Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

"1. Περίεργο νόμιζα ότι τα Ελληνικά προγράμματα συνήθως υπερδιαστασιολογούν"

Σ αυτό μάλον δίκιο έχεις, αλλά δεν έχει σχέση με τον έλεγχο ισοροπίας στους κόμβους που ανέφερα, ο οποίος είναι ένας έλεγχος για το εαν εχει γίνει σωστά η αντιστροφή του μητρώου δυσκαμψίας και κατα συνέπεια και η αριθμητική διαδικασία ανάλυσης...

 

δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση ο αβραμίδης πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 543
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι παρουσιάσεις στις 8/10/2009 και στις 15/10/2009 θα έχουν το ίδιο ακριβώς περιεχόμενο: Εκτενής παρουσίαση των δυνατοτήτων του ΡΑΦ.

 

Στη διάθεσή σας,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει κανείς αν αναμένεται να μπει δυνατότητα για

- Μη διαφραγματική λειτουργία

- Επιφανειακά πεπερασμένα

- Διέρειστες, τριέρειστες

- Λοξές πλάκες-δοκούς

 

Επίσης βλέποντας τα video στο site και συγκεκριμένα της θεμελίωσης, δεν αναφέρει πουθενά αν τα ελατήρια εδάφους επηρρεάζουν την ανωδομή ως προς τις ιδιοπεριόδους και τις μετατοπίσεις. Κάποιος χρήστης ξέρει κάτι παραπάνω;

 

- Οι πυρήνες προσομοιώνονται με Π;

- Γραμμικά φορτία σε προβόλους μπαίνουν;

 

Κάτι άλλο...στο site αναφέρει ότι τα συμβόλαια υποστήριξης αφορούν την "δωρεάν διάθεση όλων των αναβαθμίσεων της ίδιας έκδοσης (π.χ. 3.4 σε 3.5)." Δηλαδή αν αλλάξει η έκδοση την αγοράζεις;;;

 

Καλό φαίνεται...αλλά επίσης μου φαίνεται ότι κρύβει πολλές αδυναμίες που δεν μου παιρνούν τώρα από το μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν αναμένεται να μπει δυνατότητα για

- Μη διαφραγματική λειτουργία

- Επιφανειακά πεπερασμένα

- Διέρειστες, τριέρειστες

- Λοξές πλάκες-δοκούς

 

-Υπάρχει ήδη

-Δεν είναι στα άμεσα σχέδια της εταιρείας, δουλεύουν τους Ευρωκώδικες

-Παίρνει

-Μπορείς να βάλεις.

 

Επίσης βλέποντας τα video στο site και συγκεκριμένα της θεμελίωσης, δεν αναφέρει πουθενά αν τα ελατήρια εδάφους επηρρεάζουν την ανωδομή ως προς τις ιδιοπεριόδους και τις μετατοπίσεις. Κάποιος χρήστης ξέρει κάτι παραπάνω;

 

δεν το ρώτησα

 

- Οι πυρήνες προσομοιώνονται με Π;

- Γραμμικά φορτία σε προβόλους μπαίνουν;

 

-Toποθετούνται σαν να είναι Π και η προσομοίωση γίνεται αυτόματα σε 3 γραμμικά μέλη με τους ανάλογους συνδέσμους δυσκαμψίας.

-Ναι

 

Κάτι άλλο...στο site αναφέρει ότι τα συμβόλαια υποστήριξης αφορούν την "δωρεάν διάθεση όλων των αναβαθμίσεων της ίδιας έκδοσης (π.χ. 3.4 σε 3.5)." Δηλαδή αν αλλάξει η έκδοση την αγοράζεις;;;

 

Καλό φαίνεται...αλλά επίσης μου φαίνεται ότι κρύβει πολλές αδυναμίες που δεν μου παιρνούν τώρα από το μυαλό.

