Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 543
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτόματη διαστασιολόγηση δεν είναι στα σχέδια της εταιρίας σύμφωνα με τα λεγόμενα τους. Ο λόγος είναι οτι ο μελετητής επιλέγει τον συντελεστή ασφαλείας που θέλει για κάθε δομικό στοιχείο. Εξάλου υπάρχουν έτοιμες οπλισμένες διατομές με τρία επίπεδα όπλισης για κάθε διατομή (ελαφριά, μέση και βαριά). Κατα την γνώμη μου δεν είναι καθόλου απαραίτητο. Ξέρεις ανα πάσα στιγμή τι γίνεται στο μοντέλο σου.

Κεκλιμένες δοκούς παίρνει αρκεί να αλλάξεις το ύψος των κόμβων που συνδέονται.

Όσο για την συνεργασία με το ΔΙΑΣΚ δεν το καλεί αυτόματα. Στόχος τους είναι αμέσως μετά τους ευρωκώδικες, που θα κυκλοφορήσουν τον ιούνιο μιας και τώρα βρίσκονται στην φάση επιβεβαίωσης αποτελεσμάτων, να κυκλοφορήσουν το επόμενο module της ενίσχυσης κτιρίων με την ενσωμάτωση του ΔΙΑΣΚ στον κεντρικό πυρήνα του ΡΑΦ μαζί με ανάλυση push-over.

Και θα ακολουθήσουν και μεταλλικά με πλήρεις του ικανοτικούς ελέγχους όπως μου έχουν πει.

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

 

μιλαμε για πολλα βραχυπροθεσμα σχεδια!

 

Αν ολα αυτα (push over, επιφανειακα, μεταλλικα) γινουν μεχρι τελος του ετους, τοτε αναλογα και με την φιλικοτητα-περιβαλλον, πολυ πιθανο να γινω κατοχος ολου του πακετου το 2011.

Link to comment
Share on other sites

.. προβολους(για διαφορετικο απο ορθογωνιο σχημα μιλαω),πλακες 2-ρειστες 3-ρειστες,κελιμενες πλακες(στεγη),κλιμακες(σκαλες), παιρνει?δηλαδη ευκολιες που ειναι απαραιτηρες, οσον αναφορα στον σχεδιασμο ενος κτηριου απο σκυροδεμα..απο αναλυση πιστευω ειναι αρκετα καλο και δινει την δυνατότητα στο χρηστη να επεμβει καθως και οσο αναφορα την εποπτεια των αποτελεσματων με δυνατοτητα επεμβασης και εκει.το ιδιο και για την εξελιξη του εαν λαβουμε υποψην τα λεγομενα της εταιριας..(μου ειπαν οτι ειναι ετοιμη σχεδον και η κοιτοστρωση)

 

προς ΡΑΦ λεω να παω..αλλα κολαω μονο σ αυτο ,στο θεμα σχεδιασης του μοντελου, οπως προανεφερα..

Link to comment
Share on other sites

Προβόλους απο την μικρή εμπειρία μου δεν έχω βρει αν σχεδιαζει χωρις να είναι ορθογώνιοι. Μικρό το κακό πιστεύω. Εξάλλου κάνει export τα σχεδια σε dwg οπότε τα αλλάζεις εσύ στο τέλος.

Πλάκες που έχουν λόγο μεγαλύτερο απο 1:2 τις οπλίζει ως απλά οπλισμένες. Αν εννοείς διέριστες σε στήριξη σε δυο συνεχόμενες πλευρές και οχι σε δυο απένταντι δεν το έχω δοκιμάσει αλλα απο το εγχειρίδιο νομίζω οτι το κάνει με κρυφοδοκούς. Θα το δοκιμάσω και θα σου πώ. Το ίδιο και με τις τριέριστες.

Για τα κεκλιμένα σου είπα πως γίνεται.

Σκάλες θα τους ρωτήσω πως προσωμοιώνονται γιατί δεν το ξέρω. Μαζί θα τους ρωτήσω και τι παίζει με την κοιτόστρωση. Αν θα την έντάξουν στην εκδοση 3 που θα βγει με τους ευρωκώδικες.

Μην το σκέφτεσααι κατα την γνώμη μου. Αν σκεφτείς και την τιμή του είναι must.

Link to comment
Share on other sites

οσο το σκεφτομαι το πιο πολυ πυθομαι,για κεκλιμενους δοκους ,ναι μου ειπες,οποτε να συμπερανω οτι μπαινει και κεκλιμενη πλακα??σε περιπτωση που εχεις πολυγωνικη πλακα οι διευθυνσεις των οπλισμων πως τις οριζεις, με βαση την μεγαλυτερη πλευρα η παντα με βαση τις αλλες διπλανες πλακες δηλαδη οι τοπικοι αξονες να ειναι ιδιοι με τους γενικους του σχεδιου σου?,γενικα πως τους οριζεις-δεν κινδυνευεις να κανεις λαθος? σε μια διέρειστη ο οπλισμος ειναι μονο ως την κυρια διευθυνση η οχι ,δηλαδη ο ελενχος που κανει, τον κανει μονο για 4-ρειστες και δεν λαμβανει υποψην αν ειναι 2-ρειστη? κατι αλλο η συνδεση του με το sap2000 ξερουμε πως γινεται?μπορεις να εξαγεις αλλα και να εισαγεις ενα μοντελο(μαζι με τους συνδιασμους)?μπορεις να το ρωτησεις και αυτο?

 

ευχαχιστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες πολυγωνική τι εννοείς με παραπάνω απο 4 πλευρές;

Πάντως αν διέριστες εννοείς τις οπλισμλενες κατα μία διευθυνση ναι τις υπολογίζει κανονικά μόνο στην μικρή πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.