίπτωση αιθρίου στις όψεις του οποίου περιλαμβάνονται στοιχεία του άρθρου 16, επιβάλλεται καθαρή απόσταση Δ, όμως η θερμομόνωση δεν είναι στοιχείο του άρθρου 16.  Τι ισχύει στην περίπτωση αυτή; 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Είμαι στο στάδιο αρχιτεκτονικής μελέτης νέας διώροφης οικοδομής σε περιοχή εντός σχεδίου πόλεως. Είναι η πρώτη μου μελέτη, επομένως η απορία μου θα σας φανεί πιθανώς τετριμμένη. Το κτίριο το χω κολλήσει στα πλάγια όρια του οικοπέδου. Στη μία πλευρά το κτίριο του όμορου ιδιοκτήτη βρίσκεται σε μεγαλύτερη απόσταση του ενός μέτρου αλλά επειδή το οικόπεδο μου είναι στενο (8μ <9μ), θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να το κολλήσω (ΝΟΚ, άρθρο 14, Παρ.στ). Στο ισόγειο έχει σχεδιαστεί πυλωτή στο 50% της κάλυψης, και μια γκαρσονιέρα και μια σκάλα που ανεβαίνει στην επάνω ιδιοκτησία στο υπόλοιπο 50% της κάλυψης του κτιρίου (βλ. συνημμένο αρχείο pdf-κάτοψη ισογείου). Όπως φαίνεται από την κάτοψη που επισύναψα η γκαρσονιέρα που βρίσκεται στην πυλωτή απέχει 2,5μ<δ από το πλάγιο όριο του οικοπέδου. Είναι υποχρεωτικό να υποχωρήσει σε απόσταση δ? Βάσει νόμου το κτίριο εφόσον δεν αγγίζει το πλάγιο όριο πρέπει να απέχει τουλάχιστον απόσταση δ. Στην περίπτωση μου η πυλωτή δεν μπορεί να θεωρηθεί χώρος του κτιρίου?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

κάτοψη ισογείου.pdf

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, Kostas Papadim said:

....Στην περίπτωση μου η πυλωτή δεν μπορεί να θεωρηθεί χώρος του κτιρίου?...

Το περίγραμμα της πυλωτής είναι περίγραμμα του κτιρίου.

Οι υπόλοιπες αποστάσεις δομημένων επιφανειών τις ελέγχεις αν ορίζουν ημιυπαιθριους κλπ.

Με το μάτι πρόχειρα όπως είδα ο κεντρικό χώρος (σαλόνι κουζίνα) όπως το έχεις σχεδιάσει δεν έχει επάρκεια φυσικού φωτισμού και με βάση τον κτηριοδομικό κανονισμό αλλά και με βάση την ελάχιστη φωτεινότητα που πρέπει να έχει ο αρχιτεκτονικός σχεδιασμός του.

Αν καταφέρεις να φροντίσεις η τουαλέτα να έχει και αυτή φυσικό αερισμό (τουλάχιστον) θα μετρήσει θετικά στην λειτουργία του μικρού διαμερίσματος.

 

Τσέκαρε ξανά με προσοχή το ποσοστά κάλυψης που έχεις στην πυλωτή μη χάσει το δικαίωμα να θεωρηθεί πυλωτή με βάση τους ορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Didonis said:

Το περίγραμμα της πυλωτής είναι περίγραμμα του κτιρίου.

Οι υπόλοιπες αποστάσεις δομημένων επιφανειών τις ελέγχεις αν ορίζουν ημιυπαιθριους κλπ.

Με το μάτι πρόχειρα όπως είδα ο κεντρικό χώρος (σαλόνι κουζίνα) όπως το έχεις σχεδιάσει δεν έχει επάρκεια φυσικού φωτισμού και με βάση τον κτηριοδομικό κανονισμό αλλά και με βάση την ελάχιστη φωτεινότητα που πρέπει να έχει ο αρχιτεκτονικός σχεδιασμός του.

Αν καταφέρεις να φροντίσεις η τουαλέτα να έχει και αυτή φυσικό αερισμό (τουλάχιστον) θα μετρήσει θετικά στην λειτουργία του μικρού διαμερίσματος.

 

Τσέκαρε ξανά με προσοχή το ποσοστά κάλυψης που έχεις στην πυλωτή μη χάσει το δικαίωμα να θεωρηθεί πυλωτή με βάση τους ορισμούς.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση,

Σχετικά με το φυσικό φωτισμό και αερισμό χώρου κυρίας χρήσης στο άρθρο 11 παράγραφο 5.2 του κτιριοδομικού διαβάζω το εξής:

'Επιπλέον από τις απαιτήσεις της υποπαραγράφου 5.1.1., στην περίπτωση που χώρος φωτίζεται από άνοιγµα ή ανοίγµατα που βλέπουν προς ηµιϋπαίθριο χώρο ή που βρίσκονται κάτω από εξώστη ή προστέγασµα, θεωρείται ότι έχει επαρκή άµεσο φυσικό φωτισµό όταν το εµβαδόν των παρακάτω επιφανειών δεν υπολείπεται το καθένα χωριστά του 10% του αθροίσµατος των εµβαδών του δαπέδου του φωτιζόµενου χώρου και της οροφής του ηµιϋπαίθριου χώρου, εξώστη ή προστεγάσµατος που αντιστοιχεί στο φωτιζόµενο χώρο:

α) Του ελεύθερου από δοµικά στοιχεία τµήµατος της ανοιχτής πλευράς του ηµιϋπαίθριου χώρου που αντιστοιχεί στο φωτιζόµενο χώρο.

β) Του ελεύθερου από δοµικά στοιχεία κατακόρυφου επιπέδου, κάτω από τον εξώστη ή προστέγασµα που αντιστοιχεί στο φωτιζόµενο χώρο.

γ) Του ανοίγµατος του φωτιζόµενου χώρου.'

Αν θεωρήσω ότι η πυλωτή είναι μια μορφή ημιυπαίθριου χώρου, θεωρώ ότι ικανοποιούνται οι παραπάνω συνθήκες με το άνοιγμα που έχω.

Για τη θέση της τουαλέτας, όντως σκοπεύω να την αλλάξω, γιατί δεν εμπιστεύομαι τον μηχανικό αερισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.