 

Αυτά δεν τα ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησα τα βίντεο και έχω κάτι απορίες σχετικά με πλάκες και προβόλους (ως νέος μηχανικός). Πρώτων για πλάκες λέει ότι αν έχουμε πλάκες με κορυφές-πλευρές πάνω από τέσσερα κατά την εισαγωγή της πλακάς πρέπει να επιλέξουμε μονό τις τέσσερεις κορυφές έτσι ώστε να σχηματίζεται όσο το δυνατόν ιδανικό τετράπλευρο. Με αυτό το τρόπο δεν χάνει κάπως το πρόγραμμα στην προσημείωση κατά την εισαγωγή των πλακών?(ως νέος μηχανικός δεν μπορώ να το πιάσω). Μελλοντικά ο τρόπος εισαγωγής πλακών θα βελτιωθεί? (πχ να εισάγονται όπως στα stereostatika-strad αυτόματα ή όπως στο fespa τουλάχιστον) .

Επίσης οι πρόβολοι που εισάγονται στο πρόγραμμα είναι απολύτως τετράπλευρες και τετράγωνες. Αν έχουμε προβόλους διαφορετικής μορφής τι γίνεται? Τι παραδοχές κάνουμε ? θα τις δεχτεί η πολεοδομία? Στις προσμετρήσεις οπλισμού δεν θα έχουμε απόκλιση ? Μόλις μεταφερθεί ο ξυλότυπος στο σχεδιαστικό πρόγραμμα πρέπει να σχεδιαστούν με το χέρι οι διαφορές στο σχήμα στους προβόλους με υφιστάμενο τρόπο εισαγωγής τους. Μελλοντικά θα βελτιωθεί ο τρόπος εισαγωγής των προβόλων? (θα δέχεται προβόλους διαφορετικής μορφής??)

Ενισχυμένη ζώνη στους πλάκες μπορούμε να εισάγουμε? Και πως?

Για μυκητοειδές πρέπει να περιμένουμε τα πεπερασμένα?

Και μια τελευταία απορία...στα βίντεο λέει ότι “ο βασικός τοπικός άξονας της πλάκας τίθεται παράλληλα στο πρώτο και δεύτερο κόμβο καθώς εισάγουμε την πλάκα και ο δευτερεύον τοπικός άξονας τίθεται κάθετα στον βασικό”...και ότι “οι τοπικοί άξονες είναι σημαντικοί διότι οι έλεγχοι αντοχής ανοιγμάτων καθώς και οπλισμοί τοποθετούνται παράλληλα σε αυτούς” ...Δηλαδή ο χρήστης του προγράμματος καθορίζει τους άξονες της πλάκας άρα και τις διευθύνσεις οπλισμών ανοιγμάτων (κάνω λάθος?)...Τι γίνεται όμως (σε πλάκες ακανόνιστης και όχι τετραγωνικής μορφής) αν ο χρήστης αρχίζει από λάθος κόμβο και με λάθος φορά να ορίσει τους δυο πρώτους κόμβους? Το πρόγραμμα θα τοποθετήσει σε λάθος διευθύνσεις τους οπλισμούς? Μήπως και εδώ έπρεπε να ορίζει τους τοπικούς άξονες της πλάκας αυτόματα το πρόγραμμα, όπως γίνεται με όλα τα άλλα στατικά πακέτα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Αλέξανδρε, τι γίνεται με το ΡΑΦ; Πως σου φαίνεται;

Καταρχήν, το έμαθες έυκολα;

Η τιμή του είναι καλή;

Η παραγωγή των σχεδίων; Συνεργάζεται με Acad;

Αξιοπιστία; Ελεγμένη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει δοκιμάσει κανείς να εισάγει μοντέλο από υπόβαθρο dxf? Γιατί προσπαθω να φορτώσω ένα dxf που έχω αλλά δεν μου εμφανίζει τίποτα...

 

Επίσης αν δεν υπάρχει dxf κατάφερε κανείς να φτιάξει μοντέλο με τις εντολές του προγράμματος; Tο βρίσκω λίγο δύσκολο στην τοποθέτηση των στοιχείων με ακρίβεια καθότι δεν βλέπω πχ. εντολές του στυλ αντιγραφή, μετακίνηση κλπ. όσον αφορά τις σχεδιαστικές οντότητες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.