Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Οι ελλείψεις στις συνδέσεις που αναφέρω πιο πάνω, είναι απαραίτητες για την πληρότητα μιας συνήθους μελέτης. Βλέπω να απουσιάζει και η σύνδεση τέμνουσας δοκού-δοκού.

Σε συνδέσμους δυσκαμψίας υποστηρίζει το πρόγραμμα κοίλες διατομές ή μονο Γ και U?

Το καινούργιο module 'αυτόματη προσομοίωση' φαίνεται πολύ χρηστικό. Θα ήταν χρήσιμο να δούμε τα τελικά σχέδια που παράγει.

Τέλος, η εκπροσώπηση της εταιρείας στο φόρουμ θα ήταν ευχάριστη έκπληξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 541
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Ειμαι στη διαδικασία αλλαγής στατικού προγράμματος και καλοβλέπω το ΡΑΦ. Επειδή με ενδιαφέρει να έχω ένα πρόγραμμα που σε ενιαίο περιβάλλον να έχει σκυρόδεμα και μεταλλικά ήθελα να ρωτήσω εμπειρίες χρήσης απο το μεταλλικό κομμάτι.

 

Είναι εύχρηστο, παραγωγικό ?

Δέχεται εύκολα τροποποιήσεις (πχ να αλλάξω μία διατομή ή μία σύνδεση) ?

τι σχέδια βγάζει ?

Το τεύχος είναι αναλυτικό ?

 

Επειδή είναι σχετικά νέο module, υπάρχουν ελλείψεις ή άλλα παράπονα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εγώ είμαι νέος χρήστης και ξεκίνησα τις πρωτεσ δοκιμές σε ένα πρώτο μεταλλικό που δεν επείγει όποτε βρίσκω λίγο χρόνο, ακόμα πειράζω το μοντέλο. Πολύ εποπτικό προγράμμα σαν πρώτη εικονα, αλλά θέλει γνώση κανονισμών υπάρχει παραμετροοοιηση όπως πρέπει και πειράζονται ΟΛΑ από το μηχανικό. Δες τα βίντεο, μάζεψε αποριες και κλείσε ένα ραντεβού μαζί τους μέσω Skype πχ ειναι ανοιχτοί σε αυτά. Τροποποιήσεις δέχεται εύκολα απ οι είδα ως τώρα.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το demo (ουσιαστικά όλο το πρόγραμμα ΟΣ) Free στην σελίδα στους .Κατέβασε το έχουν και τα manuals .Επίσης επειδή δεν μπορούσα να το εγκαταστήσω έφταιγε το antivirus μου.Δες το και  ''παίξε'' μαζί του.Έχω δουλέψει και με άλλο πρόγραμμα και αυτό που λέει ο συνάδελφος παραπάνω ''λά θέλει γνώση κανονισμών υπάρχει παραμετροοοιηση όπως πρέπει και πειράζονται ΟΛΑ από το μηχανικό''  μόνο καλό θα σου κάνει πίστεψε με

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Elounda, η παραμετροποίηση και η δυνατότητα παρέμβασης από τον χρήστη στις παραμέτρους επίλυσης και στις παραδοχές του προσομοιώματος είναι σίγουρα πολύ θετικό για ένα πρόγραμμα (αυτό είναι και το ζητούμενο, να μην είναι δηλ. "μαύρο κουτί" ένα πρόγραμμα) και το ΡΑΦ το καλύπτει αυτό σε μεγάλο βαθμό (το ΟΛΑ με κεφαλαία δεν ισχύει βέβαια, όπως δεν ισχύει και σε όλα τα προγράμματα εκτός αυτά στα οποία μπορείς να επέμβεις στον προγραμματισμό). Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς σε κάποιο βάθος στις μελέτες σου, πάρ'το είναι αρκετά καλό και προχωρημένο. Δεν είναι το "τέλειο σε όλα", ούτε και υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα έτσι κι αλλιώς, το ΡΑΦ συγκεκριμένα είναι δυνατό στα μπετά, όχι στα υπόλοιπα (τουλάχιστον όχι ακόμα), αλλά και τα άλλα modules του είναι χρήσιμα κι επίσης το καλό είναι ότι τα δουλεύουν.     

Edited by Caan
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ως πλεονέκτημα το ανέφερα  το θέμα "πλήρους" παραμετροποίησης, αλλά και για να προϊδεάσω το συνάδελφο ότι δεν είναι πρόγραμμα που πάει προς λογική "φατούρας"! 

Σε σχέση με αυτό που είχα πάντως,  σαν δυνατότητες εποπτείας ανάλυσης τουλάχιστον είναι πολύ μπροστά. Με σχέδια δεν καταπιάστηκα ακόμα.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ως πλεονέκτημα το ανέφερα  το θέμα "πλήρους" παραμετροποίησης, αλλά και για να προϊδεάσω το συνάδελφο ότι δεν είναι πρόγραμμα που πάει προς λογική "φατούρας"! 

Σε σχέση με αυτό που είχα πάντως,  σαν δυνατότητες εποπτείας ανάλυσης τουλάχιστον είναι πολύ μπροστά. Με σχέδια δεν καταπιάστηκα ακόμα.

Λογική "φατούρας". explain please!

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ δεν ειναι προσανατολισμένο σε αυτούς που θέλουν γρήγορα και φθηνά στατικά (επαρχία πολλοί πίστεψε με)! Αλλά ειναι η στη λογική πιο σωστής μελέτης. Απόδειξη η λογική τους στο σκυρόδεμα (επάρκεια).

Επίσης δεν έχει παντού αυτοματοποιημένες τιμές και πολλαπλά μηνύματα ειδοποιήσεων, ούτε απλοϊκές τελείως επιλύσεις διστηλων κλπ (όπως αλλά ελληνικα). Όποτε ειδικά ο άπειρος η μη εξοικειωμένος με κανονισμούς χρήστης πρέπει να διαβάσει. Εγώ παντωσ Άποψη ως τώρα είμαι στο γιατί δε το πήρα νωρίτερα.

υγ: έτσι και αλλιώς πλέον προσωπικώς έχω λιγοτερες μελέτες και σπανίως " απλες" (νέα κτίρια κλπ) όποτε δε θεωρώ τόσο ουσιωδη την "ταχύτητα παραγωγής".

Edited by sarcs
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

+1 Ακριβώς.Επίσης οι άνθρωποι είναι ευγενικοί και από οτι ξέρω διορθώνουν τα bug που προκύπτουν

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αντιμετωπίζει κανένας πρόβλημα σε Windows 10 με τη σταθερότητα του προγράμματος; 

Έχω τη δοκιμαστική έκδοση και κρασάρει αρκετά συχνά σε επιλογές ελαχιστοποίησης μεγιστοποίησης του παραθύρου - εμφάνισης απόκρυψης εργαλειοθηκών & επιλογής αντικειμένων.

Αν δηλαδή σε δοκιμαστική φάση μου κάνει τέτοια τερτίπια τι θα γίνει στην ολόκληρη έκδοση; Να φταίει οτι είναι το Demo?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.