Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια αλλαγής χρήσης σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο


Recommended Posts

  • 4 months later...

Παίδες σε κτίσμα (διώροφο) κατασκευασμένο προ 83 με Ο.Α. εκτός σχεδίου στο οποίο έχει γίνει ρύθμιση 4178, ενώ έχει γίνει και μεταγενέστερη κατάτμηση απο 4 στρ σε 1,5, μπορώ αργότερα να εκδόσω άδεια αλλαγής χρήσης του ισογείου?

 

Σήμερα στο ισόγειο λειτουργεί εκτροφείο ωδικών πττηνών και ίσως αργότερα θελήσει ο ιδιοκτήτης να το μεταρέψει σε κατοικία.

 

Γενικά σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο μπορούμε να κάνουμε αλλαγή χρήσης?

 

Σημειώνω οτι η Ο.Α. προέβλεπε ισόγειο κτίσμα και αντ`αυτού κατασκευάστηκε πυλωτή κ όροφος κατοικία ενώ μετακινηθηκε κ όλη η οικοδομή εντός της πλάγιας απόστασης,,,

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα.

Βγήκε οικοδομική άδεια (στα 4 στρ. υποθέτω)

Έγινε και υπαγωγή 4178

Και μετά έγινε κατάτμηση?? Πώς??

 

Γενικά σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο απ όσο ξέρω δεν μπορείς να βγάλεις καμία άδεια πέρα απο περίφραξη (και διαμόρφωση για επαγγελματική χρήση πχ μάντρα αυτοκινήτων - κάπου είχα ένα έγγραφο)

Link to comment
Share on other sites

Γράφει λοιπόν πιο πάνω η Δαναηκατερίνα........"Γενικά σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο απ όσο ξέρω δεν μπορείς να βγάλεις καμία άδεια πέρα απο περίφραξη..." Ε ! λοιπόν Μη παίρνεις όρκο !!! Όλα γίνονται !!

Από το 1983 επισήμως, αν και υπάρχει νομολογία που γράφει "..τα αυθαίρετα κατεδαφίζονται", υπάρχει όμως πάντα ..εκεί δίπλα, ένας άαααλλος νόμος που νομιμοποιεί τα αυθαίρετα (?????). Προς μεγάλη μου απογοήτευση και αυτοί οι καινούρια τώρα έφεραν επίσης τον δικό τους. Μη πεις λοιπόν ποτέ ..."πως είναι δυνατόν.???".

Αφού είσαι από Θεσσαλονίκη εχεις πάει Χαλκιδική. Τα τέρατα δεν τα είδες??? Άντε τα σημεία είναι μικρά και κρύβονται εύκολα. Σου εύχομαι, αν αντέξεις, να μη μπεις στον στον πειρασμό . 

 

Για τον alsterwasser ( αυτό θα πει ..καθαρό-καλό νερό???) θέλω να τον προτείνω να μη πάρει την δουλειά. Απλά. Γιατί πρέπει να έχουμε συμμετοχή στα "σημεία και τέρατα". ΔΕΝ πρέπει αυτά κάποτε να σταματήσουν ? Πότε?

Link to comment
Share on other sites

alsterswasser -Παρακαλω να μας δωσεις ακριβεστερα στοιχεια

δηλαδη τωρα το εκτροφειο ειναι στην πυλωτη?

τωρα κατατμηση ...μπορει να... ξεφυγε και να εγινε ...καπως 

επισης τι τακτοποιηθηκε ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παίδες για το ασαφές του ερωτήματος καθότι έτρεχα....

 

Λοιπόν....κατ`αρχάς πρόκειται για υπόθεση απο συγγενή της γυναίκας μου που διαμένει Αθήνα και ήρθε για επίσκεψη Β.Ελλάδα., οπότε όλες οι πληροφορίες είναι στο μιλητό.

