Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω αγοράσει το πρόγραμμα πριν 4 περίπου μήνες που είχε μια πάρα πολύ καλή προσφορά και πριν 1-2 εβδομάδες πήρα και τα μεταλλικά, μαζί με διάφορα άλλα modules.

Έχω να πω μόνο καλά πράγματα. Το έχουνε στήσει έτσι που να σου κάνει τη ζωή εύκολη σε πολλά θέματα που αντιμετωπίζει ο μηχανικός και με φοβερή εποπτικότητα.

Θα αναφέρω κάποια που σκέφτομαι πρόχειρα και τα οποία με παιδεύανε στο προηγούμενο στατικό πρόγραμμα που είχα.

1. Αλλαγή εκκεντρότητας στα πέδιλα τόσο απλά σε χρόνο dt

2. Στις υπάρχουσες διατομές εμφανίζονται με κόκκινο όσες έχεις χρησιμοποιήσει και μπορείς με ένα κουμπί να επιλέξεις μόνο αυτές π.χ. 40Χ60 ή δοκό 25Χ55 ή IPE160. Ειδικά στο σκυρόδεμα μπορείς να επιλέξεις αυτές με συγκεκριμένο οπλισμό. Δηλαδή αν έχεις 10 υποστηλώματα 40Χ40 και από αυτά τα 3 έχουν 8Φ18 μπορείς να επιλέξεις μόνο αυτά. Φυσικά μετά μπορείς να κάνεις όποιες αλλαγές θέλεις όμορφα και ωραία. Πολύ βολικό για τα μεταλλικά π.χ. αλλαγή στις τεγίδες ή στα ζυγώματα κτλ.

3. Εποπτικότητα στο λόγο εξάντλησης των μελών. Δεν χρειάζεται να τα περάσεις ένα ένα για να δεις ποιο είναι στο 95% και ποιο στο 30%.

4. Το ίδιο για το νd (ανηγμένες αξονικές).

5. Αυτόματη εισαγωγή όλων των πλακών σε μια στάθμη με ένα κουμπί και εποπτικότητα.

6. Μοντελοποίηση κλιμάκων με την ανάλογη (μερικές φορές πολύ σημαντική) επιρροή τους στην κατασκευή.

7. Σχεδόν ότι θέλω να κάνω με οδηγεί το πρόγραμμα και το κάνω, χωρίς να το έχω ξανακάνει.

8. Στο youtube έχουν βιντεάκια full time όχι παρουσίαση 6-7 λεπτών.

9. Συνεχής βελτίωση - προσθήκη modules.

 

 

Γενικά είμαι ενθουσιασμένος με το πρόγραμμα και ήθελα να μοιραστώ τον ενθουσιασμό μου εδώ και να παροτρύνω κάποιους που πιθανόν να ενδιαφέρονται να κατεβάσουν το demo και να το δουν.

Δεν χρειάζεται να πω ότι ΔΕΝ κάνω διαφήμιση, όσοι με ξέρουν από τη δραστηριότητα στο forum ξέρουν λίγο πολύ ότι αποκλείεται να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Μακάρι και άλλα προγράμματα που δεν έχω δοκιμάσει να είναι εξίσου εποπτικά και φιλικά στο χρήστη. Το ραφ πάντως είναι και με έχει ενθουσιάσει.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 541
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω τους το ειχα ζητησει πριν 2 χρόνια για μεταπτυχιακή διπλωματική και δεν μου το δώσανε. Μου ειχαν πει τότε οτι δεν το δινουν.

Δεν ξερω αν ισχυει ακομα αυτό, πάντως θεωρω οτι ειναι λαθος κινηση.

 

 

Παρ όλα αυτά θεωρω οτι το πρόγραμμα ειναι σχεδον μονόδρομος για όποιον ενδιαφέρεται να αγοράσει ελληνικο λογισμικο σύγχρονης λογικής και με φυσιολογική τιμή, και για αυτόν το λόγο το αγόρασα πριν κανα 3μηνο με μια πολύ καλη προσφορά που είχε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έστειλα email για φοιτητική άδεια (δωρεάν είτε έναντι κάποιου μειωμένου κόστους) και ούτε καν μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν.

 

Αυτήν την πολιτική την βρίσκω τελείως λάθος, για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν χρειάζεται να αναλυθούν εδώ, αλλά όσο σημαντικό είναι να είναι καλό ένα λογισμικό, άλλο τόσο σημαντική είναι πολιτική της εταιρίας.

Έχουμε δει τα τελευταία χρόνια εδραιωμένα λογισμικά να χάνουν μερίδιο της αγοράς λόγω λάθος πολιτικής των εταιριών που τα αναπτύσσουν/διαθέτουν.

 

Αύξησαν κατακόρυφα τις τιμές τον τελευταιό χρόνο, ακόμη και για νέους μηχανικούς ή φοιτητές που θέλουν να αγοράσουν μια άδεια του προγράμματος, πράγματ το οποίο γνωρίζω διότι το σκεφτόμουν μαζί με έναν συμφοιτητή μου, τότε που ήταν πιο οικονομικό. Σκεφτείτε να βάλουν και κανένα module για επιφανειακά πεπερασμένα ή και αυτόματη διαστασιολόγηση μελών τι έχει να γίνει...

 

Ας το αφήσουμε εδώ αυτό το θέμα, καθώς είναι τεχνικού προσανατολισμού η συζήτηση, αλλά καλό είναι να λέγονται μερικά πράγματα.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα σημειώσω, επειδή είμαι ευχαριστημένος ως πελάτης εδώ και 15 μήνες, ότι η υποστήριξη και γενικά ο τρόπος αντιμετώπισης προς τον πελάτη είναι κατά πολύ πιο ανθρώπινος και ορθός σε σχέση με αυτό που είχα συνηθίσει πριν από άλλο ελληνικό λογισμικό. Για το κόστος τέλος είναι η μοναδική εταιρεία που έχει ανηρτημένο ηλεκτρονικά τιμοκατάλογο ήδη από τα τέλη του 2016 που το παρακολουθώ με αναλυτική επεξήγηση εκπτώσεων κλπ. Χριστούγεννα και Πάσχα βγάζουν επιπλέον προσφορές.

Edited by sarcs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον sarcs.

Η υποστήριξη είναι πάρα πολύ καλή, με υπομονή (για εμάς τους άσχετους με το πρόγραμμα).

Η δε ύπαρξη του τιμοκαταλόγου στο site εκτός του ότι τους γλιτώνει χρόνο για να τα λένε από το τηλέφωνο είναι και ένδειξη σεβασμού προς τον πελάτη, υποψήφιο ή νυν.

Έχοντας 3 στατικά προγράμματα για μπετόν, μακράν η υποστήριξη είναι αμεσότερη και γενικά καλύτερη.

Στα ίδια καλά επίπεδα θα έβαζα και την υποστήριξη της runet, απλά η συγκεκριμένη εταιρεία έχει άλλο προσανατολισμό στα προγράμματά της.

 

Σχετικά με το κόστος δεν έχω εικόνα αν ανέβηκε (προσωπικά πήρα το πρόγραμμα με την πολύ καλή προσφορά των 700κάτι ευρώ...) αλλά ναι κατά τακτά χρονικά διαστήματα έχουν προσφορές και ειδικά με το νέο έτος.

Link to comment
Share on other sites

εγω  βλεπω  οτι  για  φοιτητες  εχει  τρομερες  τιμες  εκτος  από  σύμμεικτα .

αν  σκεφτεις  οτι  σε  3-4  χρονια  καλυψαν  τοσο  δρομο 

πιστευω  οτι  την  επομενη  πενταετια   θα  υπαρχει  μεγαλη  εξελιξη 

υπαρχουν    μειονεκτήματα  που  πιστευω  θα  αλλαξουν  .

οσο  για  τον  υπολογισμο  του  οπλισμου  δεν  είναι  μειονέκτημα  αλλα  προτέρημα 

διοτι  για  νεες  κατασκευες    βαζει  τον  μηχανικο   σε  σκεψη  και  προβληματισμο να  καταπιάνεται  με  αγκυρωσεις 

να  ασχοληθεί  καλυτερα  με  τους  κομβους  . 

είναι  καινοτομο  διοτι  εχει  τον  καλυτερο  χωρο  αντοχης  διατομης  ακομα  και  από  αλλα  αμερικανικα   προγράμματα

Link to comment
Share on other sites

Ουφ... Διάβασα και τις 44 σελίδες... Ερωτήσεις:

  1. Πεπερασμένα επιφανειακά στοιχεία δεν έχει. Σωστά;
  2. Μη γραμμικά ελατήρια για την θεμελίωση, έχει; (Σημαντικό για μεταλλικές κατασκευές, όπου μπορεί να εμφανισθούν σημαντικοί εφελκυσμοί - αδρανείς ζώνες θεμελίωσης)
  3. Πώς λαμβάνεται υπ' όψιν η διαφραγματική λειτουργία δαπέδων; Με δεσμικές ράβδους;
  4. Τοιχώματα ανωδομής (αλλά και υπογείου), υπολογίζονται με FEM;
  5. Σκάλες - ράμπες - κεκλιμένες πλάκες στέγης, προβλέπονται;
  6. Για μεταλλικές κατασκευές, πέραν των ολόσωμων φορέων, υπάρχει δυνατότητα για δικτυώματα κλπ;
  7. Ειδικές φορτίσεις προβλέπονται; Π.χ. συγκεντρωμένα φορτία λόγω έδρασης μηχανημάτων, φορτία γερανογεφυρών κλπ;
  8. Υπάρχει δυνατότητα δημιουργίας νέων συνδυασμών φόρτισης, πέραν των "τυποποιημένων";
  9. Λύνει κτήρια με "μικτό" φέροντα οργανισμό; Π.χ. προσθήκη μεταλλικού ορόφου σε υφιστάμενο κτήριο Ω.Σ.
  10. Για μεταλλικές κατασκευές, μπορούν να προσομοιωθούν "μή κτηριακά"; Π.χ. πυλώνες - ικριώματα στήριξης μηχανημάτων κλπ;
  11. "Τρέχει" αυτήν την περίοδο κανένα πρόγραμμα επιδότησης τύπου ΕΣΠΑ;
  12. Τι μήκη λυγισμού παίρνει; (για τα μεταλλικά) - υπάρχει δυνατότητα τροποποίησής τους;
Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

στο  site  της  ΤΟΛ  θα δεις  τι  κανει  και  τι  όχι

γενικα  όταν  αναφέρεις  για  πυλωνες κλπ

ελαχιστα  προγράμματα  εχουν  απεριοριστη 

δυνατοτητα  στα  μεταλλικα  και  δεν  είναι  ελληνικα 

αλλα  ευρωπαικα

επισης  το  πρόγραμμα  εφαρμοζει  τους  κανονισμούς

δεν  εχει  μη  γραμμικη  δυναμικη αποκριση , εκτος

την  γνωστη  και  ταπεινη  σε  ολους  μας  στατικη  μη  γραμμικη  push  over

ουτε  και  είναι  ευκολο  να  προσομοιωσεις  με  ασφαλεια την  μη  γραμμικοτητα 

του  εδαφους  

fem  επιφανειακα  το  εχουμε  ζητησει  τουλάχιστον  στις  τοιχοποιες   

θα  το  κανουν .  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ελαχιστα  προγράμματα  εχουν  απεριοριστη 

δυνατοτητα  στα  μεταλλικα  και  δεν  είναι  ελληνικα 

αλλα  ευρωπαικα

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. "Πιάνομαι" από αυτό που λες, και ξεθάβοντας το post #251....

 

Η ως τώρα αξιολόγηση -με δεδομένο ότι από τη δεκαετία του 90 έχω εργαστεί με αρκετά προγράμματα-  είναι πολύ θετική για το πρόγραμμα.

Σύγχρονη λογική που κάνει τη μοντελοποίηση εύκολη.

Καλή παρουσίαση των αποτελεσμάτων και με πληθώρα γραφημάτων.

 ...το καλό να λέγεται! 

...ρωτάω τον συνάδελφο thesmeletes:

Σε τι project θα χρησιμοποιούσες το ΡΑΦ έναντι των Strand, Scia ή Statik;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.