Jump to content
anka

Προϋποθέσεις για χρήση συντελεστή οικογενειακής στέγης

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα πάνω από μία "ευνοϊκές διατάξεις". Άρα θα χρησιμοποιήσεις αυστηρά ότι έξτρα επιτρέπει η διάταξη περί οικογενειακής στέγης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό. Που το λέει ότι χτίζουμε ανάλογα τον αριθμό των ατόμων και όχι ανάλογα του ΣΔ δηλαδή αν μια οικογένεια των 7 ατόμων πουλήσει κάποια στιγμή το σπίτι της και η αγοράστρια οικογένεια έχει 4 άτομα της γκρεμίζουν το μισό ή θεωρείται αυθαίρετο. :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Δεν το έχω ξανακούσει δεν νομίζω να ισχύει. :roll:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει διάταξη (οικογενειακή στέγη) που επιτρέπει να πραγματοποιείται δόμηση διαφορετική από αυτή που προκύπτει από τον Σ.Δ και συγκεκριμένα 30τ.μ. για κάθε μέλος της οικογένειας. Ισχύει όταν τα άτομα που πρόκειται να διαμείνουν ανήκουν στην ίδια οικογένεια (γονείς, παιδιά, παππούδες), δεν έχουν άλλη ακίνητη περιουσία στο δήμο και είναι μόνιμοι κάτοικοι της περιοχής. Στην αρχική διάταξη όμως δεν υπήρχε δικαίωμα υπέρβασης του επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής. Είχα ακούσει ότι βγήκε - σχετικά πρόσφατα - κάποια εγκύκλιος που κατοχυρώνει ταυτόχρονα και πρόσθετο ύψος. Έχει ακούσει κάποιος κάτι και αν ναι γνωρίζει τον αριθμό της εγκυκλίου;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ν-1337/83 Αρθρο 41 Οικογενειακή στέγη

 

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Βλέπε άρθρο 265 του κωδικοποιητικού διατάγματος από 14.7.99 ΦΕΚ Δ 580/27.7.99.

 

1. Στις περιπτώσεις οικοδομήσιμων οικοπέδων μπορεί, ύστερα από απόφαση της αρμοδίας Αρχιτεκτονικής Επιτροπής, να εγκρίνεται, κατά παρέκκλιση από τους όρους και περιορισμούς δόμησης της περιοχής, η χορήγηση ειδικής άδειας (άδεια οικογενιακής στέγης) αποκλειστικά για την κατασκευή κύριας κατοικίας του κυρίου του οικοπέδου, ανιόντων μέχρι 1ου βαθμού αυτού και της συζύγου του και κατιόντων του, εφόσον όλοι αυτοί κατοικούν μόνιμα στην πόλη ή τον οικισμό και δεν έχουν σ` αυτόν άλλο οικοδομήσιμο οικόπεδο.

2. Η συνολική επιφάνεια των κτισμάτων του άρθρου αυτού δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 240 μ2 και το κτίσμα δεν μπορεί να υπερβαίνει τους τρεις ορόφους ή να γίνεται υπέρβαση του ποσοστού κάλυψης που ισχύει στην περιοχή. Σε κάθε περίπτωση η συνολική δομούμενη επιφάνεια δε μπορεί να αντιστοιχεί σε συντελεστή δόμησης μεγαλύτερο του 2,40.

3. Η Αρχιτεκτονική Επιτροπή στις περιπτώσεις του άρθρου αυτού μπορεί να μη εξαντλήσει το όριο των 240 μ2 της προηγούμενης παραγράφου ή τον αριθμό ορόφων και γενικά μπορεί να διαμορφώσει, κατά τον προσφορότερο δυνατό τρόπο σε κάθε συγκεκριμένη περίπτωση την τοποθέτηση του κτίριου και τους όγκους του, την εμφάνιση του και γενικά την εναρμόνισή του προς το άμεσο περιβάλλον, επιβάλλοντας κάθε απαιτούμενο κατά την κρίση της σχετικό περιορισμό.

4. Οι διατάξεις του άρθρου αυτού εφαρμόζονται στα ήδη εκγεκριμένα σχέδια πόλεων, στους οικισμούς προ του 1923 και στις επεκτάσεις του νόμου αυτού.