Αναλυτικά:

 

1. Είχε εκδοθεί Ο.Α. για ισόγεια κατοικία το 1974 σε εκτός σχεδίου περιοχή χωρίς ΖΟΕ κτλ κτλ στα 4 στρ. (δε γνωρίζει αν είναι ή οχι κληροτεμάχιο, του είπα να μου στείλει το Τοπογραφικό), και τελικά κατασκευάστηκε Πυλωτή και όροφος κατοικία.

 

2. Έπειτα το 1984 ο πατέρας άφησε κληρονομιά το 1,5 στρ με το κτίσμα στη γυναίκα του συγγενή και τα 2,5 στρ στην αδελφή της ως διαιρετά τμήματα και έγινε αποδοχή κτλ.

 

3. Συνάδελφος εξ`Αθηνών ανέλαβε τη Ρύθμιση 4178 στην οποία εκρεμμεί η Β`Φάση όπου:

 

- ορθώς ανέγραψε "χωρίς Ο.Α."

- στο 2ο Φ.Κ. έβαλε τα τ.μ. του ισογείου ως υφιστάμενο κλειστό χώρο (παράνομα,καθώς σήμερα τον συμβούλεψε να το κλείσει) "εκτροφείο ωδικών πτηνών" (εκτροφείο καναρινιών για την ακρίβεια), με επικρατούσα χρήση "πρωτογενή τομέα" (?!?!?), ενώ στο 1ο Φ.Κ. έχει την κατοικία του ορόφου με χρήση "άλλη κατοικία".

 

=> Εδω δε θέλω απάντηση στο "νόμιμο" της υπαγωγής αν και θα ήθελα μια απάντηση ως προς τη χρήση "πρωτογενή τομέα"..... Υποτίθεται το δήλωσε ετσι,ώστε να μπορέσει να εκδοθεί άδεια λειτουργίας για εκτροφείο ωδικών πτηνών, οπότε 2η ερώτηση, τι χρήση πρέπει να έχει ο χώρος για τη συγκεκριμένη δραστηριότητα?

 

4. Ο συγγενής ρώτησε τον συνάδελφο αν θα μπορεί αργότερα να εκδοθεί άδεια δόμησης αλλαγής χρήσης του ισογείου απο εκτροφείο ωδικών πτηνών - πρωτογενή τομέα (?!?!) σε π.χ. κατοικία ή κατάστημα, και του απάντησε καταφατικά.

 

=> Εκεί λοιπόν του διεμήνυσα οτι:

- Θεωρώ οτι απο τη στιγμή που έχουμε ενα μη άρτιο μη οικοδομήσιμο γήπεδο, δε ,μπορεί μεταγενέστερα να εκδοθεί καμιά άδεια δόμησης, ούτε αλλαγή χρήσης.

- Ότι χρήση το δηλώσει με τον 4178, αυτή και θα διατηρηθεί εφόρου ζωής εκτός και αν κάνει συνένωση με τα 2,5 στρ και αποκτήσει αρτιότητα και οικοδομησιμότητα και ταυτόχρονα μπορέσει η κατασκευή να γίνει σύννομη με πλάγιες αποστάσεις κτλ κτλ.

- Οτι ακόμα και αν γίνει αυτό, δε μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης σε κατάστημα,καθώς στη μικτή χρήση εκτός σχεδίου πάμε με τους δυσμενέστερους όρους δόμησης κατοικίας.

 

Αναμένω με αγωνία απαντήσεις...ευχαριστώ για τη συμμετοχή.

 

P.S. Μου ανέφερε οτι το γήπεδο των 4 στρ το κόβει υφιστάμενος δρόμος με χαλίκι και δε γνώριζε αν είναι χαρακτηρισμένος ή απλά μια ιδιωτική διάνοιξη....ελπίζω να μου στείλει το τοπογραφικό και ο άλλος συνάδελφος να αναφέρει το χαρακτηρισμό της οδού...

 

 

Για τον alsterwasser ( αυτό θα πει ..καθαρό-καλό νερό???) θέλω να τον προτείνω να μη πάρει την δουλειά. Απλά. Γιατί πρέπει να έχουμε συμμετοχή στα "σημεία και τέρατα". ΔΕΝ πρέπει αυτά κάποτε να σταματήσουν ? Πότε?

