Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Έχοντας δουλέψει με τρία ελληνικά προγράμματα (Space, Scada, ΡΑΦ), δεν μπορώ να πω πως διαφέρουν πολύ ως προς την ποιότητα των σχεδίων που βγάζουν. Κι εγώ είμαι του ίδιου τύπου με τον terry, που έτσι κι αλλιώς αφιερώνω αρκετό χρόνο στο να φτιάχνω τα σχέδια οπότε ίσως να είναι υποκειμενική η άποψή μου, αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι το δυνατό χαρτί του ΡΑΦ αυτό. Πάντως τα βγάζει σε layers, blocks κ.τ.λ, όπως τα υπόλοιπα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 543
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως τα σχέδια (fespa έχω) τα στήνω εξαρχής στο CAD, δεν μου αρέσουν όπως τα βγάζει και έτσι κι αλλιώς αν θέλεις να παρουσιάσεις καλό οπτικό αποτέλεσμα θέλει δουλειά το fespa.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου το δυνατό χαρτί του ΡΑΦ είναι η παραμετροποίηση και η "διαφάνεια" του. Μπορείς να έχεις τη μέγιστη δυνατή εποπτεία στον υπό σχεδίαση φέρων οργανισμό. Και με λίγη εξοικείωση μπορείς να κάνεις και γρήγορα τις μελέτες σου. Επίσης είναι αρκετά σταθερό πρόγραμμα και δεν κολλάει συχνά. Δυστυχώς στο θέμα των σχεδίων υστερεί σε σχέση με άλλα προγράμματα (ΠΣΥΣΤΕΜΣ). Απαιτείται αρκετή δουλειά για να γίνουν αναγνώσιμοι ξυλότυποι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθές και προχθές η ομάδα του ΡΑΦ έκανε δύο διαδικτυακά σεμινάρια με θέμα: 

 

“Ενισχύσεις κτηρίων Ο/Σ μέσω μεταλλικών διατομών"

 

και

 

“Ενισχύσεις κτηρίων Ο/Σ μέσω ινοπλισμένων πολυμερών”

 

Η εξέλιξη του προγράμματος είναι ενδιαφέρουσα. Συνεχώς προσθέτουν νέες δυνατότητες και βελτιώνουν τις υφιστάμενες. 

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκονται κάπου ανεβασμένα τα βίντεο απο τα παραπάνω σεμινάρια? Γιατι στο youtube

εχουν ανεβάσει αντίστοιχα παλιότερα σεμινάρια.

Και γενικά είναι ελευθερα τα σεμινάρια? Η απευθύνονται μόνο σε συνδρομητές?

Που ανακοινώνται?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα ανεβάζουν μετά από μία εβδομάδα στην ιστοσελίδα του ΤΟΛ.

 

Απευθύνονται σε όλους και είναι δωρεάν. Παλαιότερα ανακοινώνονταν στην ιστοσελίδα -> webinars, αυτήν την φορά δεν έγινε κάτι τέτοιο (τουλάχιστον μετά από 2 μέρες που έλαβα το e-mail και κοίταξα για επιβεβαίωση). Αν κάνεις register στην ιστοσελίδα θα σε ειδοποιούν με e-mail κάθε φορά που πρόκειται να λάβει χώρα κάποια παρουσίαση. Προσωπικά ειδοποιήθηκα μέσω e-mail.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι δεν ξέρω αν το έχετε δει αλλά τρέχει μια πολύ οικονομική προσφορά για το πρόγραμμα, στο site της εταιρείας.

Ψήνομαι να το αγοράσω και σκέφτομαι να προσθέσω και τα μεταλλικά. Σε περίπτωση που το αποφασίσω θα ενημερώσω εδώ μήπως ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος συνάδελφος ώστε να τύχουμε της ευνοϊκής έκπτωσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.