5. Η κρίση σε κάθε συγκεκριμένη περίπτωση για την πλήρωση των προϋποθέσεων χαρακτηρισμού της οικογενειακής στέγης κατά την παρ.1 του άρθρου αυτού ανήκει στην Αρχή που χορηγεί την οικοδομική άδεια.

6. Με απόφαση του Υπουργού Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος μπορεί να κανονισθεί κάθε συμπληρωματικός όρος των προϋποθέσεων χαρακτηρισμού της οικογενειακής στέγης, κάθε λεπτομέρεια σχετιζόμενη στη διαδικασία εφαρμογής του άρθρου αυτού.

7. Εάν μέσα σε μια πενταετία από την έκδοση της άδειας σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού γίνουν μεταβιβάσεις εν ζωή του ακινήτου ή μέρους αυτού που καλύπτουν τον επιπλέον συντελεστή, εφαρμόζονται υποχρεωτικά και ανάλογα οι διατάξεις του άρθρου 3 του 880/1979. Με Π.Δ/γμα που εκδίδεται με πρόταση του Υπουργού Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος μπορεί να καθορίζεται κάθε λεπτομέρεια για την εφαρμογή του άρθρου αυτού.

 

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Για τη χορήγηση άδειας οικογενειακής στέγης κατά το άρθρο 41 του Ν. 1337/1983, ορίζονται συμπληρωματικά από την Υ.Α. Γ.622/61 (Χωροταξίας) της 11/13.1.84.

 

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Με την υπ`αριθμ.30441 απόφ.ΥΠΕΧΩΔΕ της 8.4./8.5.92 (ΦΕΚ Β`304) ορίστηκε ότι οι διατάξεις του άρθρου 41 του Ν.1337/83 για την οικογενειακή στέγη, δεν έχουν εφαρμογή στις περιοχές δεύτερης κατοικίας.

 

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Το Π.Δ. της 30.9/20.11.91 (Δ` 852), περί εγκρίσεως πολεοδομικής μελέτης του οικισμού Θήρας (Φηρών) της κοινότητας Θήρας (Ν.Κυκλάδων), ορίζει στο άρθρο του 7, ότι δεν έχουν ισχύσει οι διατάξεις των άρθρων 9, 14 και 16 του ΓΟΚ 1985 καθώς και του άρθρου 41 του Ν. 1337/1983.

 

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Βλέπε ΠΔ 27-3-84 για τις συνέπειες μεταβίβασης ακινήτου αναγερθέντος με άδεια οικογενειακής στέγης.

 

***ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Βλέπε άρθρο 265 του κωδικοποιητικού διατάγματος από 14.7.99 ΦΕΚ Δ 580/27.7.99.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

για δες και αυτο....

 

Αποφ-622/61/84 Εγκ-61/84 Ε-61/84 (ΦΕΚ-9/Β/13-1-84)

ΑΡΘΡΟΝ-2.

Η Επιτροπή Ενασκήσεως Αρχιτεκτονικού Ελέγχου (ΕΕΑΕ) του Νομού προκειμένου να αποφασίσει για τη χορήγηση άδειας οικογενειακης στέγης λαμβάνει υπόψει της και τα εξής:

 

1. Εκτός από τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις, τους όρους δόμησης της περιοχής και τα ειδικά ανά περίπτωση πολεοδομικά και περιβαλλοντικά κριτήρια.

 

2. Για περιπτώσεις που ζητείται υπέρβαση του αριθμού ορόφων της περιοχής, εκτιμάται το τυχόν ειδικό καθεστώς και ο διαμορφωμένος ή προβλεπόμενος χαρακτήρας του οικισμού (παραδοσιακός, παραθεριστικός, τουριστικός, με ειδικούς όρους δόμησης), καθώς και θέσεις του οικισμού με ιδιαίτερο πολεοδομικό, αισθητικό, αρχαιολογικό ή άλλο ενδιαφέρον.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΨΟΓΑ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειλικρινα παντως... πιστευω πως πρεπει να εχεις καποιο πολυ δυνατο βισμα για να μπορεσεις να περασεις μεσα απο αυτό το παραθυρακι.

