Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερωτηματα σχετικα με Τεχνικος Ασφαλειας


leodavinci

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Προσληφθηκα σε μια εταιρεια ως εποπτης ασφαλειας και επειτα θελει να με κανει τεχνικο ασφαλειας.Εχω πτυχιο ηλ.μηχανικου τε και το εχω εδω και τρια χρονια.Πρεπει να εχω προυπηρεσια δυο ετων αποτι λεει το νομικο εδαφιο.Πρεπει να εχω προυπηρεσια δυο ετων ως τεχνικος ασφαλειας η γενικη προυπηρεσια σε αλλα αντικειμενα του μηχανικου?

 

Επισης μπορει ο οποιοσδηποτε να γινει τεχνικος ασφαλειας σε μια εταιρεια με αντικειμενο την ασφαλεια και υπηρεσιες ασφαλειας.Δηλαδη και καποιος μη μηχανικος?Καποιος στρατιωτικος ας πουμε?Γιατι εμαθα για τα σεμιναρια και δεν ξερω ποιους αφορουν και τι ισχυ εχουν.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Προσληφθηκα σε μια εταιρεια ως εποπτης ασφαλειας και επειτα θελει να με κανει τεχνικο ασφαλειας.Εχω πτυχιο ηλ.μηχανικου τε και το εχω εδω και τρια χρονια.Πρεπει να εχω προυπηρεσια δυο ετων αποτι λεει το νομικο εδαφιο.Πρεπει να εχω προυπηρεσια δυο ετων ως τεχνικος ασφαλειας η γενικη προυπηρεσια σε αλλα αντικειμενα του μηχανικου?

 

Επισης μπορει ο οποιοσδηποτε να γινει τεχνικος ασφαλειας σε μια εταιρεια με αντικειμενο την ασφαλεια και υπηρεσιες ασφαλειας.Δηλαδη και καποιος μη μηχανικος?Καποιος στρατιωτικος ας πουμε?Γιατι εμαθα για τα σεμιναρια και δεν ξερω ποιους αφορουν και τι ισχυ εχουν.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Το τί καθήκοντα, αρμοδιότητες και υποχρεώσεις έχει ο ΤΑ όπως και το ποιοί μπορούν να γίνουν ΤΑ και σε τί είδους επιχειρήσεις, περιγράφονται ξεκάθαρα στην σελίδα του ΕΛΙΝΥΑΕ στην υποενότητα για τους ΤΑ.

 

http://www.elinyae.gr/el/category_details.jsp?cat_id=753

Link to comment
Share on other sites

Τα καθηκοντα τις αρμοδιοτητες και τις υποχρεωσεις που παραθετεις φυσικα εχω σκοπο να τα διαβασω αφου βρω απαντηση στις δυο παραπανω ερωτησεις,αλλιως δεν υπαρχει λογος να ενημερωθω σε τοσο βαθος αφου θα πρεπει να αναζητησω αλλου εργασια...

Link to comment
Share on other sites

1. Εάν έκανες τον κόπο να διαβάσεις κάποια πράγματα από το link, θα σου λύνονταν οι απορίες.

2. Αυτά, αλλά και πολλά ακόμα έχουν απαντηθεί πολλάκις στο forum. Αν θες αναζήτησέ τα, θα σε βοηθήσουν.

 

Πρεπει να εχω προυπηρεσια δυο ετων ως τεχνικος ασφαλειας η γενικη προυπηρεσια σε αλλα αντικειμενα του μηχανικου?

Η προϋπηρεσία μετράει από την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου σου.

 

Επισης μπορει ο οποιοσδηποτε να γινει τεχνικος ασφαλειας σε μια εταιρεια με αντικειμενο την ασφαλεια και υπηρεσιες ασφαλειας.Δηλαδη και καποιος μη μηχανικος?Καποιος στρατιωτικος ας πουμε?Γιατι εμαθα για τα σεμιναρια και δεν ξερω ποιους αφορουν και τι ισχυ εχουν.

Όχι, δε μπορεί. Εκτός εάν μιλάμε για τον ίδιο τον εργοδότη.

