Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προϋποθέσεις για χρήση συντελεστή οικογενειακής στέγης


anka

Recommended Posts

1. Τα 120 τμ αποτελούν το εμβαδόν, που ορίζεται ως στεγαστική ανάγκη, για να ζήσει η τετραμελής οικογένεια. Εάν στο οικόπεδο ή την κατοικία που έχει, μπορεί να ανεγερθεί, με τους ισχύοντες ΟΔ, κατοικία 120 έως 240 τμ, δεν παρέχεται άδεια οικογ. στέγης.

 

2. Μπορεί είτε ο ένας είτε και οι δύο να ζητήσουν την άδεια προκειμένου να χρησιμοποιήσουν την ευεργετική διάταξη για να φτάσουν τα 120 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έθεσα με ακρίβεια το πρώτο ερώτημα μου!

 

Τα 120 τμ μπαίνουν σαν περιορισμό στην υπάρχουσα κατοικία, ότι δλδ πρέπει να έχεις ενα σπίτι με ΗΔΗ συνολική δομημενη επιφάνεια 120τμ???

 

 

Που χρησιμεύει αυτή η ελάχιστη τιμη? Την μέγιστη καταλαβαίνω, αλλά την ελάχιστη δν καταλαβαίνω την χρηστική της σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Μα .. απάντησα ήδη ότι, τα 120 τμ είναι το εμβαδόν, που ορίζεται ως στεγαστική ανάγκη, για να ζήσει η τετραμελής οικογένεια.Εάν υπάρχει ήδη κατοικία με 120 τμ ή ανεγείρεται με 120 τμ με τους ΟΔ της περιοχής, δεν εγκρίνεται οικογενειακή στέγη.

 

Ο θεσμός της οικογενειακής στέγης δεν εφαρμόστηκε για να μπορούν να κατασκευάζονται μεγαλύτερα σπίτια ή διαμερίσματα αλλά γιανα μπορούν να στεγαστούν πολυμελείς οικογένειες, σε περιπτώσεις που οι ΟΔ της περιοχής δεν επαρκούν για ένα κατάλληλο, σύμφωνα με τα κριτήρια του θεσμού, διαμέρισμα ή κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με την απάντηση σου αναιρούνται όλες μου οι σκέψεις!!!

 

Άρα για να καταλάβω ο νόμος επι της ουσίας σου λέει πως για να μπορείς να εφαρμόσεις την διάταξη πρέπει η

 

δομημένη επιφάνεια< max[Ν(μέλη οικογενειας)*30>=80 τμ]

 

Αν δν ισχύει η παραπάτω σχέση δεν μπορείς να την εφαρμόσεις!!!

 

Μετά όμως με ποια λογική σου δίνει το δικαιώμα να προσθέσεις άλλα 120 τμ!!??

 

Εν τέλει αν ισχύει αυτό που λες ο πελάτης μου δεν την δικαιούται καθώς έχει 2 ορόφους με κάτοψη 69τμ!!Άρα θα πρέπει να βάλει μπρος το 3 παιδί!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά οι υπουργικές αποφάσεις. όπως τροποποιήθηκαν.

2. Τα 120 τμ και τα 240 τμ αποτελούν το κατώτερο και το ανώτερο εμβαδόν κατοικίας για την εφαρμογή του θεσμού, ανεξάρτητα από τον αριθμό των μελών της οικογένειας.

3. Σε όλη την Ελλάδα ισχύουν διαφορετικοί σδ από 0,6 έως 2,χχ. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν, εάν ίσχυε η σκέψη σου, δηλαδή να προσφέρονται 120 τμ σε κάθε οικογένεια με 4 μέλη; Και πως θα αντιμετώπιζαν το πρόβλημα οι οικογένειες με 9, 10 ή και περισσότερα μέλη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αγαπητοί συνάδελφοι,

διάβασα με προσοχή τα posts που αφορούν στο θέμα της οικογενειακής στέγης και δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάποια απάντηση για το θέμα που με απασχολεί.

Παραθέτω τα δεδομένα όσο πιο σύντομα μπορώ:

Ο πατέρας της οικογένειας έβγαλε οικ. άδεια για οικογενειακή στέγη το '89 και δήλωσε έξι (6) προστατευόμενα μέλη (γονείς-ο ίδιος με τη σύζυγο και τα δύο παιδιά τους).Άρα είχε δικαίωμα δόμησης 180τ.μ.

Όμως η άδεια που έβγαλε ήταν για έναν όροφο με πρόβλεψη για 2ο και έχτισε τα 113,60τ.μ. Ήτοι υπόλοιπο 66,40τ.μ.

Σήμερα, ο υιός θέλει να εκτελέσει την προσθήκη καθ'ύψος και μάλιστα έχοντας ένα παιδί του είπε ένας συνάδελφος ότι δικαιούται άλλα 30τ.μ. Σε ερώτηση μου στην Πολεοδομία Α μου είπαν ότι χτίζω 66,40+30τ.μ.=96,40τ.μ. Στην Πολεοδομία Β μου είπαν ότι δεν δικαιούμαι καν να χτίσω τα υπόλοιπα 66,40τ.μ. γιατί ο υιός έχει πάψει να είναι προστατευόμενο μέλος.

Σ'αυτήν την περίπτωση ο πατέρας δεν μπορεί να εξαντλήσει τουλάχιστον τα μέτρα που δικαιούται από τότε? Η νέα αίτηση για άδεια δόμησης θα γίνει από τον πατέρα ή από τον υιό?

Είναι λίγο μπέρδεμα η περίπτωση και πραγματικά θα με βοηθούσαν πολύ οι απόψεις σας.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αν υπαρχουν οι προυποθεσεις, συνεχιζει να ισχυει με το ΝΟΚ η χρηση της οικογενειακης στεγης;

Edited by krank
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Γιατί να μην ισχύει η Οικογενειακή Στέγη τώρα με τον ΝΟΚ? Πιστεύω πως ισχύει.

 

Ερώτηση: Μπορώ να χρησιμοποιήσω τις ευεργετικές διατάξεις για οικογενειακή στέγη για να κάνω νομιμοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ΟΧΙ

και αυτό επειδή γνωρίζω ότι η "οικογενειακή στέγη" αποτελεί μια παρέκκλιση του γενικού κανόνα

Οι παρεκκλίσεις όμως προβλέπεται από κάποια εγκύκλιο "να προεγκρίνονται" και όχι να έπονται

 

(είχα μια περίπτωση κάπου στα 1990

είχα αυθαίρετο στα 5μ από όριο, σε βιοτεχνικό χώρο που λειτουργούσε ήδη μια 5/ετία

Βάσει της νομ/σίας εκτός σχεδίου, με την προϋπόθεση αυτή -της 5/ετούς λειτουργίας της- μπορούσα να ανεγείρω κτίσμα και στα 5μ αντί των από τα όρια

Έκανα ερώτημα και η απάντηση ήταν περίπου αυτή)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις γραπτή απάντηση ή προφορική? Αν είναι γραπτή και δεν έχεις πρόβλημα, μπορείς να μου την στείλεις?

 

Η άδεια νομιμοποίησης είναι μια ¨ειδική¨ διαδικασία που σου επιτρέπει να κάνεις κάποια πράγματα μεταγενέστερα από ότι θα έπρεπε. Οπότε θεωρώ, πως αν συντρέχουν οι λόγοι για Οικ. Στέγη, μπορείς. Ψάχνω να βρω, όμως, αν κάπου λέει ότι, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.