Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια για επιλόγη Λαπτοπ για δουλειές Πολ.Μηχ.


TsoliaS010

Recommended Posts

Οπότε.....

 

Πάει σε macbook pro retina, MJLT2 με 512 SSD, και ξεχωριστή κάρτα γραφικών, 16 GB RAM και άντε γειά. 

 

Και στην τιμή φυσικά.....

Με τα ίδια λεφτά παίρνεις πολύ καλύτερο laptop. 

Γιατί να πληρώσεις παραπάνω λεφτά για το ίδιο hardware και να σε περιορίζει το λειτουργικό στο τι μπορείς να τρέξεις από προγράμματα και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τα ίδια λεφτά παίρνεις πολύ καλύτερο laptop. 

Γιατί να πληρώσεις παραπάνω λεφτά για το ίδιο hardware και να σε περιορίζει το λειτουργικό στο τι μπορείς να τρέξεις από προγράμματα και τι όχι.

 

Γιατι έχει το μήλο που φωτίζει ρε φίλεεεεεεε

 

Δε το έχεις δει σε αμερικανικες σειρες και ταινιες ? Ο γαμαουας πρωταγωνιστης  οποτε έχει μπροστα του υπολογιστη, τυγχανει ναι ειναι μηλοοο λεμε

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα και 'γω να ειρωνευτώ όπως οι 2 προηγούμενοι συνάδελφοι αλλά δε θα το κάνω. Δεν είναι αυτό το θέμα του νήματος.

 

Ναι, το mac είναι (?) ακριβό και ίσως να μην έχει την ελευθερία για τις άπειρες επιλογές (και δη πειρατικές) στο software. Αν και φαντάζομαι ότι οι μεγάλες εταιρείες λογισμικού καλύπτουν και τα mac.

 

Όμως, ακόμα και το καινουριο Del XPS 15 που έχει παρόμοια specs με το mac, έχει και παρόμοια τιμή. Αν λοιπόν ο συνάδελφος θέλει την ισχύ ενός desktop μαζί με φορητότητα, μπορεί να εξετάσει και τη λύση mac. 

 

Τότε θα έχει κορυφαία ποιότητα, κοφυφαίο πληκτρολόγιο, trackpad από άλλο πλανήτη, οθόνη που δε θα ξεκολάει τα μάτια του από πάνω της, και ένα λειτουργικό που σου αφήνει ένα χαμόγελο στο τέλος της μέρας. Και με την extra κάρτα γραφικών, μπορεί να κάνει και σχεδιαστική δουλειά.

 

Δε χρειάζεται να νιώθει κανείς ενοχές (για την τιμή) όταν ξοδέψει ένα αξιοσέβαστο ποσό για ένα από τα πιο σημαντικά εργαλεία δουλειάς. Στην τελικά, θα περνάει πολλές ώρες μπροστά στην οθόνη του.

 

Πάντα φιλικά.....

Link to comment
Share on other sites

Η ειρωνία δεν αφορά την επιλογή του συναδέλφου, να το ξεκαθαρίσουμε. Αφορά ξεκάθαρα το κακό value for money όλων ανεξαιρέτως των προϊόντων της Apple είτε είναι κινητό είτε είναι Η/Υ. Μπορεί να υπάρχουν εξίσου ακριβά μηχανήματα με τα ίδια χαρακτηριστικά όπως αναφέρεις αλλά αυτό δεν δίνει "συγχωροχάρτι" στην Apple. Κάντε μία επίσκεψη σε ένα οποιοδήποτε πολυκατάστημα με είδη τεχνολογίας και φτιάξτε ένα pc όπως τα θέλετε και μετά κοιτάξτε και ένα αντίστοιχων χαρακτηριστικών Apple. Η τιμή του Apple θα είναι στην καλύτερη περίπτωση 100-150% πάνω, αδικαιολόγητη διαφορά κατά την γνώμη μου ειδικά αν σκεφτούμε το χαμηλό κόστος κατασκευής τους (θυμίζω σκάνδαλο με τα sweat shops της Apple στην Κίνα). Όσο για την οθόνη που ανέφερες, σε πληροφορώ υπάρχουν πολύ καλύτερες οθόνες με τιμή στα 400 ευρώ για τις 27'' (Asus VG278HE) που αν την χρησιμοποιήσεις θα αναθεωρήσεις για τις Apple που ζητάν κοντά στα 1000 ευρώ! Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια, τα Apple έχουνε την εμφάνιση και το brand. Όποιος θέλει ουσία, μπορεί να το πετύχει με πολύ λιγότερα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα έχει κορυφαία ποιότητα, κοφυφαίο πληκτρολόγιο, trackpad από άλλο πλανήτη

 

 

Αν θέλεις να κάνεις σχεδιαστική δουλειά τοτε ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ TRACKPAD.

 

Θέλεις κανονικό ποντίκι, καλύτερα ποντίκι με εναλλαγή στα dpi με το πάτημα ενός κουμπιού και προγραμματιζόμενα κουμπιά.

Αν κάνεις 3D σχεδίαση τότε θέλεις ένα 3D mouse σαν και αυτά, που και σε 2D κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά από απλό ποντίκι.

