Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Συμφωνώ σ' όσα είπες για αυτό και μίλησα για εναλλακτική λύση είναι όχι ότι είναι η προσφορότερη.

Επίσης, κάποιες εταιρείες όπως η lh-Λογισμική δεν έχουν συμβόλαια συντήρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 541
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χάρη αυτό ξαναπές το μπας και το λάβουν υπ' όψην τους......Δεν είναι τυχαίο που το Fespa είναι απο τις πρώτες προτεραιότητες σε στατικά προγράμματα.....Μακάρι δηλαδή να κόστιζε 2000 ευρώ το ΡΑΦ και να είχε κόστος συντήρησης 0 ευρώ, δηλαδή διαχείριση αλλά LH logismiki...

Link to comment
Share on other sites

Η Civiltech σας προσκαλεί στην πρώτη παρουσίαση του προγράμματος ΡΑΦ - Στατικές Μελέτες Κτιρίων του ΤΟΛ στην Αθήνα, που θα πραγματοποιηθεί στις 10/7/2009, στην αίθουσα παρουσιάσεων της εταιρείας, Λεωφ. Μεσογείων 452 Αγία Παρασκευή, από 17.00 έως 20.00.

 

http://forums.civiltech.gr/cs/forums/p/695/702.aspx#702

 

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε.....

Link to comment
Share on other sites

Χάρη αυτό ξαναπές το μπας και το λάβουν υπ' όψην τους......Δεν είναι τυχαίο που το Fespa είναι απο τις πρώτες προτεραιότητες σε στατικά προγράμματα.....Μακάρι δηλαδή να κόστιζε 2000 ευρώ το ΡΑΦ και να είχε κόστος συντήρησης 0 ευρώ, δηλαδή διαχείριση αλλά LH logismiki...

 

2500 δεν κοστίζει; Αντε 1800 μεέκπτωση επειδη εχω το fespa αν καταλαβα καλά

 

δεν ειμαι τοσο αρνητικος στο κοστος συντηρησης αρκει να μεταφραζεται σε κερδος για εμας τους τελικούς χρήστες (νεα features)

 

Στο finale δεν θα πληρωσω συντηρηση για ενα προγραμμα που σε 12 μηνες δεν θα εχει εξελιχθει σημαντικά, στο χερι τους ειναι (στου καθενος κατασκευαστή) ναμε πεισουν

Link to comment
Share on other sites

Να πληρώσεις τις νέες δυνατότητες όταν εμφανιστούν, όχι προκαταβολικά.

Υποστήριξη άλλες εταιρείες έχουν ΔΩΡΕΑΝ για πάντα.

Για να δούμε ένα πρόγραμμα αν είναι ακριβό ή όχι σε σχέση μ' ένα άλλο θα πρέπει να υπολογίσουμε:

α) το αρχικό κόστος αγοράς

β) το ετήσιο κόστος υποστήριξης

γ) το κόστος αναβαθμίσεων που θα γίνουν λόγω του ότι είναι πίσω σε κάποια σημεία σε σχέση με το άλλο πρόγραμμα

Τα β και γ οι εταιρείες τα ονομάζουν ετήσιο κόστος συντήρησης.

Το β, όπως είπα παραπάνω, είναι για μερικά προγράμματα 0€.

Η εμπειρία μου από το Instant της CCS, που μπορεί να είναι πολύ καλό πρόγραμμα σε κάποια σημεία αλλά υστερεί σημαντικά σ' άλλα και θέλει αρκετή δουλειά να φτάσει τον ανταγωνισμό, δεν είναι καλή. Η εταιρεία (CCS) βγάζει κάθε χρόνο μια νέα έκδοση που προσφέρει κάποια νέα χαρακτηριστικά και διορθώσεις λαθών της προηγούμενης έκδοσης που δεν στα χρεώνει μόνο εάν έχεις συμβόλαιο συντήρησης που κοστίζει το 1/3~1/4 της τιμής αγοράς. Σε 3,5 χρόνια το έχεις ξανα-αγοράσει! Αν θέλω μόνο τις διορθώσεις των λαθών, εννοείται δωρεάν, δεν μπορώ να τις έχω.

Αντίθετα το Fespa έβγαζε πολλές διορθωτικές εκδόσεις με μηδενικό κόστος και χρέωνε μόνο τις μείζονες αναβαθμίσεις και μάλιστα πολύ πιο οικονομικά από συμβόλαια συντήρησης. Να σημειωθεί επίσης ότι το Fespa είναι πολλά χρόνια στην αγορά, έχει αναρρώσει από τις παιδικές ασθένειες και είναι πολύ πιο μπροστά σε δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω το fespa εχω και εγω (μεταξυ αλλων) οπως ειπα. Σωστα αυτά που λες, αλλα δεν αλλαζουν το γεγονος οτι σου δινουν 12 μηνες δωρεαν συντηρηση. Αν δεν σε πεισουν σε 12 μηνες οτι αξιζει η συντηρηση, τοτε δεν την κανεις.

 

Βεβαια εχεις δικιο στο ότι θα πρεπει εχεις προσβαση σε διορθωσεις (bug fixes, οχι νεες λειτουργιες) εκτος "περιόδου συντηρησης"... Μαλλον θα πρεπει να δουμε το προγρμμα απο κοντα, αυτό ειναι το 1ο βημα πρωτου αρχισουμε να λεμε το οτιδηποτε. Απο τα βιντεο που ειδα παντως φαινεται υποσχομενο σε μια κορεσμενη ομως αγορα με προγραμματα που εχουν "χρονια" στην πλατη τους.

Link to comment
Share on other sites

Η civiltech σας προσκαλεί στην πρώτη παρουσίαση του προγράμματος ΡΑΦ - Στατικές Μελέτες Κτιρίων του ΤΟΛ στην Αθήνα, που θα πραγματοποιηθεί στις 10/7/2009, στην αίθουσα παρουσιάσεων της εταιρείας, Λεωφ. Μεσογείων 452 Αγία Παρασκευή, από 17.00 έως 20.00.

 

http://forums.civiltech.gr/cs/forums/p/695/702.aspx#702

 

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε.....

 

Κακως κατα την γνωμη μου εβαλαν την πιο απαραδεχτη εταιρεια ως προς την εξυπηρετηση (παλι κατα τη γνωμη μου) να αντιπροσωπευει το ΡΑΦ στην Αθηνα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε πεισουν σε 12 μηνες οτι αξιζει η συντηρηση, τοτε δεν την κανεις

ειδικα και για ενα νεο προγραμμα, θα την κανεις θες δε θες με τα updates που θα βγουν μόλις δοκιμαστεί

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις λοιπόν κάααααθεσαι κανένα χρόνο και μετά βλέπεις.

Και από τη στιγμή που όλοι λίγο πολύ έχουν ένα όμοιων δυνατοτήτων πρόγραμμα, γαιτί να βιαστούν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.