Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

εν ολίγοις η αναβάθμιση του ραφ δείχνει πολύ ουσιαστική και "τίμια", κρίνοντας πάντα από τα βίντεο, αύριο με την εγκατάσταση, θα δούμε και στην πράξη, πάντως μετακίνηση κόμβων και ταυτόχρονα strech όλου το φορέα δεν έχω ξαναδεί σε άλλο στατικό software.

 

το scada pro.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 543
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω να πω ότι όντως είναι σημαντικό που τήρησαν τη δέσμευση για δωρεάν διανομή της έκδοσης με ευρωκώδικες. ΟΜΩΣ: στο mail που έστειλαν τρεις μέρες πριν τη διανομή ανέφεραν ότι θα υπήρχε δυνατότητα εισαγωγής τοιχωμάτων μορφής L και T. Δυστυχώς αυτό δεν υπάρχει στη νέα διανομή. Και ειδικά η έλλειψη μορφής L θεωρώ ότι παραμένει το μεγαλύτερο μειονέκτημα του λογισμικού (και κατά δεύτερο λόγο η έλλειψη επίλυσης κοιτόστρωσης). Και ειδικά από τη στιγμή που το ανακοινώνουν και τρεις μέρες μετά δεν το βγάζουν είναι νομίζω πολύ κακή στιγμή για την εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να πω ότι όντως είναι σημαντικό που τήρησαν τη δέσμευση για δωρεάν διανομή της έκδοσης με ευρωκώδικες. ΟΜΩΣ: στο mail που έστειλαν τρεις μέρες πριν τη διανομή ανέφεραν ότι θα υπήρχε δυνατότητα εισαγωγής τοιχωμάτων μορφής L και T. Δυστυχώς αυτό δεν υπάρχει στη νέα διανομή. Και ειδικά η έλλειψη μορφής L θεωρώ ότι παραμένει το μεγαλύτερο μειονέκτημα του λογισμικού (και κατά δεύτερο λόγο η έλλειψη επίλυσης κοιτόστρωσης). Και ειδικά από τη στιγμή που το ανακοινώνουν και τρεις μέρες μετά δεν το βγάζουν είναι νομίζω πολύ κακή στιγμή για την εταιρεία.

 

θα πρέπει να βιαστούν να βγάλουν update που να συμπεριλαμβάνει τα L και T γιατί είναι απαράδεκτο να τα διαφημίζουν στα video και να μη υπάρχουν στο software

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο χαλια Αλεξη...

Μην τα παραλες..

Το προβλημα ειναι οτι δυσκολο ξαναγοραζεις λογισμικο...

 

Οσοι εχουν το ΡΑΦ ειναι γενικα ευκολο στην χρηση και εκμαθηση???

 

Προβληματα στη λειτουργια???

 

Εγώ θα έλεγα ότι είναι πολύ καλό.

Οκ να μην κάνεις ουρανοξύστη στο Dubai.

Εκεί κανείς δεν θα το εμπιστεύονταν

Link to comment
Share on other sites

O Terry , χρησιμοποιεί το Scia για αυτό αναφέρεται σε ΒΙΜ software κτλ.....

Το Scia συγκρίνεται με Robot κτλ..

Το ΡΑΦ είναι φρέσκο στην αγορά και λογικό είναι να βγάζει παιδικές ασθένειες και να λείπουν ακόμη κάποια πράγματα.

Με 2-3 προσθήκες ( πεπερασμένα κτλ..) σε τι θα υπολείπεται από το FESPA για να δικαιολογείται αυτή η διαφορά στην τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Την διαφορά στην τιμή δεν την σχολιάζω....είναι αυτονόητο το συναίσθημα για όσους το αγόρασαν

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ειπατε ακομα αν βγαζει προβληματα..

Τι γινεται με τους ελεγχους....

Γενικα με τη χρηση..

 

ΥΓ. Ειδα τα βιντεακια...Πρωτη εντυπωση...Αυτο το GUI αλα office...δεν το γουσταρω μια....δεν ειχαν αλλες επιλογες....???

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με το ΡΑΦ και ήθελα να ρωτήσω αν σας έτυχε κάτι παρόμοιο και πώς το αντιμετωπίσατε. Συγκεκριμένα:

 

1. Δεν μπορώ να εισάγω κρυφοδοκούς με πλάτος διαφορετικό από 1μ.(έτοιμες διατομές)

2. Στον έλεγχο των κρυφοδοκών μου βγάζει λόγο εξάντλησης 1,9 περίπου από κάμψη (σε όλες) άλλα στα αναλυτικά αποτελέσματα όλοι οι έλεγχοι έχουν Λ.Ε. μικρότερο της μονάδας.

3. Επίσης δεν μπορώ να εισάγω δοκό που να εδράζεται σε περιμετρικό τοιχίο υπογείου με κανένα τρόπο. Αν δοκιμάσω να προσομοιώσω το τοιχίο υπογείου με δοκό και να την σπάσω για να δημιουργήσω ενδιάμεσο κόμβο δεν τρέχει την ανάλυση..

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι πρόβλημα της τωρινής εκδόσεως του ΡΑΦ , μου είπανε θα το διορθώσουν σε επόμενη έκδοση.

2.Δεν το έχω τσεκάρει

3. Για να εισάγεις δοκό σε περιμετρικό τοίχωμα υπογείου θα πρέπει να βάλεις υποστύλωμα σε αυτό το σημείο που η δοκός τέμνει την περιμετρική δοκό υπογείου.Κόβεις δηλαδή την δοκό του υπογείου σε 2 και βάζεις ένα μικρό υποστύλωμα μόνο στο υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.