Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Ερώτηση

 

Είναι γνωστό ότι μπορεί να κάνει μυκητοειδής πλάκες, κοιτοστρώσεις, με πεπερασμένα ? Θέλω να πω υπάρχει κάτι τέτοιο να γίνει για το μέλλον ?

Γιατί όσο καλή να είναι η προσομείωση με ράβδους στους πυρήνες πάντα θα έχεις αποκλίσεις με τα πεπερασμένα για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 541
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tελικά ,το έχει δουλέψει κανένας;

H τιμή του είναι πολύ καλή ,ιδίως για νέους μηχανικούς και το interface φαίνεται φιλικό.

Πεπερασμένα προς το παρόν δεν έχει , η θεμελίωση γίνεται με Πέδιλα, Συνδετήριες δοκούς, Πεδιλοδοκούς, Τοιχώματα υπογείου.

http://library.tee.gr/digital/m2368/m2368_morfidis1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να το έχει δουλέψει κανείς τόσο ώστε να σου πει με ασφάλεια αν είναι καλό ή όχι. Μην ξεχνάμε ότι πριν από 1-2 μήνες "βγήκε" στην αγορά. Θα πρέπει να περάσει τουλάχιστον ένας χρόνος για να καταλήξουμε σε συμπέρασμα και ίσως ούτε καν τότε...

 

Αν θες να το δεις από κοντά:

 

http://forums.civiltech.gr/cs/forums/p/747/754.aspx#754

http://www.technologismiki.com/gr/mcat.php?cat=62

 

Με την επιδότηση (ΕΣΠΑ) η τιμή ειναι πολύ δελεαστική, ιδιαίτερα για τους νέους μηχανικους - μέχρι 10 ετη από την απόκτηση του πτυχίου. Μην ξεχνάμε το κόστος υποστήριξης που είναι κάτι παραπάνω από 300 ευρώ ετησίως...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αγόρασα!!! Με μια πρώτη ματιά θα σας πω πως εντυπωσιάστηκα (χρήστης STRAD:mad:). Όσον αφορά την αξιοπιστία του θα πρέπει να λάβεται υπόψη πως είναι από τα λίγα λογισμικά που κουβαλάνε πλούσια βιβλιογραφία αλλά έχουν επίσης επιλύσει τα παραδείγματα του Αβραμίδη. Μόλις το δουλέψω περισσότερο θα πω εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε περιμένουμε με ανυπομονησία την άποψή σου,αν γίνεται και πριν τη λήξη του ΕΣΠΑ:D.Απ ότι γνωρίζω,δεν επιλύει ακόμα γενική κοιτόστρωση,πλάκες διέρειστες-τριέρειστες έχει άλλο τρόπο υπολογισμού?Σαν διατομές υποστηρίζει μεταλλικές αλλά μόνο για ανάλυση?

Θετικά κι αρνητικά γενικώς?

Link to comment
Share on other sites

Θα θέλαμε να ακούσουμε εντυπώσεις από το Ραφ Αλέξανδρε, εκεί που εστιάζουμε είναι:

1)Γενική Κοιτόστρωση?

2)Πλάκες μόνο πρόβολους και τετραέρειστες?

3)Διατομές υποστυλωμάτων ποιές?

4)Ποιότητα σχεδίων ξυλοτύπων?

5)Δυνατότητα εισαγωγής χαρακτηριστικών εδάφους φ,c,κτλ για υπολογισμό οριακής αντοχής π.χ. κατα Terzaghi?

Link to comment
Share on other sites

Γενική κοιτόστρωση μάλλον κοντά στα χριστούγεννα

 

Πλάκες δεν έλεγξα ακόμα. Έμπλεξα με δουλειά και δεν προλαβαίνω να κάτσω να ασχοληθώ με το πρόγραμμα. Πιστεύω από την επόμενη εβδομάδα θα έχω νέα. Τρόπος υπολογισμού Pieper-Martens

 

Διατομές υποστυλωμάτων προς το παρόν τετράγωνες, Γ, σταυρός, πυρήνες ανελκυστήρων (μονοκυψελικοί). Σύντομα υποστυλώματα Λ, δηλαδή Γ χωρίς ορθή γωνία:)

 

Δεικτής εδάφους, επιτρεπόμενη τάση, επιτρεπόμενη τάση σεισμού, ειδικό βάρος, γωνία τριβής, ευπαθές ή όχι έδαφος. Δές αναλυτικά στην ιστοσελίδα της εταιρείας.

 

Διατομές μεταλλικών μόνο για ανάλυση.

 

Η συμπεριφορά τους και το after-sales service είναι εξαιρετικό κατά την άποψή μου. Μου ανέφεραν ακριβώς τι κάνει και τι δεν κάνει. Εκτιμώ πως είναι μια πολύ καλή προσπάθεια στον τομέα αυτόν. Ο σκοπός τους είναι η περαιτέρω εξέλιξη του λογισμικού με πεπερασμένα (στο μέλλον). Εντός του 2009 θα έχουμε κοιτόστρωση και διατομές Λ στα υποστυλώματα. Εντός του 2010 τυχούσα διατομή. Εμένα αυτά με καλύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.