Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

On 17/10/2022 at 9:14 ΠΜ, motta said:

Γεια σας και ευχαριστώ εκ τον προτέρων. όσον αφορά την υπομοναδα του ραφ οπλισμένο σκυρόδεμα. έχω ένα ΝΕΟ διώροφο κτήριο πέτρινο. εφόσον θέλω να χρησιμοποιήσω το οπλ.σκυροδεμα ως φέρον οργανισμό, για να αποφύγω την υπερδιαστασιολογηση των στοιχείων, μπορώ να θέσω τη λιθοδομή να συμμετέχει στο προσομοιωμα μου ? Σύμφωνα με τον κανονισμό (EC-ΚΑΝΕΠΕ)για αποτίμηση μπορώ. πως όμως μπορώ να αποφύγω την λιθοδομή ¨πλήρωσης¨(φορτία 25ΚΝ, κλπ),χωρίς να αλλάξω το είδος τοιχοποιίας? Ξέρω ότι υπάρχει και η υπομοναδα φέρον διαζοματικη τοιχοποιία η οποία προσεγγίζει ορθότερα το κτήριο.

Συνάδελφε   εγκιβωτισμένη  καλά   τοιχοποιία   από  οριζόντια  και  κατακόρυφα  στοιχεία  Ο/Σ  τα  οποία  σκυροδετούνται   μαζι  με  την  τοιχοποιία  αναπτύσουν  μεγάλες  αντοχές  και  μπορούν   να  συμμετέχουν όλα  μαζί     στο  προσομοιωμά  σου  . Πλούσια  βιβλιογραφία  προσομοίωσης  θα  βρείς  στο  διαδικτύο , απο  το  απλο  μοντελάκι  του  κανεπε με  τους  θλιπτήρες  , μέχρι  πιο  σοφιστικε  συστήματα   που  έχουν  αναπτυχθεί  από  ξένους  ερευνητές  . Γενικά  η  τοιχοπλήρωση ! συμμετέχει σχεδόν  πάντα  για  ενα  μικρότερο   η  μεγαλύτερο  διαστημα  σεισμικής  φόρτισης . Το  διάστημα  αυτο  της  συμμετοχής  εξαρτάται  απο  πολλούς  παράγοντες  και  κατασκευστικές  τεχνοτροπίες  που  θα  ακολουθηθούν  κατά την  κατασκευή  της . ΑλΛώστε  οι  κανονισμοί  για  την  συμμετοχή  της τοιχοπλήρωσης  είναι  φειδωλοί  και  πάρα πολύ  συντηρητικοί  διότι  το  πρόβλημα  έχει  πολλές  μεταβλητές  και  είναι  σχεδόν δυσεπίλυτο !! 

Για  πες  μας  τι  ειναι  το  πέτρινο ;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 543
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 10/17/2022 at 9:14 AM, motta said:

Γεια σας και ευχαριστώ εκ τον προτέρων. όσον αφορά την υπομοναδα του ραφ οπλισμένο σκυρόδεμα. έχω ένα ΝΕΟ διώροφο κτήριο πέτρινο. εφόσον θέλω να χρησιμοποιήσω το οπλ.σκυροδεμα ως φέρον οργανισμό, για να αποφύγω την υπερδιαστασιολογηση των στοιχείων, μπορώ να θέσω τη λιθοδομή να συμμετέχει στο προσομοιωμα μου ? Σύμφωνα με τον κανονισμό (EC-ΚΑΝΕΠΕ)για αποτίμηση μπορώ. πως όμως μπορώ να αποφύγω την λιθοδομή ¨πλήρωσης¨(φορτία 25ΚΝ, κλπ),χωρίς να αλλάξω το είδος τοιχοποιίας? Ξέρω ότι υπάρχει και η υπομοναδα φέρον διαζοματικη τοιχοποιία η οποία προσεγγίζει ορθότερα το κτήριο.

Όχι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.