Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Ωραία, βάζεις λοιπόν τυπικά ελάχιστους οπλισμούς σε όλες τις διατομές (υποθέτω αυτό θα μπορεί να το κάνει και αυτόματα), και μετά την επίλυση αστοχούν οι μισές διατομές. Σου βγάζει τα ελάχιστα εκατοστά που απαιτούνται ώστε να δεις τι ράβδους θα βάλεις? Πως θα αποφασίσεις που θα αυξήσεις οπλισμούς και πόσους θα βάλεις?

 

Γι' αυτό που γράφεις για υπερβολικούς οπλισμούς που δεν χρειάζονται, φταίει το συγκεκριμένο πρόγραμμα που υπερδιαστασιολογεί και χρειάζεται διόρθωση (δεν ξέρω σε ποιο πρόγραμμα αναφέρεσαι). Για τους κόμβους όμως με υπερβολικά πολλές ράβδους φταίει ο μηχανικός που δεν ελέγχει σωστά τη μελέτη. Στα περισσότερα προγράμματα υπάρχουν σχετικοί έλεγχοι που προειδοποιούν για υπέρβαση αριθμού ράβδων οπότε αποφασίζεις εσύ τι αλλαγές διαστάσεων θα κάνεις.

 

Το να μην προτείνει οπλισμούς ένα πρόγραμμα το θεωρώ αρνητικό. Ας μου προτείνει, κι ας αποφασίσω εγώ τι θα βάλω όπου δεν συμφωνώ. Ειδικά αν έχεις μεγάλα πολυώροφα κτίρια με 2-3 υπόγεια, με 35-40 υποστυλώματα ανά όροφο, και να πρέπει να βάλεις οπλισμούς μια μια διατομή, τι να πω. Το θεωρώ χάσιμο χρόνου.

Πιστεύω ότι σε μελλοντικές εκδόσεις θα βάλουν και αυτόματη επιλογή οπλσιμών.

 

Οι έτοιμες βιβλιοθήκες όπλισης για κάθε δομικό στοιχείο του προγράμματος,είναι τριών κατηγοριών: α) χαμηλής όπλισης β) μεσαίας όπλισης γ) βαριάς όπλισης. Από εκεί και πέρα,με το ίδιο σκεπτικό φτιάχνεις τις δικιές σου κατηγορίες. Προσωπικά κατά μέσο όρο σε δοκούς έχω 7 διαφορετικές κατηγορίες με αύξοντα βαθμό οπλίσεως,βέβαια αυτό εξαρτάται από το κάθε έργο. Αναλόγως και με την εμπειρία,αναμένεις και περίπου τι Rd θα χρειαστείς για συγκεκριμένη σεισμικότητα,q,έδαφος,κ.ο.κ

 

Επομένως αμέσως μετά την επίλυση επιλέγεις την ομάδα των στοιχείων που αστοχούν και ανεβαίνεις μια κατηγορία όπλισης προς τα πάνω. Καλό είναι όλη η δοκοσειρά να είχει τα ίδια Φ. Σε περίπτωση που ξαναστοχούν κάποια δομικά στοιχεία,τα επιλέγεις και ανεβάζεις πάλι την κατηγορία όπλισης, κάνοντας απλά ένα κλικ. Δεν χρειάζεται να ξανακάνεις επίλυση του φορέα.

 

Τέλος μπορείς να κάνεις αλλαγές και σε μεμονωμένα στοιχεία. Γενικότερα,δεν είναι τόσο χρονοβόρο όσο το φαντάζεσαι.

 

Οι υπευθυνοι του προγραμματος εχουν υποσχεθει οτι σε επομενη εκδοση θα υπαρχει η δυνατοτητα εισαγωγης διατομων με λογο εξαντλησης αντοχης C = 1, που σημαινει οτι το προγραμμα θα διαστασιολογει οπως και τα υπολοιπα της αγορας (για πιο οικονομικους οπλισμους)

 

Αυτό θα είχε πράγματι ενδιαφέρον,μιας και θα λειτουργούσε σύγκριτικά βλέποντας τις προτάσεις όπλισης του λογισμικού.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 543
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η διαστασιολογηση των στοιχειων απο εσενα και οχι αυτοματα δεν ειναι τοσο τραγικη οσο φαινεται. Στην πραξη ειναι πιο απλο. Σιγουρα απαιτει παραπανω χρονο απο μια αυτοματη διαστασιολογηση αλλα  εχεις  καλυτερη εποπτεια του φορεα ετσι (ας πουμε εγω δεν θελω να εχω λογο εξαντλησης πανω απο 0,90).

