Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χαλυβας κατηγοριας 1


 
owl104

Recommended Posts

   Σε μελετη που εγινε στη δεκαετια του 50,οι οπλισμοι που χρησιμοποιηθηκαν δεν εχουν τη σημερινη μορφη (π.χ S500) αλλα την ονομασια κατηγορια 1.Γνωριζει καποιος σε τι αντοχες αντιστοιχει και σε τι μετρο ελαστικοτητας?

Edited by owl104
Link to comment
Share on other sites

Δες στη σελ. 118 του συνημμένου. Εφελκυστική αντοχή 340-500 MPa αναφέρει ο πίνακας.

ΚΤΧ 2008.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε μελετη του 1969, βλεπω στις παραδοχες:

Χαλυβας St37-1

Αυτος ποιος χαλυβας ειναι?

 

Απο τη σημανση βρηκα οτι εχει τοποθετηθει StIII.

Link to comment
Share on other sites

Αν η μελετη ειναι Ελληνικη το st 37-1 αφορα μεταλλικες ή συμμικτες  κατασκευες (δομικοι χαλυβες).

(St37 σημαίνει ανθρακούχος χάλυβας με ελάχιστο όριο θραύσης σΒ = 37 Kp/mm2 ). Τα διαφορα προφιλ (γωνιες ,ΗΕΑ ,ΙΡΕ κ.λ.π ειναι απο δομικο χαλυβα )

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω πετύχει αυτόν τον χάλυβα σε μελέτη του 1967 σε μεγάλο έργο (θέατρο) Ω.Σ. . Νομίζω ότι είναι ο απλός ST I  που απλώς τον ονόμαζαν έτσι τότε και δεν έχει σχέση με τα σημερινά ST37 κτλ που μάλλον αναφέρεται  ο KF. Δηλαδή πας με επιτρεπόμενες τάσεις :

 

πλάκες - 1400κιλά/εκ2 , θλίψη - 800κιλά/εκ2 , κάμψη 1400κιλά/εκ2.

 

Στο τεύχος της μελέτης που σου λέω έγραφε επιτρεπόμενες τάσεις : 60/1400 όπου το 60 μάλλον πήγαινε στο Β160 σκυρόδεμα και το 1400 στον χάλυβα.

 

Μην ρισκάρεις να ανέβεις κατηγορία κατά τη γνώμη μου. Αν βρω κάτι άλλο θα σου πω.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Τον ST 37 1 δεν τον βρήκα στον Beton Kalender 84.Τo πρότυπo DIN 17100 είδη-σύσταση-ιδιότητες χαλύβων ισχύει γενικά για μορφοχάλυβα-ραβδοχάυβα-σύρμα-ελάσματα κτλ κτλ.Αν βοήθησε καθόλου το απόσπασμα το παραθέτω

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*Αν κακώς το ανέβασα το απόσπασμα (δεν επιτρέπεται) πειτε μου να το κατεβάσω

1.pdf

2.pdf

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω πετύχει αυτόν τον χάλυβα σε μελέτη του 1967 σε μεγάλο έργο (θέατρο) Ω.Σ. . Νομίζω ότι είναι ο απλός ST I  που απλώς τον ονόμαζαν έτσι τότε και δεν έχει σχέση με τα σημερινά ST37 κτλ που μάλλον αναφέρεται  ο KF. Δηλαδή πας με επιτρεπόμενες τάσεις :

 

πλάκες - 1400κιλά/εκ2 , θλίψη - 800κιλά/εκ2 , κάμψη 1400κιλά/εκ2.

 

Στο τεύχος της μελέτης που σου λέω έγραφε επιτρεπόμενες τάσεις : 60/1400 όπου το 60 μάλλον πήγαινε στο Β160 σκυρόδεμα και το 1400 στον χάλυβα.

 

Μην ρισκάρεις να ανέβεις κατηγορία κατά τη γνώμη μου. Αν βρω κάτι άλλο θα σου πω.

¨

΄Ετσι ακριβώς είναι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.