Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενημέρωση ΤΕΕ σχετικά με την πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του για όσους οφείλουν συνδρομές


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://www.eetem.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=704%3A-qq-&catid=54%3Anews&Itemid=18

 

από όλοοοοο αυτό το χωρίς ουσία κατεβατό, αυτό μου κάνει εντύπωση.....

 

"Οι συνάδελφοι που παρεμποδίζονται να ασκήσουν τις σχετικές επαγγελματικές δραστηριότητες, καλούνται να επικοινωνούν άμεσα με το αρμόδιο Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας και

ειδικότερα με το Γραφείο του Υπουργού κ. Σκουρλέτη στα τηλέφωνα των συνεργατών του: 2106969870, 2106969868 και 2106969876."

 

ΕΛΕΟΣ....!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο. Να δούμε εάν θα αντιδράσουν και πώς τα δικά μας τζιμάνια. (Τη ΕΕΤΕΜ εννοω)

 

Συνάδελφε, δεν είναι θέμα των "δικών" μας τζιμανιών-ΕΕΤΕΜ ή των δικών τους-ΤΕΕ.

 

Το θέμα είναι πως ΔΕΝ έπρεπε να ειναι συνδεδεμένη η πλατφόρμα αυτή με το νταβατζηλίκι αυτό της συνδρομής.

 

Η σελίδα είναι του υπεκά. Το ΤΕΕ πήρε εργολαβία για να τη δημιουργήσει/συντηρήσει. Μείς για ποιο λόγο να πληρώνουμε ;;; μπορεί ένας μηχανικός να δουλέψει χωρίς αυτό;

 

Δηλαδή αν "αυριο" χρεώσουν τη χρήση 500ε το χρόνο θα τα δίνουμε;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eισπράττουν ήδη γι' αυτή το ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ από τους αγαπητούς ιδιοκτήτες. Π.χ. μέσο όρο 20 ευρώ Χ 500.000 δηλώσεις στον 4178 = 10.000.000 ευρώ!!!!! Σε καλή μεριά ......λεβέντες!!!!!

 

Έρχεται όμως και η "πλατφόρμα" για την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου. Αν υποθέσουμε ότι, έχουμε περίπου 8.000.000 ακίνητα σε όλη την ελληνική επικράτεια, τότε με περίπου 20 ευρώ "νέο" ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ (που μάλλον θα θεσπιστεί...) πάμε για περίπου 160.000.000 ευρώ για κάθε πενταετία!!!!! Ρέει το χρήμα ...λέμε!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα ζητάνε και προκαταβολή συνδρομής στο 100%...Κάτι σαν την προκαταβολή φόρου, έτσι να γουστάρουμε... Πω πω, πρέπει να μην παίζει σάλιο στο ΤΕΕ..

Link to comment
Share on other sites

Eισπράττουν ήδη γι' αυτή το ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ από τους αγαπητούς ιδιοκτήτες. Π.χ. μέσο όρο 20 ευρώ Χ 500.000 δηλώσεις στον 4178 = 10.000.000 ευρώ!!!!! Σε καλή μεριά ......λεβέντες!!!!!

 

Έρχεται όμως και η "πλατφόρμα" για την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου. Αν υποθέσουμε ότι, έχουμε περίπου 8.000.000 ακίνητα σε όλη την ελληνική επικράτεια, τότε με περίπου 20 ευρώ "νέο" ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ (που μάλλον θα θεσπιστεί...) πάμε για περίπου 160.000.000 ευρώ για κάθε πενταετία!!!!! Ρέει το χρήμα ...λέμε!!!

Όπως πολύ σωστά λέει ο ΙΑΣΟΝΑΣ το ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ είναι το χρέος του ΥΠΕΚΑ προς το ΤΕΕ, αλλά δεν τους αρκούν... Τόσα καλά παιδιά έχουν βολευτεί εκεί μέσα, πρέπει να πληρωθούν με κάποιο τρόπο.

Το πιο καλό το έχει γράψει ο Julius Caesar στο #14: Παράβολο συνδρομής για να μπαίνω στο σύστημα του 4178;

Θα μπαίνω μέχρις ότου μου το επιτρέπουνε κι αν μου το απαγορεύσουν θα σταματήσω ν' ασχολούμαι.

Το ίδιο έκανα και με τις εξετάσεις για Εν. Επ. Απλά τώρα δεν κάνω ΠΕΑ και νιώθω ξαλαφρωμένος να παρακολουθώ συνέχεια τη νομοθεσία για ΠΕΑ, αυθαίρετα και τοπογραφικά.

Ήθελα να πέσω και καλά που μ' έσπρωξες."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι επανέρχομαι στο συγεκριμένο topic μετά από χρόνια μιας και δεν το βρήκα πουθενά αλλού για να ποστάρω. Από εχθές το πρωί προστέθηκαν και οι επόμενες οφειλές του 2021 και επειδή χρωστούσα τρεις χρονιές με περιόρισαν τον λογαριασμό μου. Χθες τις πλήρωσα τις οφειλές μου το πρωί , τους καλεσα και χθες και σήμερα και μου ανέφεραν ότι το σύστημα θα επανέλθει σήμερα μιας και αναγνωρίστηκαν οι πληρωμές μου . Μου ανέφεραν ότι μέχρι τις τρεις το μεσημέρι θα μπορώ να δουλέψω κανονικά , κάτι που όπως λόγω ενστίκτου περίμενα προφανώς και δεν έγινε? τι μέλει γενέσθαι λοιπόν? 

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς περιόρισαν από τον λογαριασμό σου; Για παράδειγμα δεν μπορούσες να χειριστείς τα αυθαίρετα ή τις αμοιβές; Εγώ δεν έχω ακούσει ως τώρα να συμβαίνει αυτό σε άλλο συνάδερφο!!!

Link to comment
Share on other sites

gamvro Νομίζω ότι τελευταία φορά που δεν είχα πληρώσει 3 έτη, μου είχαν κόψει την πρόσβαση στο σύστημα αμοιβών. Στο σύστημα αυθαιρέτων μπορούσα να μπω.

@FotispalpaΜετά από 1-2 εργάσιμες από την πληρωμή θα σου ξεμπλοκάρουν λογικά το λογαριασμό. Αλήθεια τι ακριβώς σου έχουν μπλοκάρει;

 

Αν θέλετε να κάνετε κάτι σαν διαμαρτυρία σε όλο αυτό που περνάμε, πληρώστε συνδρομές μία φορά στα 3 χρόνια. Όχι ότι θα αλλάξει κάτι, εξάλλου με το ανταποδοτικό τέλος ΤΕΕ έχουν χορτάσει και τα δισέγγονά τους

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.