Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σφραγίδα "όρια υπεδείχθησαν υπό του ιδιοκτήτου..."


Recommended Posts

Έχω αποτυπώσει ολόκληρο εξ αδιαιρέτου οικόπεδο με κάθετη ιδιοκτησία, που ανήκει σε δύο μαλωμένα αδέρφια, σε οικισμό προ '23 που γίνεται ο χαμός και υπάρχει μεγάλη ασυμφωνία με τα όρια του συμβολαίου;

 

1) Στη σφραγίδα "όρια υπεδείχθησαν...." πρέπει να βάλουν υπογραφή και οι δύο;

 

2) Να βάλω κυκλάκια με συντ/νες εκεί που φαίνεται να είναι τα σημερινά όρια; (μαντρότοιχοι κτλ.);

Τι αξία έχουν αφού γίνεται της μουρλής;

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψεις τα όρια υπεδείχθησαν από τον ................................. και θα τον βάλεις να υπογράψει

Link to comment
Share on other sites

όταν λες "ασυμφωνια στα ορια"

 

εννοεις με τους γειτονες

ή μεταξυ των τμηματων των αδελφων??

 

υγ

πηγες  ..δευτεριατικα που ο "αλλος"   αδελφος ειχε φυγει.... :smile: :-)

 

Θα υπογραψει ο πελατης σου...

 

[υποτιθεται οτι εχουν συστησει καθετες με προηγουμενο συμβολαιο...Αυτο το  τοπογραφικο δεν βοηθαει??]

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε σύνταξη τοπογραφικού κάθετης ιδιοκτησίας πρέπει να υπογράψουν όλοι οι ιδιοκτήτες και των υπολοίπων καθέτων?

Link to comment
Share on other sites

  αν εχει γινει η   συσταση..υπαρχει ηδη τοπογραφικο

αν θες να κανεις τωρα συσταση  θα υπογραψουν ολοι στο συμβολαιο..

 

αν "κατι αλλο"

 

το λες...

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για κάθετη δεν υπάρχει θέμα υπόδειξης ορίων αφού τα όρια είναι αυτά από το τοπογραφικό διάγραμμα που συνοδεύει την κάθετη και προσαρτάται στο σχετικό συμβόλαιο Τώρα αν αυτό δεν ταιριάζει με την υπάρχουσα κατάσταση κυρίως τα όρια με τους όμορους του συνολικού οικοπέδου τότε υπάρχει πρόβλημα και το έχω συναντήσει αρκετές φορές και εγώ Αλλά με τις κάθετες δεν τίθεται θέμα και το όρια είναι μόνο αυτά που προκύπτουν από την εφαρμογή του σχεδίου και μόνο και όχι αυτά που υποδεικνύουν οι συνιδιοκτήτες ή αυτά που έχουν διαμορφώσει επί του εδάφους με συρματοπλέγματα , τοίχους κλπ Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη επί του θέματος Καλό είναι να υπογράψει ο πελάτης κυρίως ως προς τα εξωτερικά όρια συνολικά του οικοπέδου και μόνο  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Θέλω από την Πολεοδομία μια βεβαίωση για εκτός σχεδίου.

 

Τοπογραφικό της σύστασης των καθέτων υπάρχει με αμελητέες αποκλίσεις.

Μη μπορώντας να φανταστώ σε τι πρόβλημα θα έμπλεκα, χρησιμοποίησα στην αίτηση νέο Τοπογραφικό που έτσι και αλλιώς είχα κάνει για τον Ν.4178, στο οποίο όμως αναφέρω μόνο "όρια υπεδείχθησαν από τους ιδιοκτήτες", και μου ζητάνε υπογραφές!

 

Θα τους προσκομίσω το Τοπογραφικό της σύστασης, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το δεχτούνε (παλαιό 1988 και δεν είναι σε εσχα). 

 

Όπως καταλαβαίνετε, οι ιδιοκτήτες των καθέτων είναι πολλοί και είναι αδύνατον να συγκεντρώσω τις υπογραφές τους. Ασε που και κάποιοι μπορεί να μην θέλουν να υπογράψουν.

(οι κάθετες είναι νόμιμες, έγιναν σε εποχή που επιτρεπόταν. Στην περιοχή υπάρχει και κτηματολόγιο.)

 

Καμμιά ιδέα πως μπορώ να αντιμετωπίσω την Ελληνική γραφειοκρατία?       

Link to comment
Share on other sites

να παρεις το τοπογραφικο της συστασης απο την συμβολαιογραφο

οπου υπαρχουν οι υπογραφες  των συμβαλλομενων

 

επικυρωμενο,  που θα λεει "συνειμενο στην υπ΄'αριθ....πραξη ..."

 

 

 

 [τι βεβαιωση ζητας απο την ΥΔΟΜ???]

 

ερωτημα

 

το κτηματολογιο μπορει να σου δοσει το γηπεδο με τις καθετες   με "εστιγμενες"

 

ή ακοοοομα...δεεεεν???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.