Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Word - διάφορες απορίες


sundance

Recommended Posts

@terry

Ο αριθμός των λέξεων ενός κειμένου αναγράφεται στη μπάρα κάτω αριστερά. Εάν επιλέξεις μια παράγραφο ή σελίδα ή οποιαδήποτε περιοχή, στην ίδια θέση της μπάρας εμφανίζεται αφενός ο αριθμός των λέξεων της επιλογής αφετέρου ο συνολικός αριθμός λέξεων του κειμένου.

 

@CostasV

Μήπως το αρχείο είναι σε άλλο format και είναι απλά ενσωματωμένο στο Word;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε word. Τελικά έκανα Unprotect document και είχα πρόσβαση στις λέξεις του εντύπου.

Οπότε η ερώτησή μου τώρα είναι : πώς κάνω τα τετραγωνάκια μέσα στο αποία αν κάνεις κλικ εμφανίζεται το Χ και αν ξανακάνεις κλικ διαγράφεται το Χ ;

Να προσθέσω επίσης ότι όπως είναι τώρα το κείμενο, δηλαδή uprotected, η λειτουργία αυτή με τα τετραγωνάκια και το Χ, δεν είναι ενεργή.

 

edit. Το βρήκα! : Insert a drop-down list, check box, or other items in a form

Link to comment
Share on other sites

Ξανακλειδώνεις τις φόρμες στο έγγραφο . Διαφορετικά δεν ...

 

Θυμάμαι τότε που έφτιαχνα κάτι παρόμοια , κρατούσα δύο εκδόσεις του εγγράφου διότι είναι χρονοβόρο το κλείδωνε-ξεκλείδωνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πώς μπορώ να βάλω το σύμβολο επί τις χιλίοις στο Microsoft Equation;

Σαν αυτό %

Χωρίς να χρειαστεί να το κάνω με κλάσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να το αντιγράψεις και από τον πίνακα χαρακτήρων. Έναρξη-> προγράμματα -> βοηθήματα -> εργαλεία συστήματος-> πίνακας χαρακτήρων. Στον πίνακα χαρακτήρων θα βρεις και τον συνδυασμό πλήκτρων για την απευθείας εισαγωγή του. Στην συγκεκριμένη περίπτωση του ‰ και για Arial γραμματοσειρά ο συνδυασμός είναι Alt+0137 (κρατάς πατημένο το alt και πατάς με τη σειρά τους αριθμούς).

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνω copy από το σώμα κειμένου (όπως έκανα με το ‰) δε το διαβάζει και βάζει ένα ερωτηματικό ?

Αλλά το βρήκα τελικά κατά τύχη μέσα στο microsoft equation στη στήλη με τα σύμβολα για τα σύνολα.

Αν μου πεις τώρα και πώς να περιστρέψω ένα πλαίσιο κειμένου κατά 90 μοίρες, είσαι θεός. Στο word 2010 το κάνει. Στο 2007 όμως δε ξέρω πώς γίνεται. Νομίζω πρέπει να το κάνεις εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις το πλαίσιο θα δεις στην κορυφή ένα πράσινο σημείο ελέγχου. Πλησίασε το mouse και θα δεις ότι ο κέρσορας μετατρέπεται σε σχήμα κατεύθυνσης περιστροφής. Αριστερό κλικ και το περιστρέφεις στην θέση που θέλεις. Με δεξί κλικ πηγαίνεις στην μορφοποίηση σχήματος όπου μπορείς να εισαγάγεις συγκεκριμένες μοίρες περιστροφής (στο "περιστροφή 3-Δ").

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.