 

Alsterwasser = Ποτό αποτελούμενο απο μπύρα και λεμονάδα, το οποίο εφευρέθηκε στο Αμβούργο (το μαργαριτάρι του Βορρά) και λαμβάνει την ονομασία του απο τα συνθετικά Alster που είναι η μεγάλη λίμνη που βρίσκεται στο κέντρο του Αμβούργου και wasser το γνωστό μας νεράκι. Ιδανική επιλογή για ολιγοήμερες διακοπές το Αμβούργο....φανταστική πόλη...
 

https://www.youtube.com/watch?v=CeJ0kyVXJ4A

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

Για τα τεχνικά θέματα έχω άποψη αλλά δεν θα την πω. Όλα μου φαίνονται παράξενα που τόσο εύκολα ..έγιναν, όπως έγιναν.

 

Το βίντεο για Αμβούργο μου άρεσε. Είναι μια πόλη που θέλω να επισκεφτώ.

 

Hamburg ist eine wunderschöne Stadt. Εine Perle...'οπως έλεγε το τραγούδι.

Δεν ήξερα πως η λιμνοθάλασσα αυτή της πόλης λέγεται Alster.

μου άρεσε

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι θα φάω κράξιμο με αυτά που θα γράψω, αλλά... μιλάμε για αυθαίρετα παιδιά, open your mind   :P

 

Δεν εξετάζω καθόλου την νομιμότητα της υπαγωγής, ούτε τις συνθήκες που το γήπεδο κατέστη μη άρτιο και οικοδομήσιμο, ούτε αν εφαρμόστηκε η οικοδομική άδεια. 

Γνωρίζω ότι έχω μία οικοδομική άδεια, ένα αυθαίρετο τακτοποιημένο με τον Ν4178, και ένα μη άρτιο γήπεδο.

Ο Ν.4178 στο άρθρο 25§12 λέει:

 

"Στις παραπάνω περιπτώσεις των παραγράφων 10 και 11 του παρόντος άρθρου επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης εφόσον η νέα χρήση δεν απαγορεύεται από ειδικότερες διατάξεις που ισχύουν για το συγκεκριμένο ακίνητο ή την περιοχή του ακινήτου. Από την αρμόδια Υ.ΔΟΜ. βεβαιώνεται ότι η νέα χρήση δεν απαγορεύεται από ειδικότερες διατάξεις που ισχύουν για το συγκεκριμένο ακίνητο ή την περιοχή του ακινήτου."

 

Δεν θέτει καμία προυπόθεση για άρτιο ή μη άρτιο. Η μόνη προυπόθεση για την αλλαγή χρήσης είναι να έχω αυθαίρετο τακτοποιημένο και η χρήση να επιτρέπεται σήμερα. 

υπάρχει βέβαια και το έγγραφο 6987/16 της ΔΟΑΚΑ που λέει τα δικά του, αλλά δεν αποκλείει την έκδοση άδειας αλλαγής χρήσης, απλά περιορίζει τις εργασίες στα αυθαίρετα τμήματα. Και είναι έγγραφο και όχι νόμος... :twisted:  

σ.σ.: εν ξέρω αν άλλαξε κάτι με τον νέο...

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

Alsterwasser,

κατ' αρχας δεν ειδες τιτλους, αδειες, διαθηκη, αποδοχη...

αρα, υποθετουμε  οτι θα πρεπει να εχει γινει ετσι  ή αλλοιως ή αλλοιωτικα.

 

και επειδη μοιαζει περισσοτερο οτι  εγινε συσταση καθετης με την διαθηκη  και οχι  κατατμηση

δες τους τιτλους

και

τα λεμε

 

υγ

εάν εγινε κατατμηση.

το λαθος/παραλειψη  ειναι στο οτι

αφου υπηρχε ηδη κτισμα με αδεια

η "κατατμηση" απαγορευονταν, αφου θα καθιστουσε το κτισμα αυθαιρετο.

 

Με βαση αυτο,  θα επρεπε να θεωρηθει οτι η διαθηκη τους ωρισε σαν κληρονομους  με συσταση καθετης

 

επομενως..."καποιος"  εκανε λαθος...