Γλυκοκοιταζω το προσθετο για  μεταλλικα-συμμικτες, μηπως το εχει δοκιμασει καποιος;

Link to comment
Share on other sites

δεν  είναι  τοσο  δυσκολο  οσο  ακούγεται , 

επιλεγεις  διατομες  δοκων  υποστυλωμάτων  παντα  με  οπλισμους 

σια  δοκους  χαμηλης  οπλισης  για  υποστυλώματα  μεσαιας  οπλισης 

κανεις  μια  πρωτη  επιλυση  και  βλέπεις  τι  αστοχιες  εχεις 

ξεκινάς  από  δοκαρια   και  οσα  αστοχουν  κανεις  ενισχύσεις  σε  ραβδους  οπλισμων 

εχεις  τα  διαγράμματα  από  την δυσμενεστερη  φορτιση  και  η  ενημερωση  γινεται  αυτόματα

το  ιδιο  κανεις  και  για  οσους  στυλους  αστοχουν  από  διαξονικη  καμψη

εφόσον  οριακα  περασεις  όλα  τα  δοκαρια  κανεις  μια  δευττερη  επιλυση  τους  φορεα  ώστε  να ληφθουν  υποψην  οι  ροπες  αντοχης 

των  δοκων  για  τον  ικανοτικο  ελενχο  των  υποστυ΄λωματων  ,  στην  δευτερη  επιλυση  θα  σου  αστοχουν  πολύ  λιγοτερα 

υποστυλώματα  ισως  από  ικανοτικη  τεμνουσα  η  από  ελενχο  κομβων  ,  προσθετεις   η  αφαιρεις  οπλισμους  η  ενημερωση  είναι  αυτοματη 

δεν  χρειαζεται  τριτη  επιλυση  ,  εγω  αυτόν  τον  μπουσουλα  εχω   ,  είναι  λιγο  πιο  αργη  διαδικασια  σε  σχεση  με  τα  αλλα  προγράμματα 

αλλα  όμως  μετα  από  4-5   επιλυσεις  γινεται  παιχνιδι  .

εκεινο  που  εχω  να  πω  είναι  ότι  είναι  εποπτικο  ξερεις  σε  κάθε  διατομή  τι  εχεις  κανει  

ουσιαστικα   με  οποιοαδηποτε  πρόγραμμα   πρεπει  να  περασεις  διατομη  διατομή  και  να  δεις   τι  συμβαινει  , αν  το  κανεις    θα  φας  περισσοτερο   χρονο  με  τα 

αλλα  προγράμματα  ,  αν  δεν  το  κανεις  εδωσεις  μαπα  μελετη  και  οσοι  την   υπογραψουν   πηραν    το  ρισκο  τους .

αυτή  είναι  η  βασικη  αρχη  του  προγράμματος   και  μαλλον  από  ότι  εχω  μιλησει  με  τους  εκδοτες  τους  είναι  απαραβιαστη   

όπως  ειπε  συνάδελφος  το  πολύ  πολύ  να  βγαλουν  διατομες  με  cr=1  αλλα  και  παλι  θα  περασεις  διατομή  διατομή . είναι  η  ασφαλεια  του  μηχανικου 

να  βλεπει  τι  εχεις  κανει  . η  τιμη  είναι  καλη  .   

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που δηλώνεις τους οπλισμούς είναι εύκολος και παραστατικός.  Είναι από τα δυνατά σημεία του προγράμματος.  

 

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα μπορούσαν να κάνουν μια πρώτη διαστασιολόγηση με τα ελάχιστα ενώ απλώς έχεις δώσει τη γεωμετρία της διατομής.  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα μεταλλικά τελικά κυκλοφόρησαν? Απ' ότι βλέπω στην ιστοσελίδα, αφαίρεσαν τις ημερομηνίες κυκλοφορίας και δεν έχουν κανένα νέο.

Γνωρίζει κάποιος να μας πει πως είναι η υποστήριξη της ΤΟΛ στο ΡΑΦ? Βλέπουν αρχεία, δίνουν απαντήσεις σε θέματα προσομοίωσης?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη βδομαδα μιλησα μαζι τους.

Μου ειπα οτι εντος της εβδομαδας θα εβγαιναν τα μεταλλικα.

Κατσε να τσεκαρω!!

 

 

ΥΓ. Ακομα τιποτα!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Χρησιμοποίησε κάποιος τα μεταλλικά;  Πρώτη εντύπωση;

 

Σήμερα το πρωί τσέκαρα τα downloads στην ιστοσελίδα του ΤΟΛ και είδα ότι έχουν ανεβάσει εγχειρίδιο επίλυσης μεταλλικού κτηρίου.

 

Σε κάθε περίπτωση θα είχε εδιαφέρον να μας πούνε εντυπώσεις αυτοί που δούλεψαν τις νέες υπομονάδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Έχει κανείς κάποιο νεότερο για την έκδοση του ΡΑΦ με τα σύμμικτα?

 

Είχε ανακοινωθεί ότι θα βγει η έκδοση μέσα στο Μάρτιο αλλά δεν βλέπω κάποια επίσημη έκδοση διαθέσιμη στην ιστοσελίδα τους.

 

Μήπως κυκλοφορεί κάποια beta έκδοση μόνο για αυτούς που την είχαν προ-πληρώσει μέσα στο 2015?

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.