Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός φορολογικών σε αναθεώρηση άδειας


Recommended Posts

Γεια σας. Έχω μία οικοδομική άδεια επισκευής διώροφου διατηρητέου κτιρίου (κατοικία) σε ισχύ, την οποία αναθεωρώ για να προσθέσω στην οικοδομική άδεια μία αλλαγή χρήσης του ισογείου του κτιρίου από κατοικία σε χώρο εστίασης και κατάστημα. Η αμοιβή θα υπολογιστεί με είδος έργου "αναθεώρηση" ή "αλλαγή χρήσης"? Αν είναι ως αναθεώρηση, ως τετραγωνικά χώρου θα βάλω το εμβαδόν που αλλάζει χρήση και θα προσθέσω ως εργασίες, τις μελέτες που απαιτούνται στην αλλαγή χρήσης (αρχιτεκτονικά, ύδρευση, αποχέτευση, η/μ, παθητική πυροπροστασία) + τον αναλυτικό προϋπολογισμό των εργασιών που γίνονται στον ισόγειο χώρο? 

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογισμός παει με ποσοστό που αλλάζει η εκάστοτε μελέτη

Αρχιτεκτονικά κλπ

Υπάρχει περίπτωση το ποσοστό να ειναι 20% ή και 80 και 100%

Το ποσοστό το όριζε ο/η προϊστάμενος της πολεοδομία και οχι απλά ο ελεγκτής

 

(Γράφω απο κινητό οποτε σορυ για λάθος )

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γίνεται αναθεώρηση σε οικοδομική άδεια χωρίς να έχουμε αυξηση της δόμησης και χωρίς να αλλάζει ο προυπολογισμός του εργου.

πχ. γίνεται αλλαγη των διαστασεων των ανοιγματων.

 

Σε αυτη τη περιπτωση, που δεν αλλαζει ο προυπολογισμος, και ο ιδιοκτητης εχει πληρωσει τις κρατησεις για την οικοδομικη αδεια,

θα χρειαστεί να ξαναπληρωσει τις κρατήσεις ή αφου η διαφορα του προυπολογισμου ειναι μηδενικη, τοτε δεν πληρωνει καθολου κρατησεις για την αναθεωρηση?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

στο παραπάνω ερώτημα θέλω να προσθέσω το εξής:

σε αναθεώρηση που έχω αλλαγή όψεων και κλείσιμο ΗΧ με εμβαδόν 5τ.μ., πληρώνω:

- φορολογικά αδείας για την επιπλέον επιφάνεια όπως προκύπτουν από τον υπολογισμό της επιπλεόν επιφάνειας, και

- υπολογίζω αμοιβές μηχανικού για την την νέα μελέτη και την επιπλέον επιφάνεια, θα βάλω δύο προϋπολογισμούς στο λογισμικό αμοιβών; 

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2015 at 8:38 ΠΜ, Paul_Mix said:

γίνεται αναθεώρηση σε οικοδομική άδεια χωρίς να έχουμε αυξηση της δόμησης και χωρίς να αλλάζει ο προυπολογισμός του εργου.

πχ. γίνεται αλλαγη των διαστασεων των ανοιγματων.

Σε αυτη τη περιπτωση, που δεν αλλαζει ο προυπολογισμος, και ο ιδιοκτητης εχει πληρωσει τις κρατησεις για την οικοδομικη αδεια,

θα χρειαστεί να ξαναπληρωσει τις κρατήσεις ή αφου η διαφορα του προυπολογισμου ειναι μηδενικη, τοτε δεν πληρωνει καθολου κρατησεις για την αναθεωρηση?

Η αλλαγή διαστάσεων ανοιγμάτων μπορεί μεν να επηρεάζει μελέτες -αλλά από τη στιγμή που αυτές δεν ελέγχονται πλέον αρκεί  και μόνο η ενημέρωση φακέλου της Ο.Α και τίποτα άλλο καθώς δεν απαιτούνται και  πληρωμές φορολογικών λόγω μια αλλαγής προϋπολογισμού

 

Link to comment
Share on other sites

εφόσον για τις αναθεωρούμενες μελέτες σου δεν παρεμβάλλεται και δεν απαιτείται  η έγκριση από άλλους φορείς

ισχύουν όσα σου προανέφερα 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, dimitris85 said:

στο παραπάνω ερώτημα θέλω να προσθέσω το εξής:

σε αναθεώρηση που έχω αλλαγή όψεων και κλείσιμο ΗΧ με εμβαδόν 5τ.μ., πληρώνω:

- φορολογικά αδείας για την επιπλέον επιφάνεια όπως προκύπτουν από τον υπολογισμό της επιπλεόν επιφάνειας, και

- υπολογίζω αμοιβές μηχανικού για την την νέα μελέτη και την επιπλέον επιφάνεια, θα βάλω δύο προϋπολογισμούς στο λογισμικό αμοιβών; 

Δημήτρη

επειδή με το προηγούμενο μήνυμα  μου θεώρησα ότι απαντούσα στο προηγούμενο σου και όχι σε σένα  και για να μην σε καθοδηγήσω σε λάθος δρόμο επανέρχομαι 

Εσύ λόγω κλεισίματος Η/Χ και αύξησης Σ.Δ κλπ και γενικά αλλαγής του Δ.Κ πρέπει τώρα υποχρεωτικά να κάνεις  αναθεώρηση της Ο.Α

Φορολογικά ιδιοκτήτη έχεις, βάσει του προϋπολογισμού για τα 5.τμ

Οι αμοιβές θα υπολογιστούν επίσης για τα 5.0 τ.μ (και σύμφωνα με τις παλιές οδηγίες αμοιβών του ΤΕΕ θα σου βγάλει ελάχιστη αμοιβή) 

Οι προϋπολογισμοί ήταν και είναι 2 

(ένας για τις αμοιβές ΤΕΕ με 118 ή 118,5€/μ2 και ένας για τα φορολογικά ιδιοκτήτη με 44 ή 45€)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.