Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ψηφιακή υπογραφή για ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων


dsworks

Recommended Posts

Συνάδελφοι, καλημέρα. Μια βοήθεια στο παρακάτω θέμα. Έχω ακολουθήσει τη διαδικασία εγκατάστασης σε ένα Safenet 5110 αλλά νομίζω ότι έχω καταφέρει να περάσω μόνο το ένα πιστοποιητικό. Κατά το τελευταίο στάδιο της διαδικασίας μου έβγαλε σφάλμα στο Βήμα 2 (σφάλμα D αν θυμάμαι καλά). Το ξαναέκανα 2 φορές και μου εμφάνισε επιτυχής ολοκλήρωση. Στον ΕΡΜΗ μου εμφανίζει μόνο το ''Αυθεντικοποίηση / Ψηφιακή υπογραφή (Πιστοποιητικό σκληρής αποθήκευσης)" ενώ στο Safenet Client κάτω από τα CC Certificates μου εμφανίζει μόνο μια εγγραφή με description στα δεξιά "client authentication, secure email".

Θα πρέπει να ακυρώσω το πιστοποιητικό αυτό μέσα από τον ΕΡΜΗ και να ξανακάνω τη διαδικασία από την αρχή με επίσκεψη στα ΚΕΠ κλπ?

Τι θα πρέπει να προσέξω στην ενδεχόμενη επόμενη εγκατάσταση ώστε να περαστούν και τα 2 πιστοποιητικά?

Σημ.: Η εγκατάσταση έγινε σε σύστημα με Win 7 και ΙΕ 10.

Ευχαριστώ.

 

Edit: Με το 1 πιστοποιητικό πάντως στο jsign μου υπογράφει κανονικά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 768
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
On 11/7/2018 at 10:22 ΜΜ, Thundy said:

Δοκίμασε με παλαιότερους drivers για το USB token. Αν έχεις το safenet,βαλε τους 10.3

Είσαι φανταστικός. Ευχαριστώ πολύ.

 

Για τα πρακτικά, ενημερώνω τους συναδέλφους ότι ολοκλήρωσα επιτυχώς τη διαδικασία έκδοσης ψηφιακής υπογραφής, αγοράζοντας από Κίνα ένα token το οποίο μου κόστισε ακριβώς 14 ευρώ και 8 σεντς και δουλεύει κανονικότατα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, το έλεγξα σε win 7 και 10. Επομένως όποιος ενδιαφέρεται να γλυτώσει καμιά 45ριά ευρώ, του προτείνω να την ψάξει λίγο στο ebay, γιατί στην Ελλάδα γενικά υπάρχουν εταιρείες που ψάχνουν να βρουν τη χήνα με τα χρυσά αυγά, πουλώντας άχυρο και κουτόχορτο σε τιμή παντεσπάνι.

 

Αυτά

Edited by [email protected]
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, jojo said:

Δώσε ένα λινκ αν θες μέσω ΠΜ να μην έχουμε πρόβλημα με τα διαφημιστικά

Σου έστειλα, αν θες αναλαμβάνεις τη σωτηρία των υπολοίπων.

45 ευρώ λιγότερα σημαίνουν περίπου 20 μπριζόλες περισσότερες.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, [email protected] said:

Σου έστειλα, αν θες αναλαμβάνεις τη σωτηρία των υπολοίπων.

45 ευρώ λιγότερα σημαίνουν περίπου 20 μπριζόλες περισσότερες.

Αν δεις ήμουν αρκετά ενεργός στο θέμα στις αρχές όταν ηταν σε εμβρυϊκό στάδιο η διαδικασία. Πλέον γνωρίζουν κ οι υπόλοιποι κ χαλάρωσα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει οριστική υποβολη αλλα ανακαλυψα οτι εχω κανει λαθος στην ονομασια του δημου. Μπορω να το διορθωσω ή κανω νεα υποβολη;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

Δύο γρήγορες γενικές ερωτήσεις (ξεκινάω τώρα ν'ασχολούμαι με το θέμα της ψηφιακής υπογραφής):

1.   Πλέον είναι υποχρεωτική η ψηφιακή υπογραφή για "σφράγισμα" οποιουδήποτε σχεδιαγράμματος (είτε είναι τοπογραφικό είτε για παράδειγμα κάτοψη) συντάσσεται μετά από μία συγκεκριμένη ημερομηνία και για οποιαδήποτε χρήση?

2.   Οι υπηρεσίες για απόκτηση ψηφιακής υπογραφής που προσφέρουν οι γνωστές εταιρίες αξίζουν τα λεφτά τους ή προτείνετε να βάλω κάτω τον πισινό μου να κάνω τη διαδικασία μόνος μου? 
(εννοώ υπάρχει λογική σχέση κόστους/παρεχόμενης υπηρεσίας ή είναι πεταμένα λεφτά?)

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1α) Για την ανάρτηση τοπογραφικών διαγραμμάτων, υποχρεωτική χρήση από 16 Ιουλίου 2018, είναι στην ανάρτηση των τοπογραφικών διαγραμμάτων στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του e-Κτηματολόγιο. [Απόφαση ΥΠΕΝ/ΔΝΕΠ/27623/1752/25.4.2018 (ΦΕΚ 2216 Β/14.6.2018)]
1β) Για το σύστημα e-Άδειες, απαιτείται προηγούμενα η έκδοση ηλεκτρονικού λογαριασμού από το Τ.Ε.Ε. σε πιστοποιημένους χρήστες που διαθέτουν αναγνωρισμένο ψηφιακό πιστοποιητικό για την παραγωγή έγκυρης ψηφιακής υπογραφής με χρονοσήμανση κατά την κείμενη νομοθεσία (η ανάρτηση δηλαδή του ψηφιακού πιστοποιητικού του φυσικού ή νομικού προσώπου στην ειδική σελίδα του Τ.Ε.Ε.). Με τον τρόπο αυτό ταυτοποιείται ο χρήστης για τον οποίο ζητείται η έκδοση λογαριασμού ως Μηχανικού, σύμφωνα με τα στοιχεία που τηρεί και ενημερώνει το Τεχνικό Επιμελητήριο στα μητρώα του. [Απόφαση ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/48123/6983/23.7.2018 (ΦΕΚ 3136 Β/31.7.2018)].
Αναφορικά με την υπογραφή των εγγράφων που αναρτώνται στο σύστημα e-Άδειες, και μέχρι να γίνει υποχρεωτική η καθολική χρήση της ψηφιακής υπογραφής σε όλα τα έγγραφα (όπου απαιτείται), τα αρχεία μπορούν να υπογράφονται είτε ψηφιακά, είτε με ενσωματωμένη ως εικόνα την σφραγίδα και την υπογραφή των αντίστοιχων μελών της Ομάδας του Έργου.

2) Προσωπικά έκανα μόνος την διαδικασία με προμήθεια του usb-token (SafeNet eToken 5110 FIPS portable two-factor USB authenticator) μέσω ebay με κόστος 25€ (μαζί με τα έξοδα εκτελωνισμού τα οποία δεν υπολογίζονται στην τιμή στο ebay) [Τόσο μου στοίχισε (25€) συνολικά usb+shipping+εκτελωνισμός όταν το αγόρασα τον Ιούνιο του 2018].
Οπότε κρίνεις-συγκρίνεις με το κόστος και τις υπηρεσίες που το συνοδεύουν και που υπάρχουν στην αγορά, τον χρόνο και την διάθεση και γνώσεις που διαθέτεις να αφιερώσεις στην διαδικασία και αποφασίζεις.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.