 

εδιτ

η "συνενωση" θα σου  δοσει μεν γηπεδο  4 στρ.

αλλα υπαρχουν προυποθεσεις για να ειναι αρτιο και οικοδομησιμο?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Alsterwasser,

κατ' αρχας δεν ειδες τιτλους, αδειες, διαθηκη, αποδοχη...

αρα, υποθετουμε  οτι θα πρεπει να εχει γινει ετσι  ή αλλοιως ή αλλοιωτικα.

υγ

εάν εγινε κατατμηση.

το λαθος/παραλειψη  ειναι στο οτι

αφου υπηρχε ηδη κτισμα με αδεια

η "κατατμηση" απαγορευονταν, αφου θα καθιστουσε το κτισμα αυθαιρετο.

 

Με βαση αυτο,  θα επρεπε να θεωρηθει οτι η διαθηκη τους ωρισε σαν κληρονομους  με συσταση καθετης

 

επομενως..."καποιος"  εκανε λαθος...

 

 

Δημήτρη απ`ότι μου είπε το συμβόλαιο αποδοχής αναφέρει οτι αποδέχεται διαιρετό τμήμα 1,5 στρ μετά της ισόγειας κατοικίας εμβαδού τόσο.....

 

Το "απαγορευόταν" τι σημαίνει πρακτικά? Οτι κάποιος πχ ο υποθηκοφύλακας είχε ευθύνη να μην μεταγράψει το συμβόλαιο και να κρίνει άκυρη την κατάτμηση? Ποιός φροντίζει για την ισχύ της απαγόρευσης?

 

Εαν έγινε κατάτμηση και αυτή απαγορευόταν, τότε τι συμβαίνει? Μιλάμε για άκυρη κατάτμηση δλδ.... σε ποιές πράξεις πρέπει να προχωρήσουν οι ιδιοκτήτες και πως μπορεί η κατάτμηση να μετατραπεί σε σύσταση καθέτου? Εν τω μεταξύ οι κάθετες δεν απαγορεύονταν το 84?......

 

 

 

 

"Στις παραπάνω περιπτώσεις των παραγράφων 10 και 11 του παρόντος άρθρου επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης εφόσον η νέα χρήση δεν απαγορεύεται από ειδικότερες διατάξεις που ισχύουν για το συγκεκριμένο ακίνητο ή την περιοχή του ακινήτου. Από την αρμόδια Υ.ΔΟΜ. βεβαιώνεται ότι η νέα χρήση δεν απαγορεύεται από ειδικότερες διατάξεις που ισχύουν για το συγκεκριμένο ακίνητο ή την περιοχή του ακινήτου."

 

Δεν θέτει καμία προυπόθεση για άρτιο ή μη άρτιο. Η μόνη προυπόθεση για την αλλαγή χρήσης είναι να έχω αυθαίρετο τακτοποιημένο και η χρήση να επιτρέπεται σήμερα

 

Melissa αυτό είναι τελείως παράλογο πάντως....δλδ αν επιτρέπεται η χρήση σήμερα, μπορεί κάποιος να δημιουργήσει μικτή χρήση πχ βιομηχανίας και κατοικίας ή να αλλάξει χρήση ενώ υφίσταται μια αυθαίρετη κατασκευή με μη άρτιο κ οικοδομήσιμο γήπεδο?!?!?!

 

Μπορεί σε επίσης ακραία περίπτωση 5όροφα κτίρια που ρυθμίστηκαν με4178 σε γήπεδα 500 τ.μ. εκτός σχεδίου να αλλάξουν χρήση απο π.χ κατοικίες σε ξενοδοχείο?.......Σαφώς δεν σε κατηγορώ για κάτι, απλά μου φαίνεται τελείως παράλογο....

 

Γενικά ψάχνω να βρω αν επιτρέπεται σε μη άρτιο κ οικοδομήισμο  αλλαγή χρήσης τμήματος σε κάτι άλλο και ποιά διαδικασία ακουλουθείται....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.