Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Χρησιμοποίησα το ΡΑΦ απο το 2011 και μεχρι το 2013 (τώρα είμαι εκτός Ελλάδας) όταν το αγόρασα εντάσσοντάς το στο τότε τρέχον αναπτυξιακό πρόγραμμα. Είχε τα προβλήματά του στην αρχή, (κατανομές τριέριστων πλακών, διαιρέσεις δοκών , κανά κρασάρισμα που και που κ.α) αλλά έμεινα πλήρως ικανοποιημένος από την επένδυσή μου καθώς λύθηκαν όλα σχετικά γρήγορα. Η υποστήριξη είναι άψογη, και σε προσωπικό, αλλά και σε επιπεδο εγχειριδίων, βιβλίων τεκμηρίωσης, βίντεο κλπ.
Ήταν (και είναι νομίζω) το μόνο ελληνικό πρόγραμμα που εχει ενσωματώσει την νέα λογική για την ανάλυση και διαστασιολόγηση μελών με όρους CR. Έχοντας πάρει καλά στοιχεία από προγράμματα του εξωτερικού η ομάδα δημιούργησε ένα αντάξιο πρόγραμμα χωρίς να είναι μαύρο κουτί, με πολύ καλή μηχανή για δημιουργία αναφορών και πλήρως παραμετροποιημένο. Και επιτέλους ένα προγραμμα με native 3d GUI για εισαγωγή μελών. Βλέπω ότι συνεχίζουν και το εξελίσσουν και προσθέτουν ότι είχαν υποσχεθεί (με μια μκρή εξαίρεση το ΔΙΑΣΚ που τότε είχε προβλήματα, δεν ξέρω τι κάνει τώρα). Έχω παρει το module κοιτόστρωσης και σκαλών και έμεινα πλήρως ικανοποιημένος. 
Δεν έχω εμπειρία από το Push-over του αλλά από επαφές με φίλους δείχνει επαρκέστατο. Με μια φράση (και δεν είναι διαφήμιση αλλά προσωπική άποψη αφού έχω αγοράσει και χρησιμοποιήσει και άλλα Ελληνικά λογισμικά ανάλυσης κατασκευών) για μένα είναι, αυτή την στιγμη,το καλύτερο αμιγώς ελληνικό πρόγραμμα με την καλύτερη σχέση τιμής-απόδοσης. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. 

Σύγκριση με ευρέως γνωστά προγράμματα του εξωτερικού (CSI, SCia, MIdas,Cubus,Sofistik κλπ) δεν μπορεί να γίνει, καθώς πολλά από αυτά αναπτύσσονται για πολλά χρόνια και από πολύ μεγαλύτερες ομάδες. Οι τιμές απόκτησης επίσης είναι άλλης τάξης. 

Edited by iovo
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 543
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το προχωράνε  το  πρόγραμμα  αλλα οι  εποχές  είναι  πολύ  δυσκολες 

και  η  αγορα  τεινει  μειούμενη  συνεχως  .χρειαζονται  καινοτομιες

στην  μελετη και  κατασκευη των   κατοικιων και  προσαρμογή στα  νεα  δεδομενα

ας αποκολληθούμε  από  το  παρελθον .

Link to comment
Share on other sites

Κατι χρήσιμο που μπορούν να κάνουν είναι να βάλουν μερικά εθνικά προσαρτήματα και γλώσσες.  

 

Και βέβαια πεπερασμένα ώστε να έχεις άλλες δυνατότητες.

 

Και το ιδανικό θα ήταν να έχουν κάποιο output που να μπορούν να διαβάσουν προγράμματα όπως το Etabs και το Scia 

 

Αλλά και αυτά που κάνουν δείχνει ότι δεν έχουν επαναπαυθεί αλλά προσπαθούν για το καλύτερο

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κατι χρήσιμο που μπορούν να κάνουν είναι να βάλουν μερικά εθνικά προσαρτήματα και γλώσσες. 

