Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος


anastasis_mp

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

σαν νέος μηχανικός (πολιτικός μηχανικός Τ.Ε.) εχω αρκετές απορίες με το τι μέλλει γενεσθαι.

θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει αν η εγραφή στο ΤΕΕ απαιτεί και εγραφη στο ΤΣΕΜΔΕ?

δλδ αν για να βγάλω αδεια εκσασκησεως επαγγελματος, πρεπει πρώτα να ασφαλιστω στο ταμειο (με ολα τα επακολουθα)

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

 Ως τεχνολόγος εγγράφεσαι στον αντίστοιχο σύλλογο, όχι στο ΤΕΕ. 

Η εγγραφή στο ΤΕΕ συνοδεύεται με ταυτόχρονη υποχρεωτική εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ για τους απόφοιτους πολυτεχνείων και πολυτεχνικών σχολών.

Άδεια άσκησης επαγγέλματος ως ελεύθερος επαγγελματίας σημαίνει εγγραφή στο σύλλογό σας, έναρξη επιτηδεύματος στην εφορία και καταβολή εισφορών στον Ο.Α.Ε.Ε. 

Link to comment
Share on other sites

ας διορθώσει κάποιος mod τον τίτλο (εκσξασκήσεως) πριν κσεσκίσω το απολυτήριο του δημοτικού

κατά τα λοιπά ότι λέει ο Παύλος

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Έτσι οπως ειμαστε για ξε ειμαστε

Δεύτερον ειναι δυνατόν να τελειωνει καποιος μια σχολή και να μην ξέρει σε ποιο φορέα η ταμείο θα ανήκει;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Αναστάση,είσαι βαλτός από το ΤΕΕ?

 

 

ΥΓ. Είστε ερασιτέχνες. Γράφετε σωστά το "τι μέλλει γενέσθαι" και κάνετε λάθος το "εξασκήσεως".

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η φύση της ερώτησης,σας προδίδει.  ->  "αν η εγγραφή στο ΤΕΕ απαιτεί εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ"

Για να φτάσει κάποιος στο σημείο να έχει αυτήν την εξειδικευμενη απορία,σημαίνει ότι είναι σίγουρος ότι εγγράφεται στο ΤΕΕ. (πράγμα που όλοι οι φοιτητές του τεχνολογικού τομέα,μαθαίνουν κάποια στιγμή στα πρώτα έτη οτι δεν γίνεται)

Ωραία πάντως η παρακάτω επιχειρουμενη σύνδεση των λέξεων, για τους "απαραίτητους" συνειρμούς που "πρέπει" να προκύψουν σε μελλοντικές συζητήσεις περί ΕΔ.

"Εκσασκηση" - πολιτικός μηχανικός ΤΕ - ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ.

 

ΥΓ. Ήδη έχουμε ένα προσχέδιο νόμου για τα μητρώα τεχνικών έργων κι ένα υπο κατασκευή ΠΔ για τα ΕΔ του τεχνολογικού τομέα.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

ασκησεως επαγγελματος οπως αναφερθηκε πιο πανω... συγχωρεστε με για το ορθογραφικο που εγινε πανω στη "φουρια" μου...
Επίσης δεν ειμαι βαλτός από κανεναν.. νέος πτυχιουχος ειμαι και κατι μέρες εξω απο τη στρατιωτικη μου θητεία. με λίγα λόγια δε ξέρω που παν τα τέσσερα.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφε σαν Τ.Ε. γραφόμαστε στην ΕΕΤΕΜ. 

Άδεια σκήσεως να βγάλεις αν θέλεις να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, αν θελεις να πιάσεις δουλειά σαν μισθωτός τότε μην μπεις στον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.