3dx_productimage_productline2.jpg

 

Σε καμία περίπτωση δεν θέλεις Trackpad.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα καμια διαθεση να  ειρωνευτω κανεναν απλα βαρεθηκα να γραψω ακριβως αυτα :

 

Η ειρωνία δεν αφορά την επιλογή του συναδέλφου, να το ξεκαθαρίσουμε. Αφορά ξεκάθαρα το κακό value for money όλων ανεξαιρέτως των προϊόντων της Apple είτε είναι κινητό είτε είναι Η/Υ. Μπορεί να υπάρχουν εξίσου ακριβά μηχανήματα με τα ίδια χαρακτηριστικά όπως αναφέρεις αλλά αυτό δεν δίνει "συγχωροχάρτι" στην Apple. Κάντε μία επίσκεψη σε ένα οποιοδήποτε πολυκατάστημα με είδη τεχνολογίας και φτιάξτε ένα pc όπως τα θέλετε και μετά κοιτάξτε και ένα αντίστοιχων χαρακτηριστικών Apple. Η τιμή του Apple θα είναι στην καλύτερη περίπτωση 100-150% πάνω, αδικαιολόγητη διαφορά κατά την γνώμη μου ειδικά αν σκεφτούμε το χαμηλό κόστος κατασκευής τους (θυμίζω σκάνδαλο με τα sweat shops της Apple στην Κίνα). Όσο για την οθόνη που ανέφερες, σε πληροφορώ υπάρχουν πολύ καλύτερες οθόνες με τιμή στα 400 ευρώ για τις 27'' (Asus VG278HE) που αν την χρησιμοποιήσεις θα αναθεωρήσεις για τις Apple που ζητάν κοντά στα 1000 ευρώ! Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια, τα Apple έχουνε την εμφάνιση και το brand. Όποιος θέλει ουσία, μπορεί να το πετύχει με πολύ λιγότερα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

Καλα το χω μυριστεί ότι στο φόρουμ κυκλοφορούν καλοί υπολογιστάκηδες.

Εχω παρει το 2016 αυτο το λαπτοπ: 

https://support.hp.com/au-en/document/c04922756

Eξαρχής μου κανε κάποια νερά κυρίως σε multitasking. 

Επίσης 100ριζε ευκολα ο δίσκος.

Σε autocad τρώει λίγο ζόρι στο άνοιγμα.

Το θέμα είναι οτι στην παρούσα φάση δε το έχω για βασικό pc ομως σύντομα θα το έχω. Θέλω

να του δώσω μια αναβάθμιση και σκέφτομαι σε πρώτη φάση να βάλω αλλα 4 ραμ. Σκέφτομαι αυτή:

https://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmso4gx3m1a1600c11-value-select-4gb-so-dimm-ddr3-1600mhz-pc3-12800-p-PER.549442

Oι δουλειές που κάνω θέλουν autocad, matlab, προγράμματα fem κλπ. Δεν ασχολούμαι με 3d cad κλπ. 

Να βάλω εξαρχής και ssd? Έχει κάποιος κάποια πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ να ανεβάσεις την μητρική. Θα την ανεβάσεις όμως με βαση και το τί είναι συμβατό με το λαπτοπ σου, καθότι τυχόν ασυμβατότητα θα σε κάνει να κλαις τα λεφτά σου.Πχ: κοίταγα με φίλο μου τα χαρακτηριστικά του λαπτοπ μου, έκανα μια έρευνα για το τί είναι συμβατό και τί παίζει με τις ραμ και κατέληξα σε δύο ram, 2*4=8γίγα μιας και το μηχάνημα έλεγε ότι έχει δύο σλοτς και δεχεται ραμ έως 8 γίγα. Όταν κοιτάξαμε λίγο την συμβατότητα των pin της ram , αποφασίσαμε να το ανοίξουμε για να είμαστε 100% σίγουροι. Διαπιστώσαμε ότι το λογισμικό που τρέχαμε έλεγε μεν ότι το λαπτοπ έχει 2 slots αλλά στην πραγματικότητα μόνο στην μία κούμπωνε η ραμ, άρα αν είχα πάρει 2 *4 θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω μόνο την μία... Πήρα λοιπόν μία των 8 γίγα απευθείας....Θα πας σίγουρα στα 8, ενδεχόμενα και 16 γίγα.  Η διαφορά που είδα πηγαίνοντας από τα 2 γίγα στα 8, ήταν μεγάλη.Με κόστος 60 ευρώ.Το λαπτοπ ανοίγει σε λιγότερο από 20sec, φορτώνει ταυτόχρονα autocad και στατικό ή κάποια σελίδα ιντερνετ, και από εκεί που είμασταν τα ζώα μου αργά τώρα όλα είναι πολύ καλά. Μεγάλη διαφορά. Τώρα για τον ssd, γνώμη μου είναι πως θα δεις βελτίωση, όχι όμως τόσο σημαντική. Η ραμ βελτιώνει την απόκριση των προγραμμάτων σου κατά κύριο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.