 

 

Πρωτίστως όμως θα ήθελα τελειοποίηση της αγγλικής γλώσσης και κατά το στάδιο των εκτυπώσεων των ξυλοτύπων. 

 

Θεωρώ ότι το πρόγραμμα αυτήν την στιγμή είναι ολοκληρωμένο. Επομένως η προσθήκη ξένων εθνικών προσαρτημάτων και γλωσσών είναι προς την σωστή εμπορικά κατεύθυνση. 

Link to comment
Share on other sites

το προχωράνε  το  πρόγραμμα  αλλα οι  εποχές  είναι  πολύ  δυσκολες 

και  η  αγορα  τεινει  μειούμενη  συνεχως  .χρειαζονται  καινοτομιες

στην  μελετη και  κατασκευη των   κατοικιων και  προσαρμογή στα  νεα  δεδομενα

ας αποκολληθούμε  από  το  παρελθον .

Τι ορίζεις ως καινοτομίες συνάδελφε?

 

 

Πρωτίστως όμως θα ήθελα τελειοποίηση της αγγλικής γλώσσης και κατά το στάδιο των εκτυπώσεων των ξυλοτύπων. 

 

Θεωρώ ότι το πρόγραμμα αυτήν την στιγμή είναι ολοκληρωμένο. Επομένως η προσθήκη ξένων εθνικών προσαρτημάτων και γλωσσών είναι προς την σωστή εμπορικά κατεύθυνση. 

Ολοκληρωμένο στα μεταλλικά δεν θα το έλεγα,καθώς οι συνδέσεις είναι ελλιπείς (κοιλοδοκοί για παράδειγμα). Για το σκυρόδεμα το αυτό, ελλείψει επιφανειακών πεπερασμένων στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ποιο πρόγραμμα έχει συνδέσεις κοιλοδοκών , ή ποιο είναι πλήρες στις συνδέσεις...

Πέρα από το IDEASTATIKA που κάνει μόνο συνδέσεις δε μου έρχονται και πολλά στο μυαλό..

 

Αυτά ..χωρίς να έχω δει το μεταλλικό του ΡΑΦ

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρωμένο στα μεταλλικά δεν θα το έλεγα,καθώς οι συνδέσεις είναι ελλιπείς (κοιλοδοκοί για παράδειγμα). Για το σκυρόδεμα το αυτό, ελλείψει επιφανειακών πεπερασμένων στοιχείων.

 

 

Μια χαρά είναι και χωρίς πεπερασμένα στοιχεία. Τα πεπερασμένα στοιχεία δεν είναι πανάκεια. Αν και με αφορμή αυτό που λες,σκέφτηκα ότι απουσιάζει η επίλυση τριγωνικών πλακών από το ΡΑΦ.

 

Την υπομονάδα των μεταλλικών δεν την διαθέτω,οπότε δεν μπορώ να μιλήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Συνήθεις συνδέσεις που χρειάζονται και έχουν άλλα πακέτα είναι: σύνδεση συνδέσμων δυσκαμψίας (X, Λ) με χρήση κοίλων διατομών, συγκόλληση κοιλοδοκών (για ζευκτά).

Link to comment
Share on other sites

απλες γρηγορες  κατασκευες  κατοικιων  ασφαλεις  και  μειωμενου  κοστους

απαιτει  αλλαγες και  καινοτομιες  στην  πολεοδομικη  νομοθεσια

 

  το  ΡΑΦ   κανει συνδεσεις  ροπων η  εφελκυσμου για  μεγαλα  ανοιγματα  ;;νομιζω  δεν  κανει 

γιατι   δεν  το  διαφημιζει , επισης  δεν  εχω δει επίπεδα δικτυώματα  , χωροδικτυωματα

  ;;; οριζόντιες  πακτωσεις  σε  σκυρόδεμα  ;;; σε  προσθηκη

κατ  επεκταση μεταλλικου  κτιριου .

νομιζω ότι στο  πρόγραμμα  σταδιακα θα προστιθενται  διαφορα  module

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.