Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενημέρωση ΤΕΕ σχετικά με την πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του για όσους οφείλουν συνδρομές


Engineer

Recommended Posts

Το ΤΕΕ, προσπαθώντας να ανταπεξέλθει στο τεράστιο κόστος λειτουργίας και συντήρησης των πληροφοριακών συστημάτων του, είναι αναγκασμένο να αναζητήσει τη βοήθεια των Μελών του και των εγγεγραμμένων στο βιβλίο Τεχνικών Επωνυμιών του Τ.Ε.Ε.

Για το σκοπό αυτό καλείσθε να εξοφλείτε εμπρόθεσμα τις οφειλόμενες συνδρομές είτε ηλεκτρονικά (https://portal.tee.gr//tptee/my/pages/) είτε σε ένα από τα ταμεία του ΤΕΕ.

 

Η Διοικούσα Επιτροπή του ΤΕΕ, συνεκτιμώντας την οικονομική κρίση που μαστίζει τον τόπο, αποφάσισε τη λειτουργία από το Νοέμβριο 2015 (on line) συστήματος διακανονισμών για οφειλές συνδρομών, με πάγιες εντολές σε τράπεζες, πιστωτικές κάρτες και στα ταμεία του ΤΕΕ.

 

Μέχρι τότε θα εφαρμόζονται σταδιακά περιορισμοί στη χρήση των πληροφοριακών συστημάτων του ΤΕΕ σε όσους οφείλουν συνδρομές άνω των 15 ετών.

 

Μετά την πλήρη λειτουργία του συστήματος διακανονισμών, οι περιορισμοί θα είναι δυστυχώς αυστηρότεροι και οφειλέτες συνδρομών δεν θα έχουν πρόσβαση στα πληροφοριακά συστήματα εκτός και αν εντάσσονται στο σύστημα διακανονισμού.

 

Πηγή: web.tee.gr

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως έχει γράψει και συνάδελφος σε άλλο νήμα:

2015-15 = 2000.

Δηλαδή υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοι τουλάχιστον 15ετους εμπειρίας

οι οποίοι έζησαν τα παχυλά χρόνια του κλάδου (μιλάω με σιγουριά για τους πμ και τους αμ),

οι οποίοι πιάστηκαν στον χώρο και έβγαλαν λεφτά με τη σέσουλα,

αλλά ποτέ δεν θεώρησαν απαραίτητο να πληρώσουν τα 50€/έτος (ποσό απλά αστείο για εκείνες τις εποχές για έναν ελεύθερο επαγγελματία).

 

Ε δε θα κλάψω για αυτούς...

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνήσω Εφόσον ζούμε σε  μια πολιτεία που έχουμε υποχρεώσεις και δικαιώματα δεν μπορούμε να ζητάμε καλύτερες παροχές και υποχρεώσεις χωρίς να είμαστε συνεπείς στις στοιχειώδεις υποχρεώσεις ακόμα και να είναι άδικες μερικές φορές Ειδικά αν μπορούμε και ακόμα αν αυτό για το οποίο πληρώνουμε δεν είναι ικανοποιητικό σαν υπηρεσία Άλλο διαμαρτυρία , άλλο κοπάνα ...και λούφα 

 

Εγώ προσωπικά οφείλω τέσσερα χρόνια και αυτό γιατί αφού δεν έχω πιστωτική κάρτα  έπρεπε να έρθω Αθήνα για να πληρώσω Και Αθήνα δεν μένω ούτε ένα 24 ώρο , παθαίνω αλλεργία και αρρωσταίνω Με πνίγουν πλέον τα τσιμέντα και από εκεί που δεν ζούσα χωρίς  καυσαέριο , όταν γεννήθηκα και μεγάλωσα εκεί , τώρα θέλω καθαρό αέρα και καθαρούς - αγνούς  ανθρώπους γύρω μου Επομένως δεν μου έφτανε ο χρόνος να πληρώσω και το αμελούσα  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Eνώ εγώ που πήγα να πληρώσω με πιστωτικη κάρτα με βάζεις επιπλέον και το ΝΤΒΑΤΖΗΛΙΚΙ της τράπεζας; βρε άντε πέθανε ΤΕΕ...

 

275ευρώ οφειλή, 282και κάτι ψιλά εφόσον πληρώσω με πιστωτική.

 

Βρε ούστ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά και συμφωνώ ότι θα πρέπει να πληρώνουμε τις συνδρομές. Το ΤΕΕ όμως πως θα αντιδράσει στις αυξήσεις του ΤΣΜΕΔΕ και στην κατάργηση του νόμου με τον οποίο μπορούσαμε να κατέβουμε ασφαλιστικές κατηγορίες; Θα τολμήσει να κλείσει το σύστημα των αυθαιρέτων ως μέσο πίεσης στο κράτος ή τις πιέσεις τις ασκεί μόνο στα μέλη του; 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eνώ εγώ που πήγα να πληρώσω με πιστωτικη κάρτα με βάζεις επιπλέον και το ΝΤΒΑΤΖΗΛΙΚΙ της τράπεζας; βρε άντε πέθανε ΤΕΕ...

 

275ευρώ οφειλή, 282και κάτι ψιλά εφόσον πληρώσω με πιστωτική.

 

Βρε ούστ.

 

Το εξτρα ποσο δεν ειναι για την Τραπεζα.

Ειναι ενα χαρτοσημο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που γράφει το τεε τα μη μέλη του για να τους παίρνει νταβατζηλίκι για κάτι που δεν είναι δικό του .

 

Αν δεν καταλαβαίνεις τι λέω , οι μυστικές λέξεις είναι τεε , τει , υπεκα , 4178 , ετε .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει γράψει και συνάδελφος σε άλλο νήμα:

2015-15 = 2000.

Δηλαδή υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοι τουλάχιστον 15ετους εμπειρίας

οι οποίοι έζησαν τα παχυλά χρόνια του κλάδου (μιλάω με σιγουριά για τους πμ και τους αμ),

οι οποίοι πιάστηκαν στον χώρο και έβγαλαν λεφτά με τη σέσουλα,

αλλά ποτέ δεν θεώρησαν απαραίτητο να πληρώσουν τα 50€/έτος (ποσό απλά αστείο για εκείνες τις εποχές για έναν ελεύθερο επαγγελματία).

 

Ε δε θα κλάψω για αυτούς...

Είμαστε μηχανικοί και τα ξέρουμε όλα μα όοολα!!!! Αν είχες βγάλει ποτέ μία οικοδομική άδεια θα ήξερες ότι η πολεοδομία απαιτεί βεβαίωση εξόφλησης συνδρομών ΤΕΕ και ασφαλίστρων ΤΣΜΕΔΕ για να την εκδώσει άρα αν δεν είχες πληρώσει δεν θα μπορούσες να δουλέψεις με χρέος 15 ετών στο ΤΕΕ. Τι λέτε ρε παιδιά!!!!!!!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.