Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενημέρωση για διαγραφή και επανεγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ


teris83

Recommended Posts

Συνάδελφοι, μετά από διαδοχικές επικοινωνιες με εκπροσώπους του ΤΕΕ στο κεντρικό τμήμα, να σας ενημερώσω ότι όσον αφορά την επαναφορά στο ΤΣΜΕΔΕ μετά από διαγραφή, υπάρχουν δυο περιπτώσεις:

α) επάνοδος στο ΤΣΜΕΔΕ όπου επανέρχεσαι στο ταμείο και συνεχίζεις να πληρώνεις από την ημερομηνία επαναφοράς

β) ανακληση της διαγραφής όπου επανέρχεσαι στο ταμείο από την στιγμή της διαγραφής και  φυσικά πληρώνεις αναδρομικά τα χρόνια ή τους μήνες που ήσουν διαγραμένος (για όποιους δεν θέλουν να χάσουν συντάξημα χρόνια και έχουν ρευστό)

Και στις δυο περιπτώσεις επαναφοράς, η διαδικασία είναι η ίδια με αυτή της διαγραφής, δηλαδή πηγαίνεις στη διεύθυνση τεχνικών υπηρεσιών της περιοχής σου και κάνεις αίτηση επαναφοράς (εκεί αναφέρεις εαν ενδιαφέρεσαι για επάνοδο ή ανάκληση). Από εκεί παίρνεις βεβαιώσεις τις οποίες προωθείς στο ΤΕΕ, το οποίο σε επαναφέρει χωρίς εξετάσεις. Η όλη διαδικασία (όπως και αυτή της διαγραφής) διαρκεί 2-3 μήνες.

 

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σίγουρα ενδιαφέρει πολλούς συναδέλφους που έχουν διαγραφεί κατά κύριο λόγο διότι αδυνατούν να πληρώσουν τις δυσβάσταχτες και ληστρικές εισφορές προς το ταμείο. +1 και από μένα για την ενημέρωση.

Βεβαίως επειδή τα γραπτά μένουν, θα ήταν χρήσιμο, αν όλα ειπώθηκαν προφορικά υπάρχουν και σε κάποιες αποφάσεις του ΤΕΕ. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακούγεται λογικό. Δεν μπορεί να θέλεις να ξαναγραφτεις και αναγκαστικά να πρέπει να πληρώσεις τα χρόνια που ήσουν διεγραμμενος. Αν γίνει και πιο σύντομη η εγγραφη-διαγραφή τότε θα έχει λυθεί ένα σημαντικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με παρέλευση πενταετίας από την διαγραφή δεν γίνεται να επανέλθεις.  Υπάρχει και η διαγραφή λόγω εγγραφής σε ξένο επιμελητήριο (πχ ευρεση δολειάς ως μηχανικός στην ΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

Kαμια σχέση δεν έχει το χρονικό διάστημα που θα είσαι διαγραμένος, επίσης πλέον δεν χρειάζεται να αναφέρεις το λόγο για τον οποίο θέλεις να διαγραφείς (είναι προαιρετικό)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, το ΤΕΕ δεν οφείλει να εκδόσει Οδηγία για τις διαδικασίες διαγραφής ; Με τα "νομίζω", "ίσως", "μου είπανε", "σου ξου μου του αλλά δεν" δεν είναι δυνατόν να πάρει κανείς μια τόσο σοβαρή απόφαση.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Όταν ιδρύθηκε το Ταμείο μας πάντως, δεν προβλεπόταν κάτι τέτοιο (να γελάσουμε & λίγο, αν και ακόμα δεν ξέρω αν όλο αυτό που ζούμε είναι φαρσοκωμωδία ή τραγωδία).

Ιδρυτική Πράξη ΤΣΜΕΔΕ.pdf

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βγω, μπορεί να μπω...
Μπορεί να φύγω και να ξαναρθώ...
Μπορεί σε σένα να ανοιχτώ...
Μπορεί στον εαυτό μου να κλειστώ...
Μη μου ζητάς να ορκιστώ...
Σ’ αυτόν τον χύμα κόσμο εγώ που ζω

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω διαγραφεί από το τσμεδε από το 2013 και λέω τώρα να ξαναμπώ στον εφκα.

Το έχει κάνει κάποιος, για να μοιραστεί μαζί μας την εμπειρία του;

Ισχύει η προ τριετίας ανάρτηση του teris83;

 

Συνάδελφοι, μετά από διαδοχικές επικοινωνιες με εκπροσώπους του ΤΕΕ στο κεντρικό τμήμα, να σας ενημερώσω ότι όσον αφορά την επαναφορά στο ΤΣΜΕΔΕ μετά από διαγραφή, υπάρχουν δυο περιπτώσεις:

α) επάνοδος στο ΤΣΜΕΔΕ όπου επανέρχεσαι στο ταμείο και συνεχίζεις να πληρώνεις από την ημερομηνία επαναφοράς

β) ανακληση της διαγραφής όπου επανέρχεσαι στο ταμείο από την στιγμή της διαγραφής και  φυσικά πληρώνεις αναδρομικά τα χρόνια ή τους μήνες που ήσουν διαγραμένος (για όποιους δεν θέλουν να χάσουν συντάξημα χρόνια και έχουν ρευστό)

Και στις δυο περιπτώσεις επαναφοράς, η διαδικασία είναι η ίδια με αυτή της διαγραφής, δηλαδή πηγαίνεις στη διεύθυνση τεχνικών υπηρεσιών της περιοχής σου και κάνεις αίτηση επαναφοράς (εκεί αναφέρεις εαν ενδιαφέρεσαι για επάνοδο ή ανάκληση). Από εκεί παίρνεις βεβαιώσεις τις οποίες προωθείς στο ΤΕΕ, το οποίο σε επαναφέρει χωρίς εξετάσεις. Η όλη διαδικασία (όπως και αυτή της διαγραφής) διαρκεί 2-3 μήνες.

 

Σας ευχαριστώ πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.