Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Είμαι νέος μηχανικός και ενδιαφέρομαι για κάποιο πρόγραμμα στατικών το οποίο θα κάνει και αποτίμηση με βάση τον ΚΑΝΕΠΕ. Ξέρω, τα προγράμματα πολλά και η ενσωμάτωση ενός κανονισμού σαν τον ΚΑΝΕΠΕ από ένα "εμπορικό" πρόγραμμα μοιάζει με πρόκληση. Έχω μια μικρή εμπειρία με το FESPA (όχι όμως τη version με ΚΑΝΕΠΕ) αλλά το ΡΑΦ μου κέντρισε το ενδιαφέρον λόγω (πέραν του οικονομικού παράγοντα) της διαφοράς λογικής που αναγράφεται σε προηγούμενα post. Ωστόσο φαίνεται να έχει χαμηλά ποσοστά στην αγορά.

Αν κάποιος έχει μια πληρέστερη εικόνα γενικώς για το πρόγραμμα αλλά και το κομμάτι της αποτίμησης - ενίσχυσης θα ήθελα τη γνώμη του.

 

Υ.Γ: Συγχαρητήρια για τις χρησιμότατες πληροφορίες που όλοι παρέχετε στο forum τόσα χρόνια!!   

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 543
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω δουλέψει και τα 2 προγράμματα ΡΑΦ,με κλειστά τα μάτια. 'Οσον αφορά την αποτίμηση λίγο πολύ κάνουν τα ίδια,διαφορά παρουσιάζουν οι ενισχύσεις που στο ΡΑΦ είναι πολύ μπροστά από κάθε άποψη. Για τα ποσοστά στην αγορά πιστεύω πως,είναι απλά άτυχοι λόγω της οικονομικής συγκυρίας. Κατέβασε τα demo και των 2 προγραμμάτων και τα εγχειρίδια υποστήριξης-τεκμηρίωσης και δες πιο σου ταιριάζει. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει και τα 2 προγράμματα ΡΑΦ,με κλειστά τα μάτια. 

 

Τόσο μεγάλη διαφορά ε? 

 

Έχω ήδη κατεβάσει τα demo και των 2 και είμαι σε φάση αξιολόγησης.Ελπίζω να έχουν ξεκαθαρίσει γρήγορα τα πράγματα ...

 

atsaloverga σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το' λεγα . Διάβασε για το ΔΙΑΣΚ και για το Beton Express και κάνε τις συγκρίσεις ανάλογα με το τι ζητάς .

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν σχεση τα δυο προγραμματα.

Το ΔΣΑΚ κανει "αναλυση" σε επιπεδο διατομης.

Το BetonExpress εχει αλλες λειτουργιες. (περιλαμβανει και ελεγχους σε επιπεδο διατομης, ορθογωνικης ή τετραγωνης, οχι τυχουσας)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη στην πραξη   ποιες θα ηταν ενδεικτικα περιπτωσεις που χρησιμοποιειται το καθενα ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Ας με διορθώσει κανείς αν κάνω λάθος,

Με το ΔΙΑΣΚ όπως είπε και ο terry κάνεις ανάλυση της διατομής. Βλέπεις τάσεις και παραμορφώσεις, οριακές αντοχές, διαγράμματα αλληλεπίδρασης, χώρο αντοχής, μπορείς να παράγεις διαγράμματα ροπών καμπυλοτήτων τα οποία να σου χρησιμεύσουν σε μια pushover ανάλυση και άλλα πολλά. Βλέπεις τι ακριβώς συμβαίνει σε μια διατομή. Μπορείς όμως να ζητήσεις και διαστασιολόγηση. Όλα αυτά για ορθή ένταση (διαξονική κάμψη και αξονική δύναμη).

To beton express είναι απλά ένα εργαλείο διαστασιολόγησης και ελέγχων. Λες πχ δοκάρι b*h, τάδε φορτία, μπλα-μπλά, κάνε μου τους ελέγχους σε ΟΚΑ και διαστασιολόγηση. Παίρνεις τα σίδερα και ένα report της διαδικασίας. Είναι καλό και πρακτικό υπό την έννοια του ότι μπορείς να τσεκάρεις πράγματα με το χέρι και να κάνεις αντιπαραβολή των αποτελεσμάτων, ή ίσως και προδιαστασιολόγηση εφόσον έχεις κάνει κάποια αρχική (χονδροειδή έστω) εκτίμιση των φορτίων της κατασκευής σου.

Κοίταξε λίγο τα manual των δυο προγραμμάτων και θα καταλάβεις περισσότερα.

http://www.runet.gr/Betonexpress.htm

http://www.tol.com.gr/Manuals.php

Επλίζω να βοήθησα

Edited by kostaspde
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.