Μετάβαση στο περιεχόμενο

Α.Π.Υ.-(γενικα θεματα για αποδειξεις-τιμολογια)


Recommended Posts

Αφορα παροχη υπηρεσιων.

 

Ειμαι τεχνικος ασφαλειας σε καποιο Ιδρυμα.

Η συμβαση μου ξεκινησε νομβρ-2013 μεχρι και τωρα που συνεχιζετε, (2χρονια)

 

Δυστυχως ενω πληρωθηκα για τον πρωτο χρονο (φεβρουαριο)και τωρα θα πληρωθω για τον δευτερο χρονο...δεν εχω κοψει καμια αποδ.παροχης υπηρεσιων.

 

1. Μπορω να κοψω τωρα ενα τιμολογιο και για τις δυο αμοιβες?

2. Θα εχω καποιο προστιμο φορολογικα

3. αποδειξη ή τιμολογιο? (μαλλον τιμολογιο σωστά?)

4. ποιες περιοδους θα βαλω, απο νομβρ 2013 μεχρι νοεμβ 2014 & νοεμβ 2014 μεχρι νοεμβ 2015) ή (ενα για 2013, δευτερο για 2014 και τριτο για 2015)?

Link to comment
Share on other sites

Σύμβαση δεν έχεις; Που να ορίζει πόσο και πότε;

 

2. Πρόστιμο δε θα έχεις άμεσα.

3. ΤΠΥ σίγουρα.

 

Υ.Γ. "Ίδρυμα" και δεν έκοψες τίποτα;;; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Εχω συμβαση για ενα χρονο που ανανεωθκε γα αλλο ενα.

Στη συμβαση λεει το ποσο και την διαρκεια.

Οπως εγραψα...για ενα χρονο (απο 1-11-13 εως 30-10-2014) και ανανεωση για αλλο ενα χρονο (ιδιες ημερωνμηνιες)

Αρα τι κοβω ΤΩΡΑ και για τις δυο χρονιες?

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω ποια μπορεί να είναι η 'λιγότερο λάθος' λύση.

Πάντως διάβασε λίγο Ν. 4308 / 2014 και ΠΟΛ 1003 / 31-12-2014.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τους νομους.

Δυστυχως βλεπω οτι το τιμολογιων παρχ.υπρ. επρεπε να κοπει μεσα στο ετοςυ και συγκεκριμενα στην χειροτερη περιπτωση την 15 του επομενου μηνα,

Οποτε εχω θεμα...

Τι να κανω ομως να μην κόψω!

Link to comment
Share on other sites

Για τις  χρονικές περιόοδους  από 01-11-2013 έως  31-12-2013 και από 01-01-/2014 έως 31-12-2014, δεν ισχυε ο Ν 4308/14 , ούτε και η ΠΟΛ 1003/31-12-2014. Επιπλέον το μόνο καινουργιο, στο υπόψιν ζήτημα ,  που κομιζουν οι διατάξεις των προηγούμενων νόμων και αποφάσεων σχετίζονται με το χρόνο έκδοσης του ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ. Μπορείς πχ για τον μήνα ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ του 2015 , να εκδόσεις το σχετικό παραστατικό έως 15/02/2015 με ημερομηνία εκδόσεως οποιαδήποτε από τις 31/01/2015 έως 15/02/2015. Αλλά αυτά ισχύουν για περιόδους που αρχίζουν από την 01-01-2015.

Σε κάθε περίπτωση έπρεπε να είχε εκδοθεί τουλάχιστον ένα παραστατικό (ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ , αλλά και ΑΠΥ να ήταν δεν είχε και τόση σημασία ) για το τμήμα των υπηρεσιών που παρασχέθηκε (ή αναλογούσε με βάση τη σύμβαση ) για το χρονικό διάστημα 01/11/2013-31/12/2013 , ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ την 31-12-2013 , χρονικό διάστημα 01/01/2014-31/12/2014 , ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ την 31/12/2014 και αυτά ανεξάρτητα από το χρόνο πληρωμής σου.

 

Το πως θα τιμολογήσεις και το αν θα τιμολογήσεις είναι απόφαση δική σου σε συνάρτηση με τη διοίκηση του "ιδρύματος" και από ότι έχω καταλάβει δεν έχει και αξιόλογη επάρκεια περί την διαχείριση η διοίκηση. Ο νόμος απαιτεί να τιμολογήσεις και να φορολογηθείς για το εισόδημα αυτό. Οπως έχουν φτάσει τα πράγματα αυτό που μπορεί να γίνει είναι η εκδοση ενός (ή και περισσοτέρων ) παραστατικών με τρέχουσες ημερομηνίε ς, που θα καλύπτουν όμως παροχή υπηρεσιών προηγουμένων περιόδων.

 

Φορολογική παράβαση υπάρχει στη μη εκδοση (ενός τουλάχιστον ) παραστατικού ανά διαχειριστική περίοδο. Αυτό με τη σειρά του δημιουργεί φορολογική παράβαση στη φορολογία εισοδήματος , επειδή δεν φορολογήθηκε το εισόδημα στο έτος που προέκυψε και αναλογεί , και στην απόδοση του ΦΠΑ για τους ίδιους λόγους . Αυτές όμως οι παραβάσεις βεβαιώνονται μόνο σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου . Το πόσο πιθανό ή απίθανο είναι ένα τέτοιο ενδεχόμενο μένει να φανεί στην πράξη. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

(...στο παραπανω)..

Η συμβαση ειναι ετησια.

μπορω να κοψω, για τους μηνες του 2013 ενα τιμολογιο, για το ετος του 2014 δευτερο ξεχωριστο τιμολογιο και για το ετος 2015 μεχρι σημερα τριτο τιμολογιο?

αν ναι...τοτε για το υπολοιπο 2015 (νοεμ-δεκ) θα κοψω ξανα τεταρτο τιμολογιο?

η αμοιβη μου ειναι μια (ετησια) πχ 150-200 το χρονο....πως θα τα "μοιρασω" στις χρονικες περιοδους.

(sothiris εχεις πμ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε ιδρυμα (μη κερδοσκοπικο)

1. τι κοβω για παροχη υπηρεσιων...τιμολογιο ή αποδειξη?

επισης ισχυει κατι όπως...

2. μειωση το ΦΠΑ 23% σε ιδρυματα με μη κερδοσκοπικο χαρακτηρα...ή κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε (όσο μπορεί να είναι τέτοια !!!)

 

Βρήκα ενα έντυπο απο σεμινάριο του 2015 στο Περιφερειακό Τμήμα Πελοποννήσου και μου δημιουργίθηκε η απορία για τον ορισμό του ΑΘΕΩΡΗΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ !!!

 

Αληθεύει αυτός ο ορισμός του ΑΘΕΩΡΗΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ που δίνεται απο το σεμινάριο οτι σ' αυτού του είδους τα παραστατικά το μέγιστο ποσό είναι 100 ευρώ, ενω αφήνει να εννοηθεί οτι πάνω απ' αυτό το ποσό το τιμολόγιο πρέπει να είναι ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ?????

 

Σωτήρη HELP ..... μπορείς να τοποθετηθείς επι του ερωτήματος ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση !!!!

 

ΥΓ

Ελπίζω να ΜΗΝ ισχύει ο ορισμός ... αλλοιώς την .... !!!! > :(

 

edit

Ξέχασα να ανεβάσω τη φωτο :)

post-29845-0-12234800-1451916991_thumb.jpg

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.