Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προϋποθέσεις για χρήση συντελεστή οικογενειακής στέγης


anka

Recommended Posts

Θα ηθελα να μαθω ποιες ειναι οι προυποθεσεις που πρεπει να πληρουνται για την χρηση του συντελεστη οικογενειακης στεγης.

Ευχαριστω πολυ!!!

 

Παρακαλώ πολύ για ανάγνωση των Κανόνων Συμμετοχής και άμεση συμμόρφωση. Ευχαριστώ ss_sk.

Για την μετατροπή από κεφαλαία σε πεζά, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα σας....

ειμαι καινουριο μέλος και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε αυτό που θέλω να ρωτήσω....

υπάρχει ένα οικόπεδο στη κηφισιά θεσσαλονίκης 145τ.μ και θελω να ρωτήσω αν μπορούμε κα χτίσουμε με οικογενειακή στέγη....

ο συντελεστής δόμησης ειναι 0,8, μικρός.

γι αυτο και θέλω να ρωτησω αν γινεται με την οικογενειακη στέγη....

ειμαστε δυο οικογενειες...

τέσσερα μέλη δηλαδη.....

ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν εχω κανει κατι λαθος......

ειμαι καινουριο μελος.......:)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας....

ειμαι καινουριο μέλος και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε αυτό που θέλω να ρωτήσω....

υπάρχει ένα οικόπεδο στη κηφισιά θεσσαλονίκης 145τ.μ και θελω να ρωτήσω αν μπορούμε κα χτίσουμε με οικογενειακή στέγη....

ο συντελεστής δόμησης ειναι 0,8, μικρός.

γι αυτο και θέλω να ρωτησω αν γινεται με την οικογενειακη στέγη....

ειμαστε δυο οικογενειες...

τέσσερα μέλη δηλαδη.....

ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν εχω κανει κατι λαθος......

ειμαι καινουριο μελος.......:)

 

αν διαβασατε, διευκρινησα την περιοχη.

η νομοθεσια της οικογενειακης στεγης, ισχυει σε ολες τις περιχες η εχει περιορισμο?

 

Μαλλον εχετε γενικες γνωσεις επανω στο στγκεκριμενο θεμα και οχι ειδικες κυρια μου.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βασιλική όπως το πιάνω εγώ το θέμα.

 

Κταρχήν οι δύο οικογένειες θα πρέπει να είναι συγγενείς Α΄βαθμού ή συνοικοπεδούχοι. ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕ.

 

Επειτα οι όροι δόμησης για οικογενειακή στέγη σου δίνουν για κάθε άτομο 30 μέτρα δηλδ. 30χ4=120

με τους όρους δόμησης της περιοχής (που δεν θα σε ταλαιπωρήσει και να βγεί η άδεια) το οικόπεδο έχτιζε 145χ0,8=116 μέτρα. Συνεπώς το κέρδος είναι μικρό, δεν σε συμφέρει η έξτρα ταλαιπωρία για να χτιστεί η οικογενειακή στέγη.

Το παρατράγουδο αλλάζει - αν τα μέλη είναι περισσότερα - οι 2 οικογένειες που λές συνοικοπεδούχοι και/ή με περισσότερα μέλη πχ μινιμουμ 3 οι κάθε οικογένεια. και και χμμμμμ

 

Ψάξου επίσης με τους όρους δόμησης των χαμηλών κτιρίων. Σημ: Χρειάζεσαι έμπειρό μηχανικό κατά προτίμηση αρχιτέκτονα - και ο πολιτικός μηχ. θα σε βοηθήσει εφόσον ξέρει τις διατάξεις αλλά ο αρχιτέκτονας θα σου κάνει πιο λειτουργικό το σπίτι εφόσον τα τετραγωνικά είναι λίγα για να μην τα χάσεις, επίσης και πιο βοιοτικό και αισθητικά καλύτερο και ΜΗΝ ΤΟ ψαχνεις - ο έμπειρος δεν είναι απαραίτητο να είναι παππούς, μπορεί και νέος εφόσον ξέρει τις σχετικές νομοθεσίες.

 

Ευχαριστώ και τα παιδιά που δημοσίευσαν τις παραπάνω νομοθεσίες γιατί δεν τις ήξερα (Thanx Jbodas ) και φυσικά εμένα. Σ ευχαριστώ Βασιλική :)

Τι κρίμα που δεν μένω Θεσσαλονίκη.

 

Χάρης72 Αθήνα.

Αρχιτέκτονας μηχ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχιν ευχαριστω για την αμεση απαντηση

παρελλειψα να διευκρινησω οτι στην μια οικογενεια υπαρχουν και δυο παιδια και ισως στο οικοπεδο προσθεσουμε και τους γονεις της μιας οικογενειας, οποτε αμεσως τα ατομα γινονται

8.

το προβλημα μου δεν ειναι ομως αυτο, αλλα το αν εφαρμοζεται η νομοθεσια της οικογενειακης στεγης σε ολες της περιοχες της θεσσαλονικης, συγκεκριμενα που ειμαι

η βασικη μου απορια ηταν αν υπαρχει περιορισμος στην εφαρμογη.

ευχαριστω

 

**********************

 

και ναι οι δικαιουχοι ειναι συγγενεις Α' βαθμου

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχουν περιορισμοί

 

 

κι αν η αρμόδια τοπική επιτροπή πεί "οτι γίνετε οικογενειακή στέγη" η Νομαρχιακή μπορεί να το κόψει αν "εξαιρείται της διάταξης η περιοχή λόγω περιοχής, πολεοδομικών ή αρχιτεκτονικών λόγων". Η΄και η ίδια η περιοχή μπορεί να εξαιρείται, νομίζω η συνέχεια που θα μπορούσε να έχει το εν λόγω θέμα εμπίπτει σε αρχιτέκτονα μηχανικό που θα διερευνήσει παραπάνω τους όρους δόμησης της περιοχής.

Τα καλά νέα είναι ότι αν οι 2 οικογένειες είναι συνοικοπεδούχοι τα μέτρα για ανάπτυξη κατοικίας μπορούν να φτάσουν τα 240....... αλλά και πάλι υπάρχουν προϋποθέσεις οπότε όπως σου είπα σε μηχανικό!

###

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα,

 

παρακαλώ για τα φώτα σας

Η διάταξη για άδεια οικογενειακής στέγης ( άρθρο 41 ν. 1337/1983 ) εφαρμόζεται και στα εκτός σχεδίου αγροτεμάχια ?

 

Eυχαριστώ προκαταβολικώς

 

Κατερίνα:)

Link to comment
Share on other sites

Το αρθρο 4 γράφει:

 

4. Οι διατάξεις του άρθρου αυτού εφαρμόζονται στα ήδη εγκεκριμένα σχέδια πόλεων, στους οικισμούς προ του 1923 και στις επεκτάσεις του νόμου αυτού.

 

Άρα κατά την γνώμη μου δεν εφαρμόζεται...αλλά δεν μου έχει τύχει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας Συνάδελφοι,

Για το θέμα της οικογενειακής στέγης σας ανεβάζω τις διατάξεις για να ενημερωθείτε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.