γιατι οπως διαβασες... απλα γινεται εκτιμηση της δυνατοτητας που σου παρεχει ο νομος.

θα μπορουσες να μας κρατας ενημερους για την εξελιξη της υποθεσης?

 

και σου δινω την αποφαση

 

Οι διαδοχικές δημοσιεύσεις απαγορεύονται

acnt

1_539.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποια η ισχύουσα νομοθεσία για οικογενειακή στέγη ; Μπορεί να την παραθέσει κάποιος ; Μπορούμε να την εφαρμόσουμε για προσθήκη σε υπάρχον κτίσμα ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

(Αρθ-41 Ν-1337/83)

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΣΤΕΓΗ

1. Στις περιπτώσεις οικοδομήσιμων οικοπέδων μπορεί, ύστερα από απόφαση της αρμόδιας ΕΠΑΕ, να εγκρίνεται, κατά παρέκκλιση από τους όρους και περιορισμούς δόμησης της περιοχής, η χορήγηση ειδικής άδειας (άδεια οικογενειακής στέγης) αποκλειστικά για την κατασκευή κύριας κατοικίας του κυρίου του οικοπέδου, ανιόντων μέχρι 1ου βαθμού αυτού και της συζύγου του και κατιόντων του, εφόσον όλοι αυτοί κατοικούν μόνιμα στην πόλη ή τον οικισμό και δεν έχουν σ' αυτόν άλλο οικοδομήσιμο οικόπεδο.

2. Η συνολική επιφάνεια των κτισμάτων του άρθρου αυτού δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 240 τμ και το κτίσμα δεν μπορεί να υπερβαίνει τους τρεις ορόφους ή να γίνεται υπέρβαση του ποσοστού κάλυψης που ισχύει στην περιοχή. Σε κάθε περίπτωση η συνολική δομούμενη επιφάνεια δεν μπορεί να αντιστοιχεί σε συντελεστή δόμησης μεγαλύτερο του 2,4.

3. Η ΕΠΑΕ στις περιπτώσεις του άρθρου αυτού μπορεί να μην εξαντλήσει το όριο των 240 τμ της προηγούμενης παραγράφου ή τον αριθμό ορόφων και γενικά μπορεί να διαμορφώσει, κατά τον προσφορότερο δυνατό τρόπο σε κάθε συγκεκριμένη περίπτωση, την τοποθέτηση του κτιρίου και τους όγκους του, την εμφάνισή του και γενικά την εναρμόνισή του προς το άμεσο περιβάλλον, επιβάλλοντας κάθε απαιτούμενο κατά την κρίση της σχετικό περιορισμό.

4. Οι διατάξεις του άρθρου αυτού εφαρμόζονται στα ήδη εγκεκριμένα σχέδια πόλεων, στους οικισμούς προ του 1923 και στις επεκτάσεις που εγκρίνονται κατ' εφαρμογή των διατάξεων του Κεφ.Α Μέρους ΙΙ.

5. Η κρίση σε κάθε συγκεκριμένη περίπτωση ότι πληρούνται οι προϋποθέσεις χαρακτηρισμού της οικογενειακής στέγης, κατά την παρ.1 του άρθρου αυτού, ανήκει στην αρχή που χορηγεί την οικοδομική άδεια.

6. Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων 'Εργων μπορεί να ρυθμιστεί κάθε συμπληρωματικός όρος των προϋποθέσεων χαρακτηρισμού της οικογενειακής στέγης, κάθε λεπτομέρεια σχετιζόμενη με το θεσμό αυτό και κάθε θέμα που αναφέρεται στη διαδικασία εφαρμογής του άρθρου αυτού.

7. Εάν μέσα σε μία πενταετία από την έκδοση της άδειας σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού γίνουν μεταβιβάσεις εν ζωή του ακινήτου ή μέρους αυτού που καλύπτουν τον επιπλέον συντελεστή, εφαρμόζονται υποχρεωτικά οι διατάξεις του Αρθ-267 κατ' αναλογία.

Με ΠΔ που εκδίδεται με πρόταση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων 'Εργων μπορεί να καθορίζεται κάθε λεπτομέρεια για την εφαρμογή του άρθρου αυτού.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ anka! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.