Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Εγώ παρακολούθησα ένα την προηγούμενη εβδομάδα. Είναι χρήσιμη εμπειρία και σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις ερωτήσεις.

 

Όσον αφορά το πρόγραμμα τώρα: μετά από "παίξιμο" αρκετών εβδομάδων μπορώ να πω πως είμαι ευχαριστημένος. Σε σύγκριση με το STRAD οι υπολογισμοί είναι αναλυτικότατοι και τα σχέδιά τους σε πολύ καλό επίπεδο. Σύγκριση της ίδιας κατασκευή με το STRAD και το ΡΑΦ παρατήρησα διαφορές στον έλεγχο περίσφιξης. Το ΡΑΦ έβγαζε ανεπάρκεια ενώ το STRAD... τίποτα! Λίγο "χεράτο" και επιβεβαίωση του ΡΑΦ! Δεν έχω ελέγξει τους υπολογισμού στη θεμελίωση οπότε το αφήνω ασχολίαστο. Στα εντατικά μικρές διαφορές. Το ευχάριστο με το πρόγραμμα είναι πως μου δίνει τα μέγιστα με τα ταυτόχρονα εντατικά, που σημαίνει πως μπορώ πολύ εύκολα να ελέγξω κάποιες διατομές στο ΔΙΑΣΚ το οποίο αγόρασα στο πακέτο. Η κριτική μου είναι στη απουσία μη ορθογωνικών διατομών (όπως μου είπαν θα τα έχει πολύ σύντομα) και στην απουσία ραβδόμορφού στοιχείου (για οποιαδήποτε χρήση-υποστύλωμα, δοκός) με δυνατότητα από το χρήστη εισαγωγής αδρανειακών μεγεθών. Η απουσία κοιτόστρωσης είναι επίσης πρόβλημα για κάποιες μελέτες.

 

Η υποστήριξη πολύ καλή. Σε κάποια πράγματα που είχα απορίες θεωρητικού επιπέδου μου έστειλαν τις δημοσιεύσεις στις οποίες στηρίχθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 541
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι,

 

Η πληροφόρηση στο forum είναι τελικά πολύ γρήγορη! Όπως θα προσέξατε, σε προηγούμενη ανάρτηση, ο ΤΟΛ έχει ξενικήσει τις παρουσιάσεις μέσω του ΡΑΦ μέσω Internet (Webinars). Οι παρουσιάσεις αυτές αρχικά απευθύνονταν σε περιορισμένο αριθμό χρηστών - πελατών μας. Ωστόσο η πληροφορία "ανέβηκε" ήδη στο forum. Λόγω κάποιου τεχνικού προβλήματος στείλαμε το παρακάτω email στους ενδιαφερόμενους, το οποίο οφείλουμε να κοινοποιήσουμε πλέον σε όλους. Σημειώστε ωστόσο ότι ο αριθμός των συμμετεχόντων είναι περιορισμένος για κάθε παρουσίαση. Είναι συνεπώς αυτονόητο ότι οι πελάτες και χρήστες του ΤΟΛ θα γίνονται δεκτοί κατά προτεραιότητα.

 

ΕΠΕΙΓΟΝ:

Λόγω τεχνικού προβλήματος και για λίγες ημέρες, ο δικτυακός τόπος http://tol.webex.com δεν θα είναι διαθέσιμος. Οι προγραμματισμένες παρουσιάσεις του ΡΑΦ θα διεξαχθούν κανονικά, αλλά έχουν αλλάξει οι διευθύνσεις απ’ όπου μπορείτε να κάνετε εγγραφή. Οι σύνδεσμοι για τις παρουσιάσεις στις 8/10/2009 και στις 15/10/2009 είναι:

 

ΡΑΦ Παρουσίαση μέσω web 8/10/2009

 

ΡΑΦ Παρουσίαση μέσω web 15/10/2009

 

Παρακαλούμε όσοι χρήστες έκαναν ήδη εγγραφή, να διαγράψουν τα email επιβεβαίωσης που έλαβαν και να επαναλάβουν τη διαδικασία ξανά, από τα παραπάνω links. Ζητούμε συγνώμη για την όποια αναστάτωση. Το πρόβλημα θα αποκατασταθεί σύντομα ώστε να είναι πλήρως διαθέσιμος ο δικτυακός τόπος http://tol.webex.com.

 

Είμαστε στη διάθεση όλων,

Link to comment
Share on other sites

..... Λίγο "χεράτο" και επιβεβαίωση του ΡΑΦ! ....

 

???Δεν σ έπιασα.Τι εννοείς?

 

 

τα σχέδιά τους σε πολύ καλό επίπεδο....

 

Πως τα κρίνεις σε σχέση με Fespa ,Statics,Stereostatika?

Link to comment
Share on other sites

Ως ΤΟΛ, οφείλουμε να ευχαριστήσουμε όλους τους συναδέλφους που έχουν ενδιαφερθεί και έχουν αφήσει σχόλια και προτάσεις για το ΡΑΦ και για τον ΤΟΛ γενικότερα. Όλες οι παρατηρήσεις και οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες, λαμβάνονται υπ' όψιν και αξιολογούνται από τον ΤΟΛ.

 

Κατά καιρούς έχουν τεθεί πολλά θέματα στο forum ή απευθείας σ’ εμάς, τόσο τεχνικά όσο και θέματα πολιτικής και τιμών. Κρίνουμε σκόπιμο να δώσουμε κάποιες διευκρινήσεις σε ορισμένα από αυτά. Επιπλέον ολόκληρη η ομάδα ανάπτυξης και υποστήριξης του ΤΟΛ, είναι στη διάθεση οποιουδήποτε για κάθε πληροφορία, ενώ και στο δικτυακό μας τόπο http://www.tol.com.gr υπάρχει ήδη άφθονο υλικό, που θα εμπλουτίζεται συνεχώς. Εκεί θα βρείτε επίσης και τον πλήρη τιμοκατάλογο του ΤΟΛ.

 

Το ΡΑΦ και το ΔΙΑΣΚ αποτελούν 100% τεχνογνωσία του ΤΟΛ. Η πολιτική του ΤΟΛ στηρίζεται στην ανάπτυξη λογισμικού με βάση μοντέρνες και κυρίως τεκμηριωμένες υπολογιστικές μεθόδους. Για το σκοπό αυτό η ομάδα ανάπτυξης του ΤΟΛ ενημερώνεται συνεχώς από την Ελληνική και διεθνή βιβλιογραφία, ενώ όπου κρίνεται σκόπιμο ζητείται η συμβουλευτική συνδρομή ειδικών επιστημόνων.

 

Το υπολογιστικό πακέτο και η διαφάνεια αποτελεσμάτων και δεδομένων, είναι το δυνατό σημείο του ΡΑΦ. Συγχρόνως το ΡΑΦ πρωτοπορεί με το μοντέρνο user interface, την αρχιτεκτονική με υπομονάδες σε ένα ενιαίο περιβάλλον εργασίας, με τα συνεχώς ορατά φύλλα ιδιοτήτων και την απουσία επάλληλων διαλόγων, με την εκτέλεση ελέγχων επάρκειας αντοχής των δομικών στοιχείων, με τον τρόπο που λειτουργεί γενικότερα.

 

Η ανάπτυξη του ΡΑΦ είναι συνεχής και εντατική. Ήδη μετά την αρχική παρουσίαση του προγράμματος, έχουν ενσωματωθεί τόσο οι διατομές Λ (L με γωνία σκελών διάφορη των 90° αλλά και Τ με γωνία σκελών διάφορη των 90°), ενώ γίνονται σκέψεις και για την ένταξη νέας υπομονάδας, που θα ελέγχει την επάρκεια αντοχής διατομών τυχούσας μορφής και όπλισης, με οπές ή / και μανδύες ενίσχυσης (που ήδη υπάρχουν και λειτουργούν πλήρως στο ΔΙΑΣΚ). Μέλη στα οποία ο χρήστης θα δίνει τα αδρανειακά μεγέθη της επιλογής του χωρίς να είναι αυτά δεσμευμένα με κάποιας μορφής διατομή, θα ενσωματωθούν στην επόμενη έκδοση. Η γενική κοιτόστρωση, ήδη αντιμετωπίζεται με πρωτοποριακό τρόπο και πρόκειται να ενσωματωθεί στο ΡΑΦ σύντομα.

 

Παλαιοί κανονισμοί όπως του 1954, του 1959 και του 1985 δεν υπάρχουν προς το παρόν στο ΡΑΦ. Οι Ευρωκώδικες θα είναι διαθέσιμοι μέχρι το τέλος του 2009 και σε κάθε περίπτωση προ της επίσιμης εφαρμογής τους. Μεταλλικά, Σύμμικτα και Ενώσεις Μεταλλικών θα ακολουθήσουν.

 

Οφείλουμε επίσης να διευκρινίσουμε ότι οι προσθήκες και ενημερώσεις του ΡΑΦ και των υπομονάδων του, θα δίνονται στους χρήστες, στα πλαίσια των συμβολαίων υποστήριξης κάθε υπομονάδας. Χρήστης π.χ. εντός συμβολαίου τεχνικής υποστήριξης, που έχει τα ΡΑΦ, ΟΣΚ-ΕΚΩΣ, ΚΑΣ και ΟΙΚΑΠ, θα έχει απεριόριστη υποστήριξη τηλεφωνικά ή μέσω internet, δεν θα κληθεί να πληρώσει ξανά για οποιαδήποτε προσθήκη ή επέκταση αυτών των υπομονάδων. Κρίσιμες ενημερώσεις θα είναι διαθέσιμες σε όλους τους χρήστες. Ωστόσο ο Έλεγχος Αντοχής Μεταλλικών Μελών π.χ. θα είναι νέα υπομονάδα, με χαμηλό κόστος, που θα αγοράζει μόνο όποιος τη χρειάζεται. Το ίδιο και κάθε άλλη υπομονάδα.

 

Ο ΤΟΛ, αναγνωρίζοντας τη δύσκολη οικονομική συγκυρία για τον τεχνικό κόσμο, διατηρεί πολύ συντηρητική πολιτική τιμών, προσφέροντας τις υπομονάδες ΚΑΣ και ΟΙΚΑΠ δωρεάν μέχρι το τέλος του 2009 και σημαντικές εκπτώσεις μέχρι 55% σε νέους μηχανικούς (μέχρι και 10ετία από την κτήση πτυχίου!) αλλά και σε κατόχους άλλων προγραμμάτων. Τέλος, με την αγορά του ΡΑΦ, ο ΤΟΛ δίνει δωρεάν 12 μήνες τεχνική υποστήριξη!

 

Αλλά και στον τρόπο παρουσίασης και υποστήριξης ο ΤΟΛ πρωτοπορεί με την διεξαγωγή πλέον, online παρουσιάσεων και διαδραστικών σεμιναρίων. Θεωρούμε ότι αυτός είναι και ο καλύτερος τρόπος γνωριμίας με το πρόγραμμα και ιδιαίτερα με τον νέο τρόπο εκπόνησης στατικών μελετών που προτείνει το ΡΑΦ.

 

Πολλοί χρήστες έχουν ζητήσει μια δοκιμαστική έκδοση. Διάφοροι, συγκυριακοί κυρίως λόγοι, έχουν καθυστερήσει την ολοκλήρωση της δοκιμαστικής έκδοσης, που ωστόσο δουλεύεται και θα είναι πολύ σύντομα διαθέσιμη. Το DEMO θα κάνει ανάλυση και έλεγχο επάρκειας αντοχής και θα βγάζει τεύχος μελέτης και κατασκευαστικά σχέδια για κτίρια μέχρι ένα περιορισμένο πλήθος γραμμικών μελών.

 

Ευχαριστούμε ξανά τους συναδέλφους, μέλη του forum για το ενδιαφέρον τους για το ΡΑΦ.

Ολόκληρη η ομάδα ανάπτυξης του ΤΟΛ είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστούμε πάρα πολύ για την άψογη ενημέρωση και το ενδιαφέρον να απαντήσετε σε κρίσιμα ερωτήματα που έχουν τεθεί μέσα από την κοινότητά μας. Όπως πάντα ενθαρρύνουμε την συμμετοχή των ίδιων των εταιρειών (όχι υπό την μορφή διαφήμισης) μέσα στο υποφόρουμ των λογισμικών ώστε να παίρνουμε υπεύθυνες απαντήσεις από τον φορέα του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Το Demo πάντως από το καλοκαίρι το έχετε αναγγείλει και ακόμα. Προφανώς θα υπάρχουν λόγοι αλλά αν δεν "πιάσεις" στα χέρια σου ένα πρόγραμμα, δουλειά δε γίνεται...

 

Τα webinars των 8 και 15 θα έχουν διαφορετικό περιεχόμενο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

ηθελα και εγώ να πω λίγα λόγια για το ραφ, αφού έχω παρακολουθήσει μια παρουσιάση του πρινλίγο καιρό και διάβασα αρκετά ενημερωτικά φυλάδια γι αυτό.

Νομίζω ότι είναι αρκετά αξιόλογο και το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι ο σωστός τρόπος σκέψης των δημιουργών του.

συγκεκριμένα:

1) είναι το μόνο πρόγραμα (απόσο έχω ακούσει) που κάνει έλεγχο ισοροπίας στους κόμβους μετά την επίλυση... σε πολλά από τα ελληνικά και τα ξένα λογισμικα αστοχεί ο έλεγχος αυτός. (το έχω επιβεβαιωσει παλίοτερα με δοκιμή με το χέρι σε γνωστό λογισμικό της αγοράς).

2) άλλο ένα σημείο που μου άρεσε πολύ είναι ότι ο μηχανικός (χρήστης) πρώτα οπλίζει τις διατομές (σύμφωνα με την κατασκευαστική εμπειρία του) και έπειτα το πρόγραμμα ελέγχει την προτεινόμενη διάταξη.. (φιλοσοφία που θυμίζει μελέτες μεταλλικών π.χ. βάζω κολώνα ΗΕΑ 200 και βρίσκω λόγω αστοχίας).

 

Το μειονέκτιμα είναι ότι δεν χρησιμοποιεί επιφανειακά πεπ. στοιχεία, γεγονός που το καθιστά μη χρήσιμο σε πιο εξειδικευμένες μελέτες, πέραν των συνήθων κτιρίων..

Link to comment
Share on other sites

όταν μίλησα με τον εκπρόσωπο του προγράμματος στην Θεσσαλονίκη μου είπε ότι δουλεύουν και τα πεπερασμένα και τον EC3 για μεταλλικές. Επίσης μου είπε βέβαια ότι το πολύ τέλη Σεπτεμβρίου θα έχει βγει το demo αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

....πρινλίγο καιρό και διάβασα αρκετά ενημερωτικά φυλάδια γι αυτό. .

 

1. Περίεργο νόμιζα ότι τα Ελληνικά προγράμματα συνήθως υπερδιαστασιολογούν

2. Ναι αλλά στα μεταλλικά υπάρχει η βελτιστοποίηση της διατομής

Αξιόλογο φαίνεται αλλά είναι ακόμη στα σπάρχανα.Βέβαια με την τιμή του αξίζει να επενδύσεις πάνω σε αυτό.

 

- Στην ομάδα εξέλιξης είναι και ο Αβραμίδης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.