 

Link to comment
Share on other sites

Δυο έτη ειναι για διπλωματούχους που ξερω σίγουρα μιας και ειμαι τεχνικός ασφαλείας, για ΤΕΙ ειναι παραπάνω νομιζω εκτος αν κανεις σεμινάρια. Δες καταρχήν αυτο για αρχή

 

προσόντα ΤΑ (άρθρο 5 του Ν. 1568/85) 
O ΤΑ πρέπει να έχει τα παρακάτω προσόντα, ανάλογα με το είδος της επιχείρησης και τον αριθμό των εργαζομένων σε αυτήν: 
α) Πτυχίο Πολυτεχνείου ή Πολυτεχνικής Σχολής ΑΕΙ, που το αντικείμενο σπουδών έχει σχέση με τις εγκαταστάσεις και την παραγωγική διαδικασία και άδεια άσκησης επαγγέλματος από το Τεχνικό Επιμελητήριο της Ελλάδας (ΤΕΕ) και 2ετή προϋπηρεσία από την απόκτηση του πτυχίου. 
Β) Πτυχίο πανεπιστημιακής σχολής, που το αντικείμενο σπουδών έχει σχέση με τις εγκαταστάσεις και την παραγωγική διαδικασία και άδεια άσκησης επαγγέλματος, όταν αυτή προβλέπεται από την κείμενη νομοθεσία και 2ετή προϋπηρεσία από την απόκτηση του πτυχίου. 
Γ) Πτυχίο Τεχνολογικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος (ΤΕΙ) ή πτυχίο των πρώην σχολών υπομηχανικών και των ΚΑΤΕΕ και 5ετή προϋπηρεσία από την απόκτηση του πτυχίου. 
Δ) Απολυτήριο Τεχνικού Λυκείου ή μέσης τεχνικής σχολής ή άλλης αναγνωρισμένης τεχνικής επαγγελματικής σχολής του εσωτερικού ή ισότιμων σχολών του εξωτερικού ή άδεια άσκησης επαγγέλματος εμπειροτέχνη και 8ετή προϋπηρεσία από την απόκτηση του απολυτηρίου. 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, ένας μηχανολόγος μηχανικός ΤΕ που θέλει να κάνει έναρξη επαγγέλματος και θέλει κιόλας να απασχοληθεί ως τεχνικός ασφαλείας σε εταιρεία, πρέπει να έχει στην κατοχή του κάποια ειδική άδεια από περιφέρεια ή δημόσιο φορέα; Πρέπει να εγγραφεί σε κάποιο μητρώο; Ή επαρκεί μόνο το πτυχίο και ή άδεια άσκησης επαγγέλματος του μηχανολόγου που δίνει η περιφέρεια;

 

Επίσης σε αυτό με την ημερομηνία κτίσης του πτυχίου, εννοεί ο νόμος οτι πρέπει να έχεις εργαστεί κιόλας με αποδεδειγμένη εμπειρία στο συγκεκριμένο αντικείμενο ή απλά να έχουν περάσει αυτά τα χρόνια ακόμα και να μην έκανες τίποτα ή να έχεις εργαστεί σε άσχετες δουλειές;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη φορα που καταθετεις εντυπα (για να αναλαβεις ΤΑ σε επιχειρηση) σε καποιο περιφερειακο τμημα επιθεωρησης εργασιας επισυναπτεις ενα αντιγραφο του πτυχιου σου. Αυτο μονο. Εννοειται οτι ηδη εχεις αδεια ασκησεως επαγγελματος και εναρξη επιτηδευματος. Απο εκει και περα ειναι κατι περιορισμοι που δεν θυμαμαι απο εξω, που εχουν να κανουν με τα χρονια που εχουν μεσολαβησει απο το πτυχιο.  Απλα ημερολογιακα να εχει περασει το χρονικο διαστημα που λεει ο νομος, ουτε εμπειρια ουτε τιποτα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να προσθέσω κάτι σχετικά με το επάγγελμα του Τ.Α. Άσχετα από τα τυπικά προσόντα που απαιτούνται, θεωρώ ότι η θέση αυτή θέλει εξαιρετικά ώριμη σκέψη προ της ανάληψής της, γιατί αν συμβεί κάποιο ατύχημα οι συνέπειες προς τον Τ.Α. είναι από άσχημες μέχρι καταστροφικές.

Edited by Antonis Tasiopoulos
Link to comment
Share on other sites

Η εργασία του τεχνικού ασφαλείας είναι, όπως όλες οι εργασίες σε περιβάλλον εργοταξίου/εργοστασίου, υπεύθυνη δουλειά.

Αλλά, για όνομα του Θεού, ο τεχνικός ασφαλείας δεν είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος που θα κατηγορηθεί για ό,τι στραβό συμβεί.

 

Ανάλογα πάντα με τις συγκεκριμένες συνθήκες, σε περίπτωση ατυχήματος, ο τεχνικός ασφαλείας θα ερωτηθεί (ανακριθεί) όπως και πολλοί άλλοι (ιδιοκτήτης, διευθυντής, προϊστάμενος, εργαζόμενοι).

 

Τεχνικός ασφαλείας ΔΕΝ σημαίνει αυτοφωράκιας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.