Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τ. Πετρόπουλος: Θα επανεξετάσουμε το ασφαλιστικό μηχανικών και δικηγόρων το Νοέμβριο


george68

Recommended Posts

Ωραία λογική.

_@($&_@($@ τους μηχανικούς για να δώσουμε προνοιακή στήριξη στους παλινοστούντες που δεν έχουν δώσει 1 ευρώ στα ταμεία..

 

Ωραίοι ρε

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Στήριξη πρέπει να δίνει το κράτος σε όλους. Είτε είσαι μηχανικός που έχεις πληρώσει όλες τις εισφορές, είτε είσαι μηχανικός που δεν μπόρεσε να πληρώσει τις εισφορές του, είτε είσαι μετανάστης που δεν έχεις πληρώσει ούτε ένα ευρώ.

  • Upvote 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το Νοέμβρη δε θα υπάρχει καν "ταμείο μηχανικών και δικηγόρων" θα υπάρχει μόνο ενοποιημένο ένα ή τρία ταμεία (που θα έχουν πάρει και τα ρέστα από τα αποθεματικά μαζί τους), βλέπε και παρακάτω...

Έγγραφο ΕΤΑΑ προς ΤΕΕ

Επίσης μη χαιρόμαστε με τη μνημονιακή πρόβλεψη για "σύνδεση εισφορών με εισόδημα"

Αν κάνετε έναν κόπο να διαβάσετε τις σελίδες 1020-1021 του Ν.4336/15 (3ο μνημόνιο)

θα δείτε ότι γράφει σαφώς:

"β) τη διεύρυνση και τον εκσυγχρονισμό της βάσης εισφορών και συντάξεων για όλα τα αυτοαπασχολούμενα άτομα, μεταξύ άλλων με μετάβαση από το ονομαστικό στο πραγματικό εισόδημα, υπό τον όρο της τήρησης των κανόνων για τις ελάχιστες απαιτούμενες εισφορές·"

δηλαδή ο παραλογισμός χρέωσης υπέρογκων εισφορών για μηδενικά εισοδήματα θα παραμείνει ανέπαφος

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, συγνωμη, αυτη η "ελπιδα" για τη συνδεση εισφορων με εισοδηματα θα ισχυσει μονο για μεγαλοεισοδηματιες, στους οποιους ευελπιστουν να χρεωσουν μεγαλυτερες εισφορες? 

 

Μη χειροτερα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

υπό τον όρο της τήρησης των κανόνων για τις ελάχιστες απαιτούμενες εισφορές

 

άρα το κλειδί είναι στο τι εννοούν με τις ελάχιστες εισφορές.

 

Πάντως αν είναι ένα ταμείο ή έστω τρία με κοινές εισφορές για όλους τους ασφαλισμένους δεν πιστεύω ότι θα είναι εκτός λογικής η ελάχιστη εισφορά.

 

Μόνο στους μηχανικούς βρίσκουν και τα κάνουν (π.χ. εισφορές 6000 ευρώ το χρόνο κλπ)

 

Οπότε μέσω των άλλων ίσως μειωθούν και οι δικές μας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρισκεις λογικη σε πολλα νομοθετηματα στην Ελλαδα ωστε να εισαι αισιοδοξος πως οι ελαχιστες εισφορες θα ειναι εντος λογικης?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Αντι να επιδιωκουμε την εφαρμογη της μνημονιακης δεσμευσης για συνδεση την εισφορων με το πραγματικο εισοδημα, διεκδικουμε πισω την ασπιρινη μας. Μπραβο

 

Κάτι τέτοιο άκουσα οτι θα γίνει για τον ΟΑΕΕ.

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση που ακόμα οι δημοσιογράφοι αναφέρονται για ασφαλιστικό μηχανικών και δικηγόρων όταν έχουνε πει πολλάκις οτι όλα τα ταμεία θα ενωθούν σε 1 ή σε 3.

 

Ή μάλλον στην κυβέρνηση σκοπεύουν να την σκαπουλάρουν από τις μνημονιακές δεσμεύσεις και να κάνουν άλλα πράγματα.

 

 

Στήριξη πρέπει να δίνει το κράτος σε όλους. Είτε είσαι μηχανικός που έχεις πληρώσει όλες τις εισφορές, είτε είσαι μηχανικός που δεν μπόρεσε να πληρώσει τις εισφορές του, είτε είσαι μετανάστης που δεν έχεις πληρώσει ούτε ένα ευρώ.

 

Πολύ γενικό αυτό που λες. Αν δεν έχεις πληρώσει τίποτα δεν δικαιούσαι να πάρεις τίποτα τουλάχιστον σε μορφή χρήματος. Στον μετανάστη θα μπορούσαν να παρέχουν άλλου είδους στήριξη οχι επίδομα και σύνταξη, π.χ σίτιιση και στέγαση για κάποιο διάστημα, αν θέλει φράγκα να ψάξει να εργαστεί όπως χιλιάδες άλλοι μετανάστες.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνιακό τρικ. Ακυρώνουμε σημερα, να ειμαστε οκ, επανεξετάσουμε αυριο (σιγά μην το κανουμε). Οι άνθρωποι ειναι μετρ των παραμυθιών και της κουτοπονηριας

 

παραμυθια η επαναφορα του αφορολογητου των 12.000, η καταργηση του ΕΝΦΙΑ, η ακυρωση των μνημονιων με ενα αρθρο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παραμυθια η επαναφορα του αφορολογητου των 12.000, η καταργηση του ΕΝΦΙΑ, η ακυρωση των μνημονιων με ενα αρθρο?

 

Ναι παραμύθια, εγώ άκουσα οτι θα κάνουν κάτι άλλο. Θα επανεντάξουν την Κωνσταντοπούλου στο ΣΥΡΙΖΑ και θα πάει να τους κάνει τσαμπουκά σε Ε.Ε και Σόιμπλε. Πληροφορίες από μαξίμου λένε οτι θα χεστούν επάνω τους και θα σκίσουν μόνοι τους τα μνημόνια από φόβο.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν από αρκετά χρόνια σε ρακοσυζήτηση (παρεπιπτόντως οι καλύτερες συζητήσεις συνοδείας ρακής γίνονται) με φίλη όχι αρκετα μεγαλύτερη από εμένα δικηγόρος αριστερών (Σύριζα) πεποιθήσεων του τότε Σύριζα 5% και εγώ κεντρώος γαρ απογοητευμένος από τους πολιτικούς πλέον (θα μου πείς τι πλέον έτσι ήταν πάντα απλά τότε είχαμε αλλά δεν ρωτούσαμε ποιος μας τα δίνε και με τι κόστος -έχω αναθεωρήσει πολλά πράγματα από τότε ) της είχα πεί αν ο Σύριζα και ο Νεοεκλεγής Αλέξης βγεί ποτέ κυβέρνηση να δούμε αν θα αλλάξει πράγματα η θα γίνει τα ίδια σκ@τ@ και μόνο που δεν έγινε ανταλλαγή καρεκλών στο τραπέζι αντι απόψεων.Πριν από δυο μήνες η ίδια δήλωνε απογοητευμένη από τον Αλέξη.Τωρα με όλα αυτά θα λέει καλύτερα να έπινα την ρακή μου και να ρούφαγα το χοχλιό μου.Και όπως έχω ξαναγράψει τα κουκιά δεν βγαίνουν πως να το κάνουμε δλδ με το ζόρι